تبلیغات
ایران نیوز - عید نوروز

خبر گزاری جوانان ایران - آینه

عید نوروز

تاریخ:جمعه 25 اسفند 1396-06:26 ب.ظ

زمان عید نوروز

جشن نوروز از لحظهٔ اعتدال بهاری آغاز می‌شود. در دانش ستاره‌شناسی، اعتدال بهاری یا اعتدال ربیعی در نیم‌کره شمالی زمین به لحظه‌ای گفته می‌شود که خورشید از صفحه استوای زمین می گذرد و به سوی شمال آسمان می‌رود. این لحظه، لحظه اول برج حمل نامیده می‌شود، و در تقویم هجری خورشیدی با نخستین روز (هرمز روز یا اورمزد روز) از ماه فروردین برابر است.


در کشورهایی مانند ایران و افغانستان که تقویم هجری شمسی به کار برده می‌شود، نوروز، روز آغاز سال نو است. اما در کشورهای آسیای میانه و قفقاز، تقویم میلادی متداول است و نوروز به عنوان آغاز فصل بهار جشن گرفته می‌شود و روز آغاز سال محسوب نمی‌شود.

 

نوروز97,عیدنوروز1397,عید نوروز,عیدنوروز,نوروزباستانی,جشن نوروز

 

پیدایش عید نوروز

عید نوروز را به نخستین پادشاهان نسبت می دهند. شاعران و نویسندگان قرن چهارم و پنجم هجری چون فردوسی، عنصری، بیرونی، طبری و بسیاری دیگر كه منبع تاریخی و اسطوره ای آنان بی گمان ادبیات پیش از اسلام بوده ، نوروز را از زمان پادشاهی جمشید می دانند.

 

در خور یادآوری است كه جشن نوروز پیش از جمشید نیز برگزار می شده و ابوریحان نیز با آن كه جشن را به جمشید منسوب می كند یادآور می شود كه : «آن روز كه روز تازه ای بود جمشید عید گرفت؛ اگر چه پیش از آن هم نوروز بزرگ و معظم بود».

 

آداب و رسوم عید نوروز در ایران:

مراسم چهار شنبه سوری قبل از عید نوروز :یکی از آیینهای نوروزی امروز - که بایستی آمیزه ای از چند رسم متفاوت باشد - " مراسم چهارشنبه سوری " است که در برخی از شهرها آن را چهارشنبه آخر سال  گویند.


برگزاری چهارشنبه سوری، که در همهً شهرها و روستاهای ایران سراغ داریم، بدین صورت است که شب آخرین چهارشنبه ی سال ( یعنی نزدیک غروب آفتاب روز سه شنبه )، بیرون از خانه، جلو در، در فضایی مناسب، آتشی می افروزند، و اهل خانه، زن و مرد و کودک از روی آتش می پرند و با گفتن : " زردی من از تو، سرخی تو از من "، بیماری ها و ناراحتی ها و نگرانی های سال کهنه را به آتش می سپارند، تا سال نو و عید  نوروز را با آسودگی و شادی آغاز کنند.


تا زمانی که از ظرف های سفالین چون، کاسه و بشقاب و کوزه، در خانه استفاده می شد، پس از خانه تکانی، کوزهً کهنه ای از پشت بام خانه به کوچه می انداختند؛


کوزه ای که در آن آب و چند سکه ریخته بودند. اسفند دود کردن و آجیل خودرن، فال گرفتن، " فال گوش " ( در کوی و گذر به حرف عابران گوش دادن و از مضمون آن ها برای نیت خود تفاًول زدن. ) و " قاشق زنی " ( معمولا زنان روی خود را می پوشانند و با قاشق، یا کلید به خانه ها در می زنند، صاحب خانه شیرینی، میوه و یا پول در ظرف آنها می گذارد. ) نیز از باورها و رسم هایی است که به ویژه در بین نوجوانان، هنوز به کلی فراموش نشده است.و این رسم ها و باورها در شهرهای مختلف با یکدیگر متفاوت اند.

 

نوروز97,عیدنوروز1397,عید نوروز,عیدنوروز,نوروزباستانی,جشن نوروز

 

خرید لباس برای عید نوروز

از یکی دو ماه به عید نوروز مانده مردم به بازار می روند و لباس عیدشان را می خرند.در گذشته مردم معمولا پارچه هایی را خریداری می کردند که رنگ روشن داشت و معتقد بودند اگر لباس را خودشان بدوزند پارچه آن را روزهای دوشنبه یا جمعه قیچی کنند و نیز معتقد بودند که روز پنج شنبه ساعت سنگین است و لباس مدتی روی دست می ماند تا دوخته شود. روز سه شنبه اگر بریده شود نصیب دزد یا مرده شور خواهد شد و روز چهار شنبه می سوزد وسایل خانه نیز باید عوض شود و یا تمیز گردد. پختن نان شیرین از جمله کارهایی بود  که حتماً باید قبل از عید نوروز و برای عید انجام میگرفت.

 

سبز کردن گندم، عدس، تره تیزک، ده پانزده روز به عید نوروز مانده در خانه ها صورت می گیرد. در شیراز معمولا برای این کار از ظرفی استفاده می کنند که از جنس مس یا روی باشد و بعد مقداری دانه ابتدا به سلامتی امام زمان می ریزند و به ترتیب بعد از آن نام اعضای خانواده را می آورند.

 
خانه تکانی یا رفت و روب قبل از عید نوروز :

یکی دو هفته پیش از عید نوروز خانه تکاتی یا رفت و روب انجام می گیرد و مجدداً اثاثیه را جابه جا می کنند و گرد گیری می کنند و دوباره آنها را می چینند. در مراحل بعد تخم مرغ رنگ کردن است که آن ها را آب پز می کنند و رنگ های شاد بر روی آنها می زنند.

 

سفره هفت سین و ساعت تحویل سال

برای تحویل سال در یکی از اطاق های خانه شان سفره می اندازند . پیش از هر چیز آیینه و قرآن در آن می گذارند و بعد هفت سین را می گذارند.

هفت سین عبارت است از سماق، سیر، سنجد، سمنو، سکه، سرکه، سبزی . علاوه بر هفت سین شمع  و آینه  تخم مرغ و ... سر  سفره گذاشته میشود.

 

نوروز97,عیدنوروز1397,عید نوروز,عیدنوروز,نوروزباستانی,جشن نوروز

 

موقع تحویل سال همه اهل خانه باید با لباس نو بر سر سفره باشند اسپند نیز دود می شود و هر کدام از این ها فلسفه ای دارد. شمع برای روشنایی خانه و زندگی، قرآن نشان توجهی است که باید در آغاز سال به خداوند داشته، به علاوه در سال نو، صاحب قرآن یار و مددکار اهل خانه خواهد بود.

 

دید و بازدید عید نوروز

از بامداد نوروز دید و بازدیدها آغاز می شود در همه خانواده ها رسم است که به دیدار کسی که از نظر سن و شخصیت بر دیگران مزیت دارد بروند و دست او را ببوسند و تبریک بگویند و او نیز عیدی که شامل سکه یا پول است به آنها بدهد. بعضی نیز صبح عید نوروز یک بشقاب گندم برشته که شامل: کنجد، گندم، شاهدانه، نخودچی و کشمش است به اضافه یک بشقاب نان شیرین به اضافه تخم مرغ رنگی یا سکه به کوچک ترها می دهند.

 

سیزده بدر (روز سیزدهم عید نوروز )

روز دوازده فروردین همه وسایل تهیه می شود و هر چه از شیرینی ها و آجیل ها باقی مانده برای صبح سیزده آماده می شود که البته همراه آن سرکه و کاهو نیز هست. صبح سیزده فروردین همه دسته دسته عازم کوه و باغ های اطراف شهر می شوند و معتقدند در روز سیزده فروردین نباید در خانه ماند زیرا این روز نحس و بدیمن می باشد. روز سیزده پیش از طلوع آفتاب و تا پاسی از شب ادامه دارد در عصر این روز ویژه سبزی گره زدن دخترهاست که در واقع برای گشایش بخت خود این کار را می کنند.

 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
prescription drugs online without
جمعه 18 مرداد 1398 07:45 ق.ظ
<a href="http://canadiantrustmedpharmacy.com/">online pharmacies</a>
http://canadiantrustmedpharmacy.com/
<a href=http://canadiantrustmedpharmacy.com/>approved canadian pharmacies online</a>
mexican pharmacies shipping to usa
پنجشنبه 17 مرداد 1398 10:19 ب.ظ
<a href="http://canadianpharmacypreshd.com/">pharmacy without dr prescriptions</a>
http://canadianpharmacypreshd.com/
<a href=http://canadianpharmacypreshd.com/>canadian pharmacy online</a>
online drugstore
یکشنبه 13 مرداد 1398 06:51 ب.ظ
<a href="http://canadianonlinepharmacywest.com/">reputable mexican pharmacies online</a>
http://canadianonlinepharmacywest.com/
<a href=http://canadianonlinepharmacywest.com/>safe canadian online pharmacies</a>
overseas pharmacies that deliver to usa
شنبه 12 مرداد 1398 05:07 ق.ظ
<a href="http://canadianonlinepharmacycl.com/">canadian pharmacies that ship to us</a>
http://canadianonlinepharmacycl.com/
<a href=http://canadianonlinepharmacycl.com/>most reliable canadian pharmacies</a>
rx online no prior prescription
جمعه 11 مرداد 1398 08:09 ب.ظ
<a href="http://canadianhealthypharmacyrx.com/">us pharmacy no prior prescription</a>
http://canadianhealthypharmacyrx.com/
<a href=http://canadianhealthypharmacyrx.com/>top rated online canadian pharmacies</a>
dating site
جمعه 11 مرداد 1398 03:32 ق.ظ
I believe this is among the most important info for me.
And i am satisfied reading your article. But want to statement on some
normal things, The website taste is ideal,
the articles is really nice : D. Excellent task, cheers
plenty of fish
سه شنبه 8 مرداد 1398 01:41 ب.ظ
Hi, I do think this is a great site. I stumbledupon it ;) I may come back yet again since I bookmarked it.
Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide other people.
kobe 11 ice
دوشنبه 31 تیر 1398 10:45 ب.ظ
<a href="http://www.eugenevandenberg.net/MNS_36/mens-garrett-temple-17-memphis-grizzlies-navy-jersey ">mens garrett temple 17 memphis grizzlies navy jersey</a><a href="http://www.eugenevandenberg.net/MNS_37/mens-henry-ellenson-8-detroit-pistons-royal-jersey ">mens henry ellenson 8 detroit pistons royal jersey</a><a href="http://www.eugenevandenberg.net/MNS_38/mens-jos%c3%a9-v%c3%a1zquez-23-santos-jersey ">mens jos茅 v谩zquez 23 santos jersey</a><a href="http://www.eugenevandenberg.net/MNS_39/youth-wade-leblanc-49-seattle-mariners-custom-jersey ">youth wade leblanc 49 seattle mariners custom jersey</a>
kobe 11 ice http://www.relieftravel.net/Shoes_8/kobe-11-ice
youth richard bleier 48 baltimore orioles jersey
دوشنبه 31 تیر 1398 10:45 ب.ظ
<a href="http://www.mivocacion.net/Shoes_13/mens-womens-unisex-nike-roshe-one-print-flower-running-shoes-navy-blue-pink-flower ">mens womens unisex nike roshe one print flower running shoes navy blue pink flower</a><a href="http://www.mivocacion.net/Shoes_14/air-jordan-vi-volta ">air jordan vi volta</a><a href="http://www.mivocacion.net/Shoes_15/air-jordan-5-take-flight-white-gold-3 ">air jordan 5 take flight white gold 3</a><a href="http://www.mivocacion.net/Shoes_16/asics-gel-lyte-5-white-fairy-red-edition ">asics gel lyte 5 white fairy red edition</a>
youth richard bleier 48 baltimore orioles jersey http://www.biomarkerassayservices.net/MNS_39/youth-richard-bleier-48-baltimore-orioles-jersey
womens josh williams 3 columbus crew sc jersey
دوشنبه 31 تیر 1398 10:44 ب.ظ
<a href="http://www.airwell-giuliano.net/Shoes_6/air-jordan-13-low-pure-platinum-may-2017-release-date ">air jordan 13 low pure platinum may 2017 release date</a><a href="http://www.airwell-giuliano.net/Shoes_7/nike-free-5-0-womens-ice-blue ">nike free 5 0 womens ice blue</a><a href="http://www.airwell-giuliano.net/Shoes_8/nmd-xr1-primeknit-core-black ">nmd xr1 primeknit core black</a><a href="http://www.airwell-giuliano.net/Shoes_9/mens-asics-asics-gel-kayano-17-orange-gold ">mens asics asics gel kayano 17 orange gold</a>
womens josh williams 3 columbus crew sc jersey http://www.tostaqui.net/MNS_36/womens-josh-williams-3-columbus-crew-sc-jersey
nike air force 1 navy leather
دوشنبه 31 تیر 1398 10:44 ب.ظ
<a href="http://www.firstsenses.net/MNS_36/mens-franklin-barreto-1-oakland-athletics-jersey ">mens franklin barreto 1 oakland athletics jersey</a><a href="http://www.firstsenses.net/MNS_37/womens-jarrett-jack-55-new-york-knicks-blue-jersey ">womens jarrett jack 55 new york knicks blue jersey</a><a href="http://www.firstsenses.net/MNS_38/youth-wilfried-zahibo-23-new-england-revolution-jersey ">youth wilfried zahibo 23 new england revolution jersey</a><a href="http://www.firstsenses.net/MNS_39/new-york-knicks-joakim-noah-fanatics-branded-youth-fast-break-player-jersey-icon-edition-blue ">new york knicks joakim noah fanatics branded youth fast break player jersey icon edition blue</a>
nike air force 1 navy leather http://www.wayneashley.net/Shoes_18/nike-air-force-1-navy-leather
mens dominic turgeon 23 detroit red wings replica custom jersey
دوشنبه 31 تیر 1398 10:44 ب.ظ
<a href="http://www.casa-daros.net/NFL_28/mens-teamcolor-nick-williams-15-tennessee-titans-jersey ">mens teamcolor nick williams 15 tennessee titans jersey</a><a href="http://www.casa-daros.net/NFL_29/baby-elite-darius-jennings-15-tennessee-titans-jersey ">baby elite darius jennings 15 tennessee titans jersey</a><a href="http://www.casa-daros.net/NFL_30/big-and-tall-game-javon-hargrave-79-pittsburgh-steelers-jersey ">big and tall game javon hargrave 79 pittsburgh steelers jersey</a><a href="http://www.casa-daros.net/NHL_21/mens-calle-rosen-48-toronto-maple-leafs-replica-away-jersey ">mens calle rosen 48 toronto maple leafs replica away jersey</a>
mens dominic turgeon 23 detroit red wings replica custom jersey http://www.kupproje.net/NHL_25/mens-dominic-turgeon-23-detroit-red-wings-replica-custom-jersey
is instagram hurting or helping the sneaker culture video
دوشنبه 31 تیر 1398 10:44 ب.ظ
<a href="http://www.altunbasyapi.net/NFL_28/kids-proline-joe-thuney-62-new-england-patriots-jersey ">kids proline joe thuney 62 new england patriots jersey</a><a href="http://www.altunbasyapi.net/NFL_29/kids-teamcolor-omarius-bryant-67-los-angeles-rams-jersey ">kids teamcolor omarius bryant 67 los angeles rams jersey</a><a href="http://www.altunbasyapi.net/NFL_30/mens-proline-chris-smith-50-cleveland-browns-jersey ">mens proline chris smith 50 cleveland browns jersey</a><a href="http://www.altunbasyapi.net/NHL_21/womens-vladislav-kamenev-91-colorado-avalanche-premier-home-jersey ">womens vladislav kamenev 91 colorado avalanche premier home jersey</a>
is instagram hurting or helping the sneaker culture video http://www.surfacespectrum.net/Shoes_5/is-instagram-hurting-or-helping-the-sneaker-culture-video
kids elite chad kanoff 11 arizona cardinals jersey
دوشنبه 31 تیر 1398 10:44 ب.ظ
<a href="http://www.saramartinez.net/NHL_22/womens-joel-ward-42-san-jose-sharks-premier-custom-jersey ">womens joel ward 42 san jose sharks premier custom jersey</a><a href="http://www.saramartinez.net/NHL_23/youth-nick-holden-44-vegas-golden-knights-premier-jersey ">youth nick holden 44 vegas golden knights premier jersey</a><a href="http://www.saramartinez.net/NHL_24/mens-johnny-oduya-29-philadelphia-flyers-premier-away-jersey ">mens johnny oduya 29 philadelphia flyers premier away jersey</a><a href="http://www.saramartinez.net/NHL_25/womens-jamie-benn-14-dallas-stars-authentic-home-jersey ">womens jamie benn 14 dallas stars authentic home jersey</a>
kids elite chad kanoff 11 arizona cardinals jersey http://www.sparkvideo.net/NFL_27/kids-elite-chad-kanoff-11-arizona-cardinals-jersey
jordans released in august 2015 air force jordans shoes
دوشنبه 31 تیر 1398 10:44 ب.ظ
<a href="http://www.bareknuckledigital.net/NCAAF_34/mens-bryson-richards-51-stetson-hatters-jersey ">mens bryson richards 51 stetson hatters jersey</a><a href="http://www.bareknuckledigital.net/NCAAF_35/mens-trey-smith-73-tennessee-volunteers-jersey ">mens trey smith 73 tennessee volunteers jersey</a><a href="http://www.bareknuckledigital.net/NFL_26/mens-limited-logan-paulsen-82-atlanta-falcons-jersey ">mens limited logan paulsen 82 atlanta falcons jersey</a><a href="http://www.bareknuckledigital.net/NFL_27/kids-game-brandon-coleman-16-new-orleans-saints-jersey ">kids game brandon coleman 16 new orleans saints jersey</a>
jordans released in august 2015 air force jordans shoes http://www.k-film.net/Shoes_11/jordans-released-in-august-2015-air-force-jordans-shoes
plenty of fish dating site
جمعه 28 تیر 1398 12:17 ب.ظ
Hi there, I believe your site could possibly be having browser compatibility issues.
Whenever I take a look at your website in Safari, it looks
fine however, when opening in IE, it has some overlapping issues.
I just wanted to give you a quick heads up! Apart from that, fantastic
blog!
tinyurl.com
چهارشنبه 29 خرداد 1398 06:03 ق.ظ
I could not refrain from commenting. Well written!
افزایش فالوور واقعی اینستاگرام
دوشنبه 20 خرداد 1398 02:51 ب.ظ
مطالبتون خیلی عالین
روبکا
دوشنبه 20 خرداد 1398 02:49 ب.ظ
مطالب خوبی دارین
viagra connect for premature ejaculation
جمعه 17 خرداد 1398 11:07 ب.ظ

Magnificent beat ! I would like to apprentice while you amend your web site, how could i subscribe for a blog web site? The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept
gamefly free trial
پنجشنبه 16 خرداد 1398 10:44 ب.ظ
Hello, I read your blogs like every week. Your writing style is awesome, keep doing what you're doing!
juventus Trøje
دوشنبه 13 خرداد 1398 02:55 ب.ظ
I wanted to thank you for this great read!! I absolutely loved every bit of it.
I've got you book marked to look at new things you post… juventus Trøje
juventus Trøje
دوشنبه 13 خرداد 1398 02:54 ب.ظ
I wanted to thank you for this great read!! I absolutely loved every bit of it.
I've got you book marked to look at new things you post… juventus Trøje
gamefly free trial
پنجشنبه 9 خرداد 1398 09:13 ق.ظ
Hello! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog.
Is it hard to set up your own blog? I'm not very
techincal but I can figure things out pretty fast. I'm thinking about setting up my own but I'm not sure where
to begin. Do you have any ideas or suggestions?

With thanks
http://rondresselphotography.com/boudoir/
جمعه 6 اردیبهشت 1398 01:12 ب.ظ
ロレックススーパーコピー時計,Hublotコピーなどのスーパーコピー品を扱っております。世界のブランド腕時計スーパー
http://midirectorioempresarial.es/directorio-de-negocios/abarcate/
جمعه 6 اردیبهشت 1398 01:11 ب.ظ
スーパーブランドコピーバッグ財布代引き激安通販専門ショップ,弊社は大好評のスーパーコピーブランド激安市場です,
http://www.caldanainternational.com/meglio-malta
جمعه 6 اردیبهشت 1398 01:11 ب.ظ
激安最大級ブランドルイ·ヴィトン財布コピー,ルイ·ヴィトン偽物の激安老舗
http://www.vrnfolk.ru/polozhenuya
چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398 08:38 ب.ظ
ランドコピー安全代引き (@mixiecopy). スーパーコピーブランド代引き安全日本国内発送-安全必ず届く!シュプリーム/ルイヴィトン/シャネル/レックス等ブランドコピー安全代引き!スーパーコピーブランド代引き後払い安全-ブランドコピー
https://www.basinrepublican-rustler.com/subscribe/
شنبه 31 فروردین 1398 07:01 ق.ظ
弊社は安心と信頼のスーパーコピーブランド代引き専門店です。楽天ブランドコピー品を激安の卸売り価格で提供致します。
http://tumorzentrum-zwickau.de/inhalt/vorstand
پنجشنبه 29 فروردین 1398 10:09 ب.ظ
スーパーコピーブランドN級品,ブランドコピー代引き時計/財布/バッグ
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo