خبر گزاری جوانان ایران - آینه

رجال پهلوی سرانجام آخرین فرمانده ارتش شاه

تاریخ:دوشنبه 30 بهمن 1396-07:13 ب.ظ

ارتشبد عباس قره­باغی در سال 1297ش. در تبریز متولد شد. پدرش میرزا کریم­خان شغل تجارت داشت و مانند بسیاری از مردم ساکن آذربایجان در زمره مهاجر زادگانی بود که اجداد او پس از جنگ­های معروف ایران و روسیه به ایران مهاجرت کردند و در تبریز اقامت کردند.

عباس پس از انجام تحصیلات ابتدائی، وارد دبیرستان رشدیه شد و تا کلاس چهارم در این دبیرستان بود و از سال پنجم وارد دبیرستان نظام تبریز گردید و در سال 1315ش. دیپلم نظام گرفت و وارد دانشکده افسری شد.

 

*دوستی با محمدرضا شاه  

 

ورود قره­باغی به سال اول دانشکده افسری مقارن بود با بازگشت محمدرضا از سوئیس به ایران سی نفر برای تشکیل کلاس و دسته مخصوص ولیعهد انتخاب شدند که  قره­باغی به همراه علی قوام و فردوست جزء دانشجویان دسته مخصوص بودند.

 

قره­باغی در دانشکده افسری تا می‌توانست خود را به ولیعهد نزدیک کرد، حتی در سال­های پس از آغاز جنگ جهانی، او هرگز وارد دسته‌بندی‌های ارتش نشد و همواره کنار محمدرضا ماند.

 

قره­باغی هرگز با ولیعهد وارد بحث و گفت‌وگو نمی‌شد و او را نصیحت نمی‌کرد، در مقابل او ابراز عقیده و وجود نمی‌نمود و همین مشخصه‌ها بود که قره­باغی را از سال 1315 تا 1357 به مدت 42 سال به صورت فرد مورد اعتماد شاه درآورد و ارتش شاه را در 1357 از هم فرو پاشید؛ زیرا او اهل ابتکار و پیشنهاد و رأی دادن نبود.

 

در واقع قره­باغی در میان فرماندهان نیروهای مختلف ارتش از نفوذ و اعتبار زیادی برخوردار نبود و شاید به همین دلیل بود که شاه او را بر فرماندهان دیگر ارتش ترجیح داد.

فردوست در این­باره می‌نویسد: «با عباس قره­باغی از سال 1315ش به علت هم­دوره بودن در دانشکده افسری... آشنا شدم ... او به علت اینکه فوق­العاده خوش­ خط بود، ‌در سال 1315ش. در دانشکده افسری، منشی مخصوص محمدرضا شد و این آشنایی را تا انقلاب حفظ کرد و محمدرضا اکثراً مشاغلی نزدیک به خود به او می‌داد.»

*قره­باغی در رأس گارد جاویدان شاه

فردوست می‌نویسد: «... محمدرضا مرا احضار کرد و گفت که یک واحد مستقل با نام خاص برای حفاظت کاخ شخصی من و محوطه و درب محوطه تشکیل دهید... اولین کاری که من در اجرای این دستور کردم، انتخاب سرگرد عباس قره­باغی به معاونت خود بود، من و قره­باغی و سه افسر دیگر یک طرح دقیق تهیه کردیم که از کدام نقطه شروع کنیم و در کدام نقطه خاتمه دهیم. پس از مطالعه مشخص شد که 300 سرباز کافی است که باید کادر را نیز به آن افزود.

مأموریت انتخاب افراد به قره­باغی محول شد و یک افسر هم برای کمک به او داده شد که در سراسر کشور مسافرت کند و کلیه پادگانهای نظامی و ژاندارمری مراجعه نماید و طبق طرح مأموریت را انجام دهد. افراد اعزامی قره­باغی بی‌نقص بودند و نه ماه بعد از دستور محمدرضا گارد آماده معرفی شد. پس از دو هفته محمدرضا به من گفت: «واحد را به قره­باغی تحویل دهید.»

*قره­باغی و کابینه‌های شریف امامی و ازهاری و بختیار

 در شهریور 1357ش. قره­باغی در کابینه شریف امامی به وزارت کشور منصوب و معرفی شد و در کابینه غلامرضا ازهاری نیز همان سمت را داشت و مدت کوتاهی علاوه بر وزارت کشور، وزارت امور اقتصادی و دارائی با او بود. شاه قبل از فرار از ایران او را به ریاست ستاد بزرگ(ارتش) منصوب نمود و تا پایان رژیم در آن سمت مستقر بود. او پس از خروج شاه از ایران، عضویت شورای سلطنت را هم عهده­دار بود. و همه روزه با سفرای انگلیس و آمریکا جداگانه ملاقات می‌کرد و همه روزه حداقل روزی یکی دوبار با محمدرضا ملاقات داشت و مطالبی را نیز تلفنی به اطلاع محمدرضا می‌رساند.».

*قره­باغی در آستانه انقلاب

بنا به اعترافات قره­باغی در کتابی که تحت عنوان «اعترافات ژنرال» می­باشد، شاه در روزهای آخر حکومت شاهنشاهی و بعد از خروج از ایران ارتش خود را یتیم و بی‌سرپرست گذاشت و رفت و در تمام مدتی که در مصر و مراکش بود، هیچ گونه تماسی با قره­باغی یا فرماندهان دیگر ارتش نگرفت و فرماندهان نیروها، پریشان و سردرگم، ارتش را به سوی فروپاشی کشاندند.

 

*پیام امام به ارتش و نتایج آن

بعد از پیام امام در 19 بهمن 1357ش، که در آن خطاب به ارتش فرموده بودند: «ما به نظامیان می‌گوئیم به ملت محلق شوند. می‌گوئیم اسلام بهتر از کفر است... ما می‌خواهیم که مملکت قوی باشد، ما می‌خواهیم که مملکت دارای یک نظام قدرتمند باشد، ما نمی‌خواهیم نظام را به هم بزنیم، ما می‌خواهیم نظام محفوظ باشد لکن نظام ناشی از ملت و در خدمت ملت...»، بختیار در ملاقات با ارتشبد قره­باغی به او پیشنهاد می‌کند که دستور دهد مراکز ارتشی بمباران شود، قره­باغی به ظاهر این دستور را به سپهبد ربیعی منتقل می‌کند و در چاپخانه ارتش متنی چاپ می‌شود که از مردم خواسته شده که اطراف مراکز نظامی را خلوت کنند و اگر نه با بمباران این مراکز جانشان در خطر خواهد بود و مردم به مراکز ساواک حمله می‌کنند.

 بختیار در 20 بهمن 1357ش. بار دیگر از قره­باغی می‌خواهد که مراکز اسلحه ارتش در داخل شهر را بمباران کند تا اسلحه به دست مردم نیفتد و این پیام را به قره­باغی هم می‌رساند، از سوی شورای انقلاب با او تماس گرفته می‌شود که اگر راست می‌گوید، کشتار در نیروی هوایی را متوقف کند. او برای رهبران انقلاب پیام می‌دهد که افتادن اسلحه به دست مردم به سود هیچ کس نیست و بعداً جمع­آوری آنها مشکل است؛ اما در مقابل پیشنهاد شورای انقلاب که از او می‌خواهد، استعفاء بدهد، سماجت می‌کند، قره­باغی هم مایل بود که بختیار استعفا بدهد تا آنها تکلیف را یکسره کنند.

 

*اعلام بی‌طرفی ارتش از سوی عباس قره­باغی

بیستم بهمن ماه 1357، ارتش تصمیم به اعلام بی‌طرفی و خروج از صحنه گرفت که به معنی قطع پشتیبانی از دولت بختیار بود، درباره آخرین جلسه شورای فرماندهان که نام آن را «شورای عالی ارتش» گذاشتند و مذاکرات آن جلسه که به صدور اعلامیه بی‌طرفی ارتش انجامید،

 

باید گفت که جلسه شورای فرماندهان ارتش در ساعت 30/10 روز 22 بهمن 1357 با حضور 27 هزار نفر از فرماندهان، معاونین، رؤسا و مسئولین سازمان­های نیروهای مسلح شاهنشاهی به شرح زیر تشکیل گردید: ارتشبد قره­باغی؛ رئیس ستاد بزرگ ارتشتاران، ارتشبد جعفری شفقت: وزیر جنگ، سپهبد ناصر مقدم؛ معاون نخست وزیر و رئیس ساواک و ... .

 در این جلسه هر یک از فرماندهان ضمن تشریح آخرین وضعیت خصوصی نیروی مربوط به خود، اشکالات و نظراتشان را نیز گویا شدند تا ستاد فرماندهان در جریان حوادث و وقایع قرار گرفته و درباره آنها بحث و بررسی شود.

پس از صحبت و اظهار نظر، عده‌ای طرفدار اعلان بی‌طرفی و تعدادی دیگر موافق اعلام همبستگی بودند.

سرانجام پس از پایان جلسه اعلامیه بی‌طرفی ارتش که بدون اطلاع بختیار مستقیماً به رادیو ارسال شده بود، کمی بعد از ساعت یک بعدازظهر پخش شد که بدین قرار بود.

 

با توجه به تحولات اخیر کشور شورای عالی ارتش در ساعت 30/10 امروز 22 بهمن 1357ش. تشکیل و به اتفاق آراء تصمیم گرفته شد که برای جلوگیری از هرج و مرج و خونریزی بیشتر بی‌طرفی خود را در مناقشات سیاسی فعلی اعلام و به یگانهای نظامی دستور داده شد به پادگانها مراجعه کنند.».

*سرانجام قره­باغی

پخش اعلامیه بی‌طرفی ارتش، کمکی به حفظ ارتش و جلوگیری از حمله دستجات مسلح به پادگان‌های نظامی نکرد و طی 24 ساعت بعد از صدور این اعلامیه، ارتش شاهنشاهی از هم پاشید و اسلحه و مهمات بسیاری از پادگان‌ها به غارت رفت.

 

افسران و سربازان نیز پست­های خود را ترک کرده بودند که با شروع کار دولت موقت و با تلاش سرلشگر قره­نی که به ریاست ستاد ارتش منصوب شده بود، سازمان از هم پاشیده ارتش به تدریج سر و سامان یافت. از فرماندهان ارتش ارتشبد قره­باغی مدتی متواری بود تا اینکه بعدها از پاریس سر در آورد و ارتشبد فردوست نیز بعد از چند سال دستگیر و طی چندین مصاحبه تلویزیون اسراری از رژیم گذشته را فاش کرد. سپهبد بدره‌ای فرمانده نیروی زمینی، فردای پیروزی انقلاب هنگام خروج از دفتر کار خود کشته شد و بسیاری از امیران دیگر که اعلامیه بی‌طرفی ارتش را امضاء کرده بودند، در دادگاههای انقلاب، محاکمه و محکوم به اعدام شدند.

نخست وزیر آخر، بختیار نیز استعفا داده و از کشور گریخت. ارتشبد قره­باغی مدتی در اروپا زندگی کرده و به انتشار خاطرات خود مبادرت ورزید و سرانجام نیز در سال 1376ش. در اروپا درگذشت.

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
http://studioitalia.pl/en/firma/epoque
جمعه 30 فروردین 1398 01:46 ب.ظ
ブランドスーパーコピー - ブランドコピー財布、スーパーコピー時計、スーパーコピーバッグ
http://opticaporlacara.com
جمعه 30 فروردین 1398 01:45 ب.ظ
ブランド通販、ヴィトン コピー、スーパーコピー、レプリカ
nike air huarache noble red
پنجشنبه 22 فروردین 1398 04:44 ق.ظ
<a href="http://www.beechwoodsmilecentre.com/39/air-max-black-8.5-nike-air-max-black ">air max black 8.5 nike air max black</a><a href="http://www.beechwoodsmilecentre.com/4/kobe-8-for-sale-size-6-tr-97-jordans-grey ">kobe 8 for sale size 6 tr 97 jordans grey</a><a href="http://www.beechwoodsmilecentre.com/40/eqt-overkill-coat-of-arms ">eqt overkill coat of arms</a><a href="http://www.beechwoodsmilecentre.com/5/nike-kobe-11-mamba-day-black-gold-2016 ">nike kobe 11 mamba day black gold 2016</a>
[url=http://www.inspirationalab.com/34/nike-air-huarache-noble-red]nike air huarache noble red[/url]
diadora beige sheepskin
پنجشنبه 22 فروردین 1398 04:44 ق.ظ
<a href="http://www.keelingdebtrelief.com/31/nike-big-nike-lil-dez-qs ">nike big nike lil dez qs</a><a href="http://www.keelingdebtrelief.com/32/nike-sb-dunk-low-elite-oski ">nike sb dunk low elite oski</a><a href="http://www.keelingdebtrelief.com/33/nike-air-zoom-flight-the-glove-lakers-available-now ">nike air zoom flight the glove lakers available now</a><a href="http://www.keelingdebtrelief.com/34/nike-shox-tlx-mid-collection ">nike shox tlx mid collection</a>
[url=http://www.sdmarketingagency.com/28/diadora-beige-sheepskin]diadora beige sheepskin[/url]
mens asics gel lyte 5 yellow orange
پنجشنبه 22 فروردین 1398 04:43 ق.ظ
<a href="http://www.carasebokas.com/35/nike-air-force-1-low-white-marina-blue ">nike air force 1 low white marina blue</a><a href="http://www.carasebokas.com/36/nike-flat-mens-sneakers-2013-cheap-nike-jordan-high-heel-in-uk ">nike flat mens sneakers 2013 cheap nike jordan high heel in uk</a><a href="http://www.carasebokas.com/37/womens-nike-roshe-run-high-orange-purple ">womens nike roshe run high orange purple</a><a href="http://www.carasebokas.com/38/womens-nike-air-max-tailwind-8-red-grey ">womens nike air max tailwind 8 red grey</a>
[url=http://www.bonnevillegolfclub.com/23/mens-asics-gel-lyte-5-yellow-orange]mens asics gel lyte 5 yellow orange[/url]
minecraft
چهارشنبه 21 فروردین 1398 04:56 ب.ظ
Hi there! Would you mind if I share your blog with
my myspace group? There's a lot of folks that I think would really appreciate your content.
Please let me know. Cheers
minecraft
چهارشنبه 21 فروردین 1398 07:12 ق.ظ
Tremendous things here. I am very satisfied to look
your post. Thanks so much and I'm taking a look ahead to contact you.
Will you kindly drop me a e-mail?
minecraft
دوشنبه 19 فروردین 1398 03:02 ب.ظ
Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger, and
I was wanting to know your situation; many of us have created some nice
practices and we are looking to exchange strategies with other folks,
please shoot me an email if interested.
http://tinyurl.com/yxoukhe8
یکشنبه 18 فروردین 1398 09:10 ب.ظ
Yesterday, while I was at work, my sister stole my iPad and tested to see if it can survive a 25 foot drop, just
so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has
83 views. I know this is totally off topic but I had to share it with someone!
minecraft
پنجشنبه 15 فروردین 1398 08:03 ب.ظ
First of all I want to say fantastic blog! I had
a quick question in which I'd like to ask if you do not mind.
I was curious to know how you center yourself and clear your head prior to writing.
I've had a difficult time clearing my thoughts in getting my thoughts out.
I do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are
generally lost just trying to figure out how
to begin. Any recommendations or hints? Many thanks!
http://tinyurl.com/y26yturz
پنجشنبه 15 فروردین 1398 06:21 ق.ظ
If you are going for most excellent contents like
I do, only go to see this website every day as it
gives feature contents, thanks
adidas zx 8000 indonesia
سه شنبه 6 فروردین 1398 12:56 ب.ظ
<a href="http://www.campnotredame.net/MNS_40/mens-chicago-cubs-jason-heyward-majestic-home-white-royal-flex-base-authentic-collection-jersey-with-100-years-at-wrigley-field-commemorative-patch ">mens chicago cubs jason heyward majestic home white royal flex base authentic collection jersey with 100 years at wrigley field commemorative patch</a><a href="http://www.campnotredame.net/NCAAF_31/youth-james-moss-35-auburn-tigers-jersey ">youth james moss 35 auburn tigers jersey</a><a href="http://www.campnotredame.net/NCAAF_32/womens-ken-jones-51-louisiana-ragin-cajuns-jersey ">womens ken jones 51 louisiana ragin cajuns jersey</a><a href="http://www.campnotredame.net/NCAAF_33/mens-derek-deoul-35-maine-black-bears-jersey ">mens derek deoul 35 maine black bears jersey</a>
adidas zx 8000 indonesia http://www.docsvault.net/Shoes_5/adidas-zx-8000-indonesia
womens emanuele torrasi 57 ac milan jersey
سه شنبه 6 فروردین 1398 12:56 ب.ظ
<a href="http://www.ot-paysdelunel.net/NHL_22/mens-phil-di-giuseppe-34-carolina-hurricanes-breakaway-away-jersey ">mens phil di giuseppe 34 carolina hurricanes breakaway away jersey</a><a href="http://www.ot-paysdelunel.net/NHL_23/youth-seth-helgeson-new-york-islanders-breakaway-away-jersey ">youth seth helgeson new york islanders breakaway away jersey</a><a href="http://www.ot-paysdelunel.net/NHL_24/youth-brendan-leipsic-9-vancouver-canucks-breakaway-away-jersey ">youth brendan leipsic 9 vancouver canucks breakaway away jersey</a><a href="http://www.ot-paysdelunel.net/NHL_25/mens-frederik-gauthier-33-toronto-maple-leafs-breakaway-jersey ">mens frederik gauthier 33 toronto maple leafs breakaway jersey</a>
womens emanuele torrasi 57 ac milan jersey http://www.firstsenses.net/MNS_40/womens-emanuele-torrasi-57-ac-milan-jersey
womens richie rodriguez 14 utep miners jersey
سه شنبه 6 فروردین 1398 12:56 ب.ظ
<a href="http://www.finallyhitched.net/NFL_28/womens-elite-charley-hughlett-47-cleveland-browns-jersey ">womens elite charley hughlett 47 cleveland browns jersey</a><a href="http://www.finallyhitched.net/NFL_29/mens-teamcolor-jonathon-mincy-25-chicago-bears-jersey ">mens teamcolor jonathon mincy 25 chicago bears jersey</a><a href="http://www.finallyhitched.net/NFL_30/womens-game-ashaad-mabry-96-carolina-panthers-jersey ">womens game ashaad mabry 96 carolina panthers jersey</a><a href="http://www.finallyhitched.net/NHL_21/youth-erik-condra-dallas-stars-replica-jersey ">youth erik condra dallas stars replica jersey</a>
womens richie rodriguez 14 utep miners jersey http://www.twicetheory.net/NCAAF_35/womens-richie-rodriguez-14-utep-miners-jersey
mens justin tranquill 2 western michigan broncos jersey
سه شنبه 6 فروردین 1398 12:55 ب.ظ
<a href="http://www.conpequesenzgz.net/Shoes_20/nike-dunk-box ">nike dunk box</a><a href="http://www.conpequesenzgz.net/Shoes_3/mens-nike-air-max-size-12-mens-nike-shoes ">mens nike air max size 12 mens nike shoes</a><a href="http://www.conpequesenzgz.net/Shoes_4/new-air-max-speed-turf ">new air max speed turf</a><a href="http://www.conpequesenzgz.net/Shoes_5/nike-shox-gt-leather-green ">nike shox gt leather green</a>
mens justin tranquill 2 western michigan broncos jersey http://www.k-film.net/NCAAF_33/mens-justin-tranquill-2-western-michigan-broncos-jersey
nike zoom flight the glove green abyss
دوشنبه 5 فروردین 1398 01:53 ق.ظ
<a href="http://www.lisabronwyn.net/Shoes_20/recruiting-for-nike-sportswear-special-project-nyc-only ">recruiting for nike sportswear special project nyc only</a><a href="http://www.lisabronwyn.net/Shoes_3/nike-free-5.0-2014-green-black ">nike free 5.0 2014 green black</a><a href="http://www.lisabronwyn.net/Shoes_4/baby-girl-nike-cortez ">baby girl nike cortez</a><a href="http://www.lisabronwyn.net/Shoes_5/nike-air-max-diamond-turf-big-kids ">nike air max diamond turf big kids</a>
nike zoom flight the glove green abyss http://www.matthewbohrer.net/Shoes_4/nike-zoom-flight-the-glove-green-abyss
mens ricardo rodriguez 68 texas rangers custom jersey
دوشنبه 5 فروردین 1398 01:53 ق.ظ
<a href="http://www.care2shops.net/Shoes_20/air-jordan-7-black-metallic-gold-sail-for-sale ">air jordan 7 black metallic gold sail for sale</a><a href="http://www.care2shops.net/Shoes_3/air-jordan-iii-white-cement-grey ">air jordan iii white cement grey</a><a href="http://www.care2shops.net/Shoes_4/nike-air-max-grey-white-green ">nike air max grey white green</a><a href="http://www.care2shops.net/Shoes_5/nike-shox-turbo-13-white ">nike shox turbo 13 white</a>
mens ricardo rodriguez 68 texas rangers custom jersey http://www.nacionrolera.net/MNS_38/mens-ricardo-rodriguez-68-texas-rangers-custom-jersey
nike free trainer 5 0 sneakernews
دوشنبه 5 فروردین 1398 01:53 ق.ظ
<a href="http://www.afamilyplace.net/MNS_40/mens-tomer-hemed-10-brighton-%26-hove-albion-jersey ">mens tomer hemed 10 brighton & hove albion jersey</a><a href="http://www.afamilyplace.net/NCAAF_31/womens-brian-herrien-35-georgia-bulldogs-jersey ">womens brian herrien 35 georgia bulldogs jersey</a><a href="http://www.afamilyplace.net/NCAAF_32/youth-kyle-kleinberg-31-syracuse-orange-jersey ">youth kyle kleinberg 31 syracuse orange jersey</a><a href="http://www.afamilyplace.net/NCAAF_33/womens-alvin-wilson-34-alcorn-state-braves-jersey ">womens alvin wilson 34 alcorn state braves jersey</a>
nike free trainer 5 0 sneakernews http://www.harborwingtech.net/Shoes_8/nike-free-trainer-5-0-sneakernews
yeezy 350 v1 for sale
دوشنبه 5 فروردین 1398 01:53 ق.ظ
<a href="http://www.riversideoutdoorweddings.net/Shoes_17/air-jordan-11-retro-shop-online-air-jordan-11-retro-release-date ">air jordan 11 retro shop online air jordan 11 retro release date</a><a href="http://www.riversideoutdoorweddings.net/Shoes_18/mizuno-morelia-mij-playtest ">mizuno morelia mij playtest</a><a href="http://www.riversideoutdoorweddings.net/Shoes_19/game-temple-run-2-free-download ">game temple run 2 free download</a><a href="http://www.riversideoutdoorweddings.net/Shoes_2/jordan-ladies-heels-retro-3 ">jordan ladies heels retro 3</a>
yeezy 350 v1 for sale http://www.livingtohim.net/Shoes_10/yeezy-350-v1-for-sale
youth jack combs 19 central michigan chippewas jersey
دوشنبه 5 فروردین 1398 01:53 ق.ظ
<a href="http://www.theoffsetproject.net/Shoes_6/womens-air-max-%2440 ">womens air max $40</a><a href="http://www.theoffsetproject.net/Shoes_7/superstar-adidas-black ">superstar adidas black</a><a href="http://www.theoffsetproject.net/Shoes_8/nike-air-max-kid-2015 ">nike air max kid 2015</a><a href="http://www.theoffsetproject.net/Shoes_9/nike-zoom-soldier-4-lebron-james ">nike zoom soldier 4 lebron james</a>
youth jack combs 19 central michigan chippewas jersey http://www.camkapisistemleri.net/NCAAF_33/youth-jack-combs-19-central-michigan-chippewas-jersey
kq 129372 womens nike air max 90 denim shoes jade white
دوشنبه 5 فروردین 1398 01:52 ق.ظ
<a href="http://www.saramartinez.net/MNS_40/marco-belinelli-atlanta-hawks-fanatics-branded-youth-fast-break-replica-jersey-black-icon-edition ">marco belinelli atlanta hawks fanatics branded youth fast break replica jersey black icon edition</a><a href="http://www.saramartinez.net/NCAAF_31/womens-sterling-sheffield-6-maine-black-bears-jersey ">womens sterling sheffield 6 maine black bears jersey</a><a href="http://www.saramartinez.net/NCAAF_32/womens-chamberlin-russell-68-north-carolina-a%26t-aggies-jersey ">womens chamberlin russell 68 north carolina a&t aggies jersey</a><a href="http://www.saramartinez.net/NCAAF_33/youth-caperton-humphrey-35-kansas-jayhawks-jersey ">youth caperton humphrey 35 kansas jayhawks jersey</a>
kq 129372 womens nike air max 90 denim shoes jade white http://www.canyoninc.net/Shoes_3/kq-129372-womens-nike-air-max-90-denim-shoes-jade-white
minecraft
جمعه 2 فروردین 1398 01:13 ق.ظ
I don't even know how I ended up here, but I
thought this post was great. I do not know who you are but
certainly you're going to a famous blogger if you aren't already ;) Cheers!
Captain Marvel Film
یکشنبه 12 اسفند 1397 02:05 ب.ظ
Wow that was unusual. I just wrote an extremely
long comment but after I clicked submit my comment didn't show up.

Grrrr... well I'm not writing all that over again. Regardless, just wanted to say great
blog! https://captainmarvelfullmovie.net https://captainmarvelfull.co https://filmhds.com/captainmarvel/
Buy Gynexin Online
دوشنبه 22 بهمن 1397 11:22 ق.ظ
Its such as you learn my thoughts! You appear to understand so
much about this, like you wrote the guide in it or something.

I feel that you could do with a few percent to pressure the message house a
little bit, however instead of that, that is magnificent blog.
A fantastic read. I will certainly be back.
토토사이트
شنبه 20 بهمن 1397 06:54 ب.ظ
welcome to my site join here
air jordan flight krabi
دوشنبه 8 بهمن 1397 10:44 ب.ظ
<a href="http://www.reneeachohomes.com/21/air-jordans-retro-7-orion-blue ">air jordans retro 7 orion blue</a><a href="http://www.reneeachohomes.com/22/nike-zoom-structure-18-red-grey ">nike zoom structure 18 red grey</a><a href="http://www.reneeachohomes.com/23/red-suede-jordan-5-tee-matches-sneakers ">red suede jordan 5 tee matches sneakers</a><a href="http://www.reneeachohomes.com/24/mens-black-red-grey-jordan-flight-sneakers ">mens black red grey jordan flight sneakers</a>
air jordan flight krabi http://www.bennettgroupconsulting.top/19/air-jordan-flight-krabi
air jordan 9 bentley ellis buy new air jordan 9 bentley ellis white dark cayenne university gold 1
دوشنبه 8 بهمن 1397 10:44 ب.ظ
<a href="http://www.eco-domaine.top/20/womens-air-jordan-retro-3-red-black-air-jordan-3-retro-women-white-black-shop-air-jordans-nike-air-jordan-3-retro-high ">womens air jordan retro 3 red black air jordan 3 retro women white black shop air jordans nike air jordan 3 retro high</a><a href="http://www.eco-domaine.top/21/ladies-air-max-90 ">ladies air max 90</a><a href="http://www.eco-domaine.top/22/nike-lunarglide-2-wolf-grey-chlorine-blue ">nike lunarglide 2 wolf grey chlorine blue</a><a href="http://www.eco-domaine.top/23/nike-air-max-k2 ">nike air max k2</a>
air jordan 9 bentley ellis buy new air jordan 9 bentley ellis white dark cayenne university gold 1 http://www.northtexasentertainment.net/32/air-jordan-9-bentley-ellis-buy-new-air-jordan-9-bentley-ellis-white-dark-cayenne-university-gold-1
mens warehouse oakbrook
دوشنبه 8 بهمن 1397 10:44 ب.ظ
<a href="http://www.cybersquattingmodel.top/39/nike-air-huarache-for-girls ">nike air huarache for girls</a><a href="http://www.cybersquattingmodel.top/4/if-the-shoe-looks-familiar-than-youre-undoubtedly-schooled-in-the-history-of-visible-air-wielding-mo ">if the shoe looks familiar than youre undoubtedly schooled in the history of visible air wielding mo</a><a href="http://www.cybersquattingmodel.top/40/womens-nike-huarache-utility-pink-white ">womens nike huarache utility pink white</a><a href="http://www.cybersquattingmodel.top/5/nike-air-force-1-ultra-flyknit-quai-54 ">nike air force 1 ultra flyknit quai 54</a>
mens warehouse oakbrook http://www.campjamallstars.top/35/mens-warehouse-oakbrook
air jordan 11 high top girls air jordan 11 retro gs bred black white varsity red for sale womens size
دوشنبه 8 بهمن 1397 10:44 ب.ظ
<a href="http://www.casa-ayala.com/201509/nike-hyperdunk-2015-flyknit-silver-purple ">nike hyperdunk 2015 flyknit silver purple</a><a href="http://www.casa-ayala.com/201510/air-jordan-10-infrared-on-feet ">air jordan 10 infrared on feet</a><a href="http://www.casa-ayala.com/201511/nike-air-force-1-snowboard-boots ">nike air force 1 snowboard boots</a><a href="http://www.casa-ayala.com/201512/messi-adidas-15.3-tf-soccer-boots-silver-yellow-black ">messi adidas 15.3 tf soccer boots silver yellow black</a>
air jordan 11 high top girls air jordan 11 retro gs bred black white varsity red for sale womens size http://www.glassfrogmarketing.top/25/air-jordan-11-high-top-girls-air-jordan-11-retro-gs-bred-black-white-varsity-red-for-sale-womens-size
mens brooks running shoes
دوشنبه 8 بهمن 1397 10:44 ب.ظ
<a href="http://www.globalfit121.top/39/nike-air-max-tn-pink-white ">nike air max tn pink white</a><a href="http://www.globalfit121.top/40/nike-air-jordans-retro-4-women-100-authentic-nike-air-jordans ">nike air jordans retro 4 women 100 authentic nike air jordans</a><a href="http://www.globalfit121.top/5/adidas-originals-malm-bluebird-gum ">adidas originals malm bluebird gum</a><a href="http://www.globalfit121.top/6/mens-nike-kobe-9-july-4th-red-black ">mens nike kobe 9 july 4th red black</a>
mens brooks running shoes http://www.mcshanehealthcare.top/36/mens-brooks-running-shoes
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo