تبلیغات
ایران نیوز - رجال پهلوی سرانجام آخرین فرمانده ارتش شاه

خبر گزاری جوانان ایران - آینه

رجال پهلوی سرانجام آخرین فرمانده ارتش شاه

تاریخ:دوشنبه 30 بهمن 1396-07:13 ب.ظ

ارتشبد عباس قره­باغی در سال 1297ش. در تبریز متولد شد. پدرش میرزا کریم­خان شغل تجارت داشت و مانند بسیاری از مردم ساکن آذربایجان در زمره مهاجر زادگانی بود که اجداد او پس از جنگ­های معروف ایران و روسیه به ایران مهاجرت کردند و در تبریز اقامت کردند.

عباس پس از انجام تحصیلات ابتدائی، وارد دبیرستان رشدیه شد و تا کلاس چهارم در این دبیرستان بود و از سال پنجم وارد دبیرستان نظام تبریز گردید و در سال 1315ش. دیپلم نظام گرفت و وارد دانشکده افسری شد.

 

*دوستی با محمدرضا شاه  

 

ورود قره­باغی به سال اول دانشکده افسری مقارن بود با بازگشت محمدرضا از سوئیس به ایران سی نفر برای تشکیل کلاس و دسته مخصوص ولیعهد انتخاب شدند که  قره­باغی به همراه علی قوام و فردوست جزء دانشجویان دسته مخصوص بودند.

 

قره­باغی در دانشکده افسری تا می‌توانست خود را به ولیعهد نزدیک کرد، حتی در سال­های پس از آغاز جنگ جهانی، او هرگز وارد دسته‌بندی‌های ارتش نشد و همواره کنار محمدرضا ماند.

 

قره­باغی هرگز با ولیعهد وارد بحث و گفت‌وگو نمی‌شد و او را نصیحت نمی‌کرد، در مقابل او ابراز عقیده و وجود نمی‌نمود و همین مشخصه‌ها بود که قره­باغی را از سال 1315 تا 1357 به مدت 42 سال به صورت فرد مورد اعتماد شاه درآورد و ارتش شاه را در 1357 از هم فرو پاشید؛ زیرا او اهل ابتکار و پیشنهاد و رأی دادن نبود.

 

در واقع قره­باغی در میان فرماندهان نیروهای مختلف ارتش از نفوذ و اعتبار زیادی برخوردار نبود و شاید به همین دلیل بود که شاه او را بر فرماندهان دیگر ارتش ترجیح داد.

فردوست در این­باره می‌نویسد: «با عباس قره­باغی از سال 1315ش به علت هم­دوره بودن در دانشکده افسری... آشنا شدم ... او به علت اینکه فوق­العاده خوش­ خط بود، ‌در سال 1315ش. در دانشکده افسری، منشی مخصوص محمدرضا شد و این آشنایی را تا انقلاب حفظ کرد و محمدرضا اکثراً مشاغلی نزدیک به خود به او می‌داد.»

*قره­باغی در رأس گارد جاویدان شاه

فردوست می‌نویسد: «... محمدرضا مرا احضار کرد و گفت که یک واحد مستقل با نام خاص برای حفاظت کاخ شخصی من و محوطه و درب محوطه تشکیل دهید... اولین کاری که من در اجرای این دستور کردم، انتخاب سرگرد عباس قره­باغی به معاونت خود بود، من و قره­باغی و سه افسر دیگر یک طرح دقیق تهیه کردیم که از کدام نقطه شروع کنیم و در کدام نقطه خاتمه دهیم. پس از مطالعه مشخص شد که 300 سرباز کافی است که باید کادر را نیز به آن افزود.

مأموریت انتخاب افراد به قره­باغی محول شد و یک افسر هم برای کمک به او داده شد که در سراسر کشور مسافرت کند و کلیه پادگانهای نظامی و ژاندارمری مراجعه نماید و طبق طرح مأموریت را انجام دهد. افراد اعزامی قره­باغی بی‌نقص بودند و نه ماه بعد از دستور محمدرضا گارد آماده معرفی شد. پس از دو هفته محمدرضا به من گفت: «واحد را به قره­باغی تحویل دهید.»

*قره­باغی و کابینه‌های شریف امامی و ازهاری و بختیار

 در شهریور 1357ش. قره­باغی در کابینه شریف امامی به وزارت کشور منصوب و معرفی شد و در کابینه غلامرضا ازهاری نیز همان سمت را داشت و مدت کوتاهی علاوه بر وزارت کشور، وزارت امور اقتصادی و دارائی با او بود. شاه قبل از فرار از ایران او را به ریاست ستاد بزرگ(ارتش) منصوب نمود و تا پایان رژیم در آن سمت مستقر بود. او پس از خروج شاه از ایران، عضویت شورای سلطنت را هم عهده­دار بود. و همه روزه با سفرای انگلیس و آمریکا جداگانه ملاقات می‌کرد و همه روزه حداقل روزی یکی دوبار با محمدرضا ملاقات داشت و مطالبی را نیز تلفنی به اطلاع محمدرضا می‌رساند.».

*قره­باغی در آستانه انقلاب

بنا به اعترافات قره­باغی در کتابی که تحت عنوان «اعترافات ژنرال» می­باشد، شاه در روزهای آخر حکومت شاهنشاهی و بعد از خروج از ایران ارتش خود را یتیم و بی‌سرپرست گذاشت و رفت و در تمام مدتی که در مصر و مراکش بود، هیچ گونه تماسی با قره­باغی یا فرماندهان دیگر ارتش نگرفت و فرماندهان نیروها، پریشان و سردرگم، ارتش را به سوی فروپاشی کشاندند.

 

*پیام امام به ارتش و نتایج آن

بعد از پیام امام در 19 بهمن 1357ش، که در آن خطاب به ارتش فرموده بودند: «ما به نظامیان می‌گوئیم به ملت محلق شوند. می‌گوئیم اسلام بهتر از کفر است... ما می‌خواهیم که مملکت قوی باشد، ما می‌خواهیم که مملکت دارای یک نظام قدرتمند باشد، ما نمی‌خواهیم نظام را به هم بزنیم، ما می‌خواهیم نظام محفوظ باشد لکن نظام ناشی از ملت و در خدمت ملت...»، بختیار در ملاقات با ارتشبد قره­باغی به او پیشنهاد می‌کند که دستور دهد مراکز ارتشی بمباران شود، قره­باغی به ظاهر این دستور را به سپهبد ربیعی منتقل می‌کند و در چاپخانه ارتش متنی چاپ می‌شود که از مردم خواسته شده که اطراف مراکز نظامی را خلوت کنند و اگر نه با بمباران این مراکز جانشان در خطر خواهد بود و مردم به مراکز ساواک حمله می‌کنند.

 بختیار در 20 بهمن 1357ش. بار دیگر از قره­باغی می‌خواهد که مراکز اسلحه ارتش در داخل شهر را بمباران کند تا اسلحه به دست مردم نیفتد و این پیام را به قره­باغی هم می‌رساند، از سوی شورای انقلاب با او تماس گرفته می‌شود که اگر راست می‌گوید، کشتار در نیروی هوایی را متوقف کند. او برای رهبران انقلاب پیام می‌دهد که افتادن اسلحه به دست مردم به سود هیچ کس نیست و بعداً جمع­آوری آنها مشکل است؛ اما در مقابل پیشنهاد شورای انقلاب که از او می‌خواهد، استعفاء بدهد، سماجت می‌کند، قره­باغی هم مایل بود که بختیار استعفا بدهد تا آنها تکلیف را یکسره کنند.

 

*اعلام بی‌طرفی ارتش از سوی عباس قره­باغی

بیستم بهمن ماه 1357، ارتش تصمیم به اعلام بی‌طرفی و خروج از صحنه گرفت که به معنی قطع پشتیبانی از دولت بختیار بود، درباره آخرین جلسه شورای فرماندهان که نام آن را «شورای عالی ارتش» گذاشتند و مذاکرات آن جلسه که به صدور اعلامیه بی‌طرفی ارتش انجامید،

 

باید گفت که جلسه شورای فرماندهان ارتش در ساعت 30/10 روز 22 بهمن 1357 با حضور 27 هزار نفر از فرماندهان، معاونین، رؤسا و مسئولین سازمان­های نیروهای مسلح شاهنشاهی به شرح زیر تشکیل گردید: ارتشبد قره­باغی؛ رئیس ستاد بزرگ ارتشتاران، ارتشبد جعفری شفقت: وزیر جنگ، سپهبد ناصر مقدم؛ معاون نخست وزیر و رئیس ساواک و ... .

 در این جلسه هر یک از فرماندهان ضمن تشریح آخرین وضعیت خصوصی نیروی مربوط به خود، اشکالات و نظراتشان را نیز گویا شدند تا ستاد فرماندهان در جریان حوادث و وقایع قرار گرفته و درباره آنها بحث و بررسی شود.

پس از صحبت و اظهار نظر، عده‌ای طرفدار اعلان بی‌طرفی و تعدادی دیگر موافق اعلام همبستگی بودند.

سرانجام پس از پایان جلسه اعلامیه بی‌طرفی ارتش که بدون اطلاع بختیار مستقیماً به رادیو ارسال شده بود، کمی بعد از ساعت یک بعدازظهر پخش شد که بدین قرار بود.

 

با توجه به تحولات اخیر کشور شورای عالی ارتش در ساعت 30/10 امروز 22 بهمن 1357ش. تشکیل و به اتفاق آراء تصمیم گرفته شد که برای جلوگیری از هرج و مرج و خونریزی بیشتر بی‌طرفی خود را در مناقشات سیاسی فعلی اعلام و به یگانهای نظامی دستور داده شد به پادگانها مراجعه کنند.».

*سرانجام قره­باغی

پخش اعلامیه بی‌طرفی ارتش، کمکی به حفظ ارتش و جلوگیری از حمله دستجات مسلح به پادگان‌های نظامی نکرد و طی 24 ساعت بعد از صدور این اعلامیه، ارتش شاهنشاهی از هم پاشید و اسلحه و مهمات بسیاری از پادگان‌ها به غارت رفت.

 

افسران و سربازان نیز پست­های خود را ترک کرده بودند که با شروع کار دولت موقت و با تلاش سرلشگر قره­نی که به ریاست ستاد ارتش منصوب شده بود، سازمان از هم پاشیده ارتش به تدریج سر و سامان یافت. از فرماندهان ارتش ارتشبد قره­باغی مدتی متواری بود تا اینکه بعدها از پاریس سر در آورد و ارتشبد فردوست نیز بعد از چند سال دستگیر و طی چندین مصاحبه تلویزیون اسراری از رژیم گذشته را فاش کرد. سپهبد بدره‌ای فرمانده نیروی زمینی، فردای پیروزی انقلاب هنگام خروج از دفتر کار خود کشته شد و بسیاری از امیران دیگر که اعلامیه بی‌طرفی ارتش را امضاء کرده بودند، در دادگاههای انقلاب، محاکمه و محکوم به اعدام شدند.

نخست وزیر آخر، بختیار نیز استعفا داده و از کشور گریخت. ارتشبد قره­باغی مدتی در اروپا زندگی کرده و به انتشار خاطرات خود مبادرت ورزید و سرانجام نیز در سال 1376ش. در اروپا درگذشت.

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
plenty of fish dating site
سه شنبه 22 مرداد 1398 04:04 ب.ظ
I constantly spent my half an hour to read this web site's articles or
reviews daily along with a mug of coffee.
plenty of fish
سه شنبه 8 مرداد 1398 01:07 ب.ظ
I like the valuable info you provide in your articles. I'll bookmark your blog and check again here regularly.
I am quite sure I'll learn plenty of new stuff right here!

Good luck for the next!
plenty of fish dating site
جمعه 28 تیر 1398 03:23 ق.ظ
I am not sure where you are getting your info,
but good topic. I needs to spend some time
learning more or understanding more. Thanks for excellent information I was looking for
this info for my mission.
adidas originals samba navy neon
سه شنبه 21 خرداد 1398 01:56 ب.ظ
<a href="http://www.transformationssimplybeautifulsalon.net/Shoes_13/under-armour-curry-2-grey-orange ">under armour curry 2 grey orange</a><a href="http://www.transformationssimplybeautifulsalon.net/Shoes_14/air-jordan-six-rings-price ">air jordan six rings price</a><a href="http://www.transformationssimplybeautifulsalon.net/Shoes_15/womens-air-jordan-retro-11-black-green ">womens air jordan retro 11 black green</a><a href="http://www.transformationssimplybeautifulsalon.net/Shoes_16/mens-nike-air-max-ltd-3 ">mens nike air max ltd 3</a>
adidas originals samba navy neon http://www.airwell-giuliano.net/Shoes_20/adidas-originals-samba-navy-neon
mens hayden caraway 49 presbyterian college blue hose jersey
سه شنبه 21 خرداد 1398 01:55 ب.ظ
<a href="http://www.bigbenonline.net/NCAAF_34/youth-william-baker-50-cornell-big-red-jersey ">youth william baker 50 cornell big red jersey</a><a href="http://www.bigbenonline.net/NCAAF_35/womens-brett-starr-51-vanderbilt-commodores-jersey ">womens brett starr 51 vanderbilt commodores jersey</a><a href="http://www.bigbenonline.net/NFL_26/mens-legend-nico-falah-74-tennessee-titans-jersey ">mens legend nico falah 74 tennessee titans jersey</a><a href="http://www.bigbenonline.net/NFL_27/womens-teamcolor-anthony-walker-50-indianapolis-colts-jersey ">womens teamcolor anthony walker 50 indianapolis colts jersey</a>
mens hayden caraway 49 presbyterian college blue hose jersey http://www.2ultimatesmiles.net/NCAAF_33/mens-hayden-caraway-49-presbyterian-college-blue-hose-jersey
nike free run 3 womens sky blue gold
سه شنبه 21 خرداد 1398 01:54 ب.ظ
<a href="http://www.somoplast.net/NFL_28/big-and-tall-teamcolor-william-poehls-75-jacksonville-jaguars-jersey ">big and tall teamcolor william poehls 75 jacksonville jaguars jersey</a><a href="http://www.somoplast.net/NFL_29/youth-washington-redskins-alex-smith-nike-burgundy-game-jersey ">youth washington redskins alex smith nike burgundy game jersey</a><a href="http://www.somoplast.net/NFL_30/womens-game-jylan-ware-69-oakland-raiders-jersey ">womens game jylan ware 69 oakland raiders jersey</a><a href="http://www.somoplast.net/NHL_21/womens-dylan-strome-20-arizona-coyotes-breakaway-custom-jersey ">womens dylan strome 20 arizona coyotes breakaway custom jersey</a>
nike free run 3 womens sky blue gold http://www.daf-ondemand.net/Shoes_6/nike-free-run-3-womens-sky-blue-gold
european websites buy viagra
جمعه 17 خرداد 1398 11:07 ب.ظ

Hey there just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the pictures aren't loading properly. I'm not sure why but I think its a linking issue. I've tried it in two different browsers and both show the same results.
gamefly free trial
جمعه 17 خرداد 1398 02:37 ق.ظ
Hi there! Would you mind if I share your blog
with my twitter group? There's a lot of people that I think would really appreciate your content.
Please let me know. Thanks
online le scarpe uomo nike roshe run fb leopard verdi prevalenti
پنجشنبه 16 خرداد 1398 05:44 ق.ظ
<a href="http://www.lawnbowlsnamebadges.com/shoes17/lo-dport-2017-nike-air-max-24-7-uomo-bianco-purple-sneakers ">lo dport 2017 nike air max 24 7 uomo bianco purple sneakers</a><a href="http://www.lawnbowlsnamebadges.com/shoes18/nike-roshe-run-womens-mens-mesh-maroon-red-white-burgandy-discount-nike-shoes-nike-shoes ">nike roshe run womens mens mesh maroon red white burgandy discount nike shoes nike shoes</a><a href="http://www.lawnbowlsnamebadges.com/shoes19/le-scarpe-unisex-nike-roshe-run-print-drift-nere-grigie-bianche-di-alta-qualit%c3%a0-5er-d ">le scarpe unisex nike roshe run print drift nere grigie bianche di alta qualit脿 5er d</a><a href="http://www.lawnbowlsnamebadges.com/shoes2/nike-roshe-flyknit-scarpa-donna-turchese-sport-turchese-vivo-bianco-poco-nike ">nike roshe flyknit scarpa donna turchese sport turchese vivo bianco poco nike</a>
online le scarpe uomo nike roshe run fb leopard verdi prevalenti http://www.smarterbicycling.com/shoes6/online-le-scarpe-uomo-nike-roshe-run-fb-leopard-verdi-prevalenti
uomo adidas scarpe basse zx flux da ginnastica blush blue s15 st blush blue s15 st blush blue s15 st blu
پنجشنبه 16 خرداد 1398 05:44 ق.ظ
<a href="http://www.boulevardsandwellingtons.com/shoes31/nike-kobe-10-elite-christmas-black-metallic-gold-bright-crimson-802560-076 ">nike kobe 10 elite christmas black metallic gold bright crimson 802560 076</a><a href="http://www.boulevardsandwellingtons.com/shoes32/arancione-run-rose-nike-donna-flyknit-nere-running-roshe-scarpe ">arancione run rose nike donna flyknit nere running roshe scarpe</a><a href="http://www.boulevardsandwellingtons.com/shoes33/air-force-1-high-07-lv8 ">air force 1 high 07 lv8</a><a href="http://www.boulevardsandwellingtons.com/shoes34/fashionable-nike-hair-max-free-run-3.0-v3-donna-scarpe-buio-grigio-royal ">fashionable nike hair max free run 3.0 v3 donna scarpe buio grigio royal</a>
uomo adidas scarpe basse zx flux da ginnastica blush blue s15 st blush blue s15 st blush blue s15 st blu http://www.voyages-redbus.com/shoes24/uomo-adidas-scarpe-basse-zx-flux-da-ginnastica-blush-blue-s15-st-blush-blue-s15-st-blush-blue-s15-st-blu
in linea adidas superstar 80s scarpe da ginnastica donna bianco metal ftwwht
پنجشنبه 16 خرداد 1398 05:44 ق.ظ
<a href="http://www.denim-park.com/shoes17/scarpe-bambini-adidas-stan-smith ">scarpe bambini adidas stan smith</a><a href="http://www.denim-park.com/shoes18/nike-air-max-command-nero-grigio-bianco-mens-nike-scarpe-calcio-nike-jeans-sneakers ">nike air max command nero grigio bianco mens nike scarpe calcio nike jeans sneakers</a><a href="http://www.denim-park.com/shoes19/spedizione-gratuita-acquista-uomo-donne-nike-air-max-90-leopard-print-scarpe-nere-university ">spedizione gratuita acquista uomo donne nike air max 90 leopard print scarpe nere university</a><a href="http://www.denim-park.com/shoes2/adidas-by-stella-mccartney-stella-boost-ii-stabilty-running-scarpe-beige-running-bambino-2017-pi%c3%b9 ">adidas by stella mccartney stella boost ii stabilty running scarpe beige running bambino 2017 pi霉</a>
in linea adidas superstar 80s scarpe da ginnastica donna bianco metal ftwwht http://www.pizzavillafort.com/shoes6/in-linea-adidas-superstar-80s-scarpe-da-ginnastica-donna-bianco-metal-ftwwht
adidas outdoor terrex ax2r scarpa scarpa ax2r uomini
پنجشنبه 16 خرداد 1398 05:44 ق.ظ
<a href="http://www.ladybugsquare.com/shoes31/roshe-run-prezzo ">roshe run prezzo</a><a href="http://www.ladybugsquare.com/shoes32/scarpe-running-donna-nike-roshe-run-nere-fucsia-rose-eleganti ">scarpe running donna nike roshe run nere fucsia rose eleganti</a><a href="http://www.ladybugsquare.com/shoes33/nike-hyperdunk-2016-low-unlimited-844363-017-black ">nike hyperdunk 2016 low unlimited 844363 017 black</a><a href="http://www.ladybugsquare.com/shoes34/mens-basketball-shoes-nike-kobe-8-system-grey-bhm-black-history-month-10-583112-001 ">mens basketball shoes nike kobe 8 system grey bhm black history month 10 583112 001</a>
adidas outdoor terrex ax2r scarpa scarpa ax2r uomini http://www.erin-kane.com/shoes34/adidas-outdoor-terrex-ax2r-scarpa-scarpa-ax2r-uomini
nike zoom kobe 8 grinch christmas style code 555035 701 it comes
پنجشنبه 16 خرداد 1398 05:43 ق.ظ
<a href="http://www.edmontonappliancesrepair.com/shoes17/uomo-scarpe-2016-da-donna-delle-signore-adidas ">uomo scarpe 2016 da donna delle signore adidas</a><a href="http://www.edmontonappliancesrepair.com/shoes18/cheap-all-white-nike-air-max-penny ">cheap all white nike air max penny</a><a href="http://www.edmontonappliancesrepair.com/shoes19/closeout-nike-air-max-infuriate-low-mens-basketball-shoe-large ">closeout nike air max infuriate low mens basketball shoe large</a><a href="http://www.edmontonappliancesrepair.com/shoes2/also-hot-sale-nike-lebron-13-shoes-kobe-11-shoes-ua-curry-2-shoes.-nike-kyrie-irving-womens-basketball ">also hot sale nike lebron 13 shoes kobe 11 shoes ua curry 2 shoes. nike kyrie irving womens basketball</a>
nike zoom kobe 8 grinch christmas style code 555035 701 it comes http://www.ayerstreeservice.com/shoes13/nike-zoom-kobe-8-grinch-christmas-style-code-555035-701-it-comes
gamefly free trial
چهارشنبه 15 خرداد 1398 03:49 ب.ظ
I want to to thank you for this very good read!! I certainly loved every bit
of it. I have you bookmarked to check out new stuff you post…
gamefly free trial
یکشنبه 12 خرداد 1398 06:41 ب.ظ
Asking questions are actually nice thing if you are not understanding anything completely, except this article gives good understanding yet.
how to get help in windows 10
پنجشنبه 9 خرداد 1398 12:30 ب.ظ
It's remarkable to visit this website and reading the views of all colleagues
about this article, while I am also zealous of getting know-how.
kaufen beliebt nike dunk sb low top abs盲tze schwarz rosa pink schuhe nike cappy
شنبه 4 خرداد 1398 04:12 ب.ظ
<a href="http://www.emilaywhitening.net/Shoes_17/nike-free-run-shield ">nike free run shield</a><a href="http://www.emilaywhitening.net/Shoes_18/nike-air-safari-black-white ">nike air safari black white</a><a href="http://www.emilaywhitening.net/Shoes_19/mens-nike-air-max-tn-orange-blue ">mens nike air max tn orange blue</a><a href="http://www.emilaywhitening.net/Shoes_2/mens-nike-air-jordan-13-retro-low-white-black ">mens nike air jordan 13 retro low white black</a>
kaufen beliebt nike dunk sb low top abs盲tze schwarz rosa pink schuhe nike cappy http://www.sirrichardfrancisburton.net/Shoes_5/kaufen-beliebt-nike-dunk-sb-low-top-abs%c3%a4tze-schwarz-rosa-pink-schuhe-nike-cappy
nike hyperdunk low 2011 son of dragon for sale
شنبه 4 خرداد 1398 04:12 ب.ظ
<a href="http://www.chinablossom.net/Shoes_6/you-buy-air-jordan-21s ">you buy air jordan 21s</a><a href="http://www.chinablossom.net/Shoes_7/jual-nike-roshe-run-hyperfuse ">jual nike roshe run hyperfuse</a><a href="http://www.chinablossom.net/Shoes_8/air-yeezy-ii-2-sp-max-90-pink ">air yeezy ii 2 sp max 90 pink</a><a href="http://www.chinablossom.net/Shoes_9/puma-jr-evopower-vigor-3d-1-fg-blue-depths-safety-yellow ">puma jr evopower vigor 3d 1 fg blue depths safety yellow</a>
nike hyperdunk low 2011 son of dragon for sale http://www.mindbees.net/Shoes_20/nike-hyperdunk-low-2011-son-of-dragon-for-sale
jordan charles barkley shoes cheap charles barkley shoes
شنبه 4 خرداد 1398 04:12 ب.ظ
<a href="http://www.churchonpurpose.net/Shoes_20/vibram-fivefingers-treksport-gold-red ">vibram fivefingers treksport gold red</a><a href="http://www.churchonpurpose.net/Shoes_3/pink-pullover-hoodie ">pink pullover hoodie</a><a href="http://www.churchonpurpose.net/Shoes_4/nike-dunk-sb-stussy ">nike dunk sb stussy</a><a href="http://www.churchonpurpose.net/Shoes_5/fairplay-brooks-regent-battle-of-los-angeles ">fairplay brooks regent battle of los angeles</a>
jordan charles barkley shoes cheap charles barkley shoes http://www.bendpreoccupied.net/Shoes_1/jordan-charles-barkley-shoes-cheap-charles-barkley-shoes
womens adam cimber 90 cleveland indians team jersey
شنبه 4 خرداد 1398 04:11 ب.ظ
<a href="http://www.businesslogodesign.net/NCAAF_34/youth-kevin-strong-jr-54-ut-san-antonio-roadrunners-jersey ">youth kevin strong jr 54 ut san antonio roadrunners jersey</a><a href="http://www.businesslogodesign.net/NCAAF_35/mens-will-collins-9-ul-monroe-warhawks-jersey ">mens will collins 9 ul monroe warhawks jersey</a><a href="http://www.businesslogodesign.net/NFL_26/baby-elite-charone-peake-17-new-york-jets-jersey ">baby elite charone peake 17 new york jets jersey</a><a href="http://www.businesslogodesign.net/NFL_27/mens-proline-d-j-jones-93-san-francisco-49ers-jersey ">mens proline d j jones 93 san francisco 49ers jersey</a>
womens adam cimber 90 cleveland indians team jersey http://www.oakgrovechurch.net/MNS_38/womens-adam-cimber-90-cleveland-indians-team-jersey
womens jimmy hayes pittsburgh penguins premier home jersey
شنبه 4 خرداد 1398 04:11 ب.ظ
<a href="http://www.speltswealthmanagement.net/MNS_36/mens-fabian-bredlow-1-nurnberg-jersey ">mens fabian bredlow 1 nurnberg jersey</a><a href="http://www.speltswealthmanagement.net/MNS_37/mens-los-angeles-dodgers-majestic-home-white-flex-base-authentic-collection-team-jersey ">mens los angeles dodgers majestic home white flex base authentic collection team jersey</a><a href="http://www.speltswealthmanagement.net/MNS_38/mens-damian-jones-15-golden-state-warriors-orange-jersey ">mens damian jones 15 golden state warriors orange jersey</a><a href="http://www.speltswealthmanagement.net/MNS_39/youth-ermedin-demirovic-29-alav%c3%a9s-jersey ">youth ermedin demirovic 29 alav茅s jersey</a>
womens jimmy hayes pittsburgh penguins premier home jersey http://www.tri-citiesspineinjury.net/NHL_21/womens-jimmy-hayes-pittsburgh-penguins-premier-home-jersey
nike roshe one print iguana
شنبه 4 خرداد 1398 04:11 ب.ظ
<a href="http://www.secularcensus.net/NHL_22/youth-brian-boyle-11-new-devils-premier-custom-jersey ">youth brian boyle 11 new devils premier custom jersey</a><a href="http://www.secularcensus.net/NHL_23/youth-michael-sgarbossa-washington-capitals-authentic-away-jersey ">youth michael sgarbossa washington capitals authentic away jersey</a><a href="http://www.secularcensus.net/NHL_24/mens-gemel-smith-46-dallas-stars-replica-away-jersey ">mens gemel smith 46 dallas stars replica away jersey</a><a href="http://www.secularcensus.net/NHL_25/mens-adin-hill-31-arizona-coyotes-replica-home-jersey ">mens adin hill 31 arizona coyotes replica home jersey</a>
nike roshe one print iguana http://www.oxfordfamilydentistry.net/Shoes_11/nike-roshe-one-print-iguana
youth travis zajac 19 new devils breakaway player jersey
شنبه 4 خرداد 1398 04:10 ب.ظ
<a href="http://www.houstondentalimplants.net/NFL_28/big-and-tall-teamcolor-nelson-agholor-13-philadelphia-eagles-jersey ">big and tall teamcolor nelson agholor 13 philadelphia eagles jersey</a><a href="http://www.houstondentalimplants.net/NFL_29/kids-elite-troy-hill-32-los-angeles-rams-jersey ">kids elite troy hill 32 los angeles rams jersey</a><a href="http://www.houstondentalimplants.net/NFL_30/womens-limited-a-j-francis-64-new-york-giants-jersey ">womens limited a j francis 64 new york giants jersey</a><a href="http://www.houstondentalimplants.net/NHL_21/mens-louis-belpedio-47-minnesota-wild-authentic-jersey ">mens louis belpedio 47 minnesota wild authentic jersey</a>
youth travis zajac 19 new devils breakaway player jersey http://www.vivacultura.net/NHL_21/youth-travis-zajac-19-new-devils-breakaway-player-jersey
g
یکشنبه 22 اردیبهشت 1398 04:55 ب.ظ
For hottest information you have to pay a quick visit world-wide-web and on web I found this web site as a finest web page for most recent updates.
curso ingles
جمعه 20 اردیبهشت 1398 09:18 ق.ظ
It's remarkable to pay a quick visit this website
and reading the views of all friends on the topic of this paragraph, while I
am also zealous of getting know-how.
minecraft download mojang
سه شنبه 17 اردیبهشت 1398 01:33 ق.ظ
A person essentially lend a hand to make critically posts I'd state.
That is the very first time I frequented your web page and so
far? I amazed with the research you made to make this particular publish extraordinary.
Wonderful activity!
https://indian-coins.com/externallinks
شنبه 31 فروردین 1398 08:36 ب.ظ
弊社はサイトで一番大きいブランドコピー品通販ショップです。高い品質、ジャスト プライス!世界の有名ブランドバッグコピー
https://www.ratsgymnasium-bielefeld.de/index.php/schulleben/medienscouts
شنبه 31 فروردین 1398 08:35 ب.ظ
フランクミュラー_時計_ブランド スーパーコピー 口コミ代引き専門店!
http://studioitalia.pl/en/firma/epoque
جمعه 30 فروردین 1398 01:46 ب.ظ
ブランドスーパーコピー - ブランドコピー財布、スーパーコピー時計、スーパーコピーバッグ
http://opticaporlacara.com
جمعه 30 فروردین 1398 01:45 ب.ظ
ブランド通販、ヴィトン コピー、スーパーコピー、レプリカ
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo