تبلیغات
ایران نیوز - منشور حقوق بشر جهانی - کوروش كبیر

خبر گزاری جوانان ایران - آینه

منشور حقوق بشر جهانی - کوروش كبیر

تاریخ:چهارشنبه 12 اردیبهشت 1397-05:37 ب.ظ

منشور کوروش

استوانهٔ کوروش بزرگ یا منشور حقوق بشر کوروش لوحی از گل پخته است که در سال ۵۳۸ پیش از میلاد به فرمان کوروش بزرگ هخامنشی پادشاه و بنیانگذار شاهنشاهی هخامنشی نگاشته شده‌است.

نیمهٔ نخست این لوح از زبان رویدادنگاران بابلی و نیمهٔ پایانی آن سخنان و دستورهای کورش به زبان و خط میخی اکدی (بابلی نو) نوشته شده‌است. این استوانه در سال ۱۲۵۸ خورشیدی/ ۱۸۷۹ میلادی در نیایشگاه اِسَگیله (معبد مردوک، خدای بزرگ بابلی) در شهر بابل باستانی پیدا شده و در موزه بریتانیا در شهر لندن نگهداری می‌شود.[۱] این منشور یکی از بزرگترین نشانه‌های روحیهٔ بردباری در فرهنگ ایرانی است.

پیداسازی منشور کوروش
در سال ۱۲۵۹ خورشیدی/ ۱۸۷۹ میلادی به هنگام کاوش‌های باستان‌شناسی گروه بریتانیایی در محوطهٔ باستانی بابل در بین‌النهرین (میان‌رودان)، هرمزد رسام، باستان‌شناس بریتانیایی آسوری‌تبار، استوانهٔ گلی‌ای را یافت که شامل نوشته‌هایی به خط میخی بود.

جنس این استوانه کوروش از گل رس است، ۲۲٫۵ سانتی‌متر طول و ۱۱ سانتی‌متر عرض دارد و دور تا دور آن ۴۵ سطر (به جز بخش‌های تخریب‌شده) به خط و زبان اکدی (بابلی نو) نوشته شده‌است. بررسی‌های بعدی نشان داد که نوشته‌های استوانه در سال ۵۳۸ پیش از میلاد به فرمان کوروش بزرگ پس از شکست دادن نبونید و تصرف کشور بابل، نوشته شده‌است.

این اثر در نیایشگاه اِسَگیله (معبد مردوک) در شهر بابل قرار داده شده بود. در حال حاضر این لوح سفالین استوانه‌ای در بخش «ایران باستان» در موزه بریتانیا نگهداری می‌شود. از سوی دیگر، در سال ۱۳۷۵ آشکار شد که بخشی از یک لوحه استوانه‌ای که آن را متعلق به نبونید پادشاه بابل می‌دانستند، در حقیقت پاره‌ای از استوانهٔ کوروش بزرگ، از سطرهای ۳۶ تا ۴۳ است.

پس از این آگاهی، این پاره از لوح استوانه‌ای که در دانشگاه ییل (Yale) در آمریکا نگهداری می‌شد، به موزه بریتانیا در لندن انتقال داده شد و به استوانهٔ اصلی پیوست گردید. پژوهش‌های زبان‌شناسی روی دو قطعه استخوان فسیل شدهٔ اسب که در موزهٔ شهر ممنوعه در چین نگهداری می‌شوند، منجر به شناسایی نسخهٔ چینی منشور کورش شد. قدمت این استخوان‌ها به دورهٔ سلطنت هخامنشیان بازمی‌گردد.

منشور کوروش,استوانهٔ کوروش,منشور حقوق بشر کوروش,متن استوانه کوروش

ساخت منشور کوروش
کوروش بزرگ، بنیان‌گذار پادشاهی ایران و آغازگر سلسلهٔ هخامنشیان، پس از تسخیر بابل، در بابل بر تخت پادشاهی نشست و ادیان بومی را آزاد اعلام کرد. برای جلب محبت مردم میانرودان (بین‌النهرین)، مردوک که بزرگترین خدای بابل بود را به رسمیت شناخته، او را نیایش کرد و سپاس گفت. او هیچ گروه انسانی را به بردگی نگرفت و سپاهیانش را از تجاوز به مال و جان رعایا بازداشت.

او تمامی کسانی را که به اسارت به بابل آورده شده بودند گرد هم آورد و منزلگاه آنها را به ایشان بازگرداند. کوروش همچنین قوم یهود را نیز از اسارت و بیگاری در بابل آزاد کرد. به دستور کوروش، شرح وقایع و دستورهای وی روی یک لوح استوانه‌ای سفالین نگاشته شد و در معبد مردوک قرار گرفت.

استوانه کوروش
استوانه کوروش، استوانه ناقص از جنس خاک رس است که با ۳۵ خط حکاکی شده به زبان آکدی توسط هرمزد رسام در حفاری منطقه معبد مردوک در سال ۱۸۷۹ در بابل کشف گردید. تکه دوم که شامل خط‌های ۳۶ تا ۴۵ می‌شود، در کلکسیون بابلی دانشگاه ییل توسط برگر پیدا شد. حکاکی کلی گرچه در آخر ناکامل ماند، شامل ۴۵ خط شد که سه سطر اول تقریباً به طور کامل شکسته‌اند(قابل خواندن نیستند).
متن حاوی روایتی از فتح بابل توسط کورش در ۵۳۹ پ. م. است و با گفتاری از مردوخ ایزد بابلی در مورد جنایت‌های نبونعید، آخرین پادشاه کلدانی، آغاز می‌شود (سطرهای ۴-۸). در ادامه روایتی از جستجوی مردوخ برای یافتن پادشاه شایسته، انتساب کورش به حکمرانی تمام جهان، و عاملیت او در فتح بابل بدون جنگ آورده می‌شود (سطرهای ۹-۱۹).

سپس کورش، با لحن اول شخص، القاب و نسب خود را برمی‌شمرد (سطرهای ۲۰-۲۲) و اعلام می‌کند که صلح کشور را تضمین کرده (سطرهای ۲۲-۲۶) که به موجب آن او و پسرش کمبوجیه مشمول رحمت مردوخ شده‌اند (سطرهای ۲۶-۳۰). او بازسازی معبد، که در دوران زمامداری نبونعید به فراموشی سپرده شده بود، و اجازه‌اش به تبعیدشدگان مبنی بر بازگشت به میهن‌شان را توصیف می‌کند (سطرهای ۳۰-۳۶). در پایان پادشاه بازسازی دفاع شهر بابل را توصیف کرده (سطرهای ۳۶-۴۳) و گزارش می‌کند که به هنگام بازسازی کتیبه‌ای از آشوربانیپال را دید.(سطرهای ۴۳-۴۵)
در حقیقت متن توسط کاهنان مردوخ با تقلیدی از متون کهن نئو-آشوری، به ویژه کتیبه‌های آشوربانیپال نوشته‌شده در بابل، نوشته‌شده‌است. بنابراین، استوانه ساختی به شیوه معمول کتیبه‌های میانرودان دارد و به‌عنوان پی دیوارهای بابل برای یادبود بازسازی‌های کورش در آنجا گذاشته‌شده‌است.

منشور کوروش,استوانهٔ کوروش,منشور حقوق بشر کوروش,متن استوانه کوروش

نخستین بیانیه حقوق بشر
از طرف بسیاری این سند به عنوان نخستین منشور حقوق بشر شناخته می‌شود در سال ۱۹۷۱ میلادی، سازمان ملل آن را به شش زبان رسمی سازمان منتشر کرد و بدلی از این منشور در مقر سازمان ملل متحد در شهر نیویورک نگهداری می‌شود.

موزه بریتانیا یا بریتیش میوزیوم این سند را نخستین بیانیه حقوق بشر می خواندو همینطور بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، در جریان سفر به تهران، رسما از استوانه کورش به عنوان نخستین بیانیه حقوق بشر یاد کرد و آن را مایه افتخار ایرانیان دانست.

در این لوح استوانه‌ای، کوروش پس از معرفی خود و دودمانش و شرح مختصر فتح بابل، می‌گوید که تمام دستاوردهایش را با کمک و رضایت مردوک خدای بابلی به انجام رسانده‌است. وی سپس بیان می‌کند که چگونه آرامش و صلح را برای مردم بابل و سومر و دیگر کشورها به ارمغان آورده، و پیکر خدایانی که نبونید از نیایشگاه‌های مختلف برداشته و در بابل گردآوری کرده بوده را به نیایشگاه‌های اصلی آنها برگردانده‌است. پس از آن، کوروش بزرگ می‌گوید که چگونه نیایشگاه‌های ویران‌شده را از نو ساخته و مردمی را که اسیر پادشاه‌های بابل بودند به میهن‌شان برگردانده‌است. در این نوشته اشارهٔ مستقیمی به آزادی قوم یهود از اسارت بابلیان نشده، اما با مطالعه و پژوهش منابع تاریخی مشخص شده‌است که آزادی یهودیان بخشی از سیاست کوروش پس از فتح بابل بوده‌است.

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
nike free motion fit running shoes womens
پنجشنبه 17 مرداد 1398 04:22 ق.ظ
<a href="http://www.atlantagear.net/24/nike-blazer-low-infants ">nike blazer low infants</a><a href="http://www.atlantagear.net/25/air-max-90-boot-python ">air max 90 boot python</a><a href="http://www.atlantagear.net/26/womens-air-jordan-5-black-pink-silver-size-9.5 ">womens air jordan 5 black pink silver size 9.5</a><a href="http://www.atlantagear.net/27/cheap-nike-air-max-95-prices ">cheap nike air max 95 prices</a>
nike free motion fit running shoes womens http://www.laridgerealty.com/33/nike-free-motion-fit-running-shoes-womens
womens nike zoom winflo
پنجشنبه 17 مرداد 1398 04:21 ق.ظ
<a href="http://www.anarcocapitalismo.org/201709/nike-kaishi-2.0-mens-black ">nike kaishi 2.0 mens black</a><a href="http://www.anarcocapitalismo.org/201710/mens-asics-gel-noosa-tri-7-sky-blue-red ">mens asics gel noosa tri 7 sky blue red</a><a href="http://www.anarcocapitalismo.org/201711/nike-lebron-11-lifestyle-gold ">nike lebron 11 lifestyle gold</a><a href="http://www.anarcocapitalismo.org/201712/nike-foamposite-maroon-preschool ">nike foamposite maroon preschool</a>
womens nike zoom winflo http://www.alliesfeat.com/29/womens-nike-zoom-winflo
buy viagra online using paypal australia
جمعه 17 خرداد 1398 11:07 ب.ظ

I am genuinely happy to glance at this weblog posts which consists of lots of useful information, thanks for providing these information.
http://www.mirmetro.net/warszawa/cruise_02
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 09:49 ق.ظ
めブランドコピー服の大ヒットでブランドコピーバッグ偽物!激安メンズファッション、シュプリーム通販 ブランド
https://wcpastl.com/services/
جمعه 30 فروردین 1398 12:19 ق.ظ
ブランド靴人気、ブランド靴人気売れ筋ランキングスーパーコピー、ブランド靴送料無料スーパーコピー、超激安ブランド靴
http://www.smolensk-filarmonia.ru/content/vakansii
جمعه 30 فروردین 1398 12:18 ق.ظ
スーパーコピーブランド激安販売(N級品)大人気のブランドコピー服
https://www.mbusc.com.au/seniors
جمعه 30 فروردین 1398 12:18 ق.ظ
ロレックススーパーコピー
https://evergreenecoresort.com/project/
پنجشنبه 29 فروردین 1398 10:10 ب.ظ
三つ折財布コピー、ブランドコピー財布は品質2年保証で、納期は6日です。スーパーコピーブランド財布高品質安心通販!ロエベスーパーコピーバッグブランド販売優良店!
http://midirectorioempresarial.es/contacto/
پنجشنبه 29 فروردین 1398 10:09 ب.ظ
様々なスーパーコピー時計の販売?サイズ調整をご提供しております。スーパーコピーブランドなら当店で!
nike flex experience run 4 womens
سه شنبه 20 فروردین 1398 05:53 ب.ظ
<a href="http://www.wayneashley.net/Shoes_20/nike-air-max-tailwind-plus ">nike air max tailwind plus</a><a href="http://www.wayneashley.net/Shoes_3/hulk-purple-morelia ">hulk purple morelia</a><a href="http://www.wayneashley.net/Shoes_4/k-swiss-white-sneakers ">k swiss white sneakers</a><a href="http://www.wayneashley.net/Shoes_5/reebok-answer-iv-white-blackat-oneness ">reebok answer iv white blackat oneness</a>
nike flex experience run 4 womens http://www.livingtohim.net/Shoes_10/nike-flex-experience-run-4-womens
nike roshe run armory camo
سه شنبه 20 فروردین 1398 05:53 ب.ظ
<a href="http://www.bcnflatmanagement.net/Shoes_1/paper-boot-4 ">paper boot 4</a><a href="http://www.bcnflatmanagement.net/Shoes_10/nike-air-max-navy-red ">nike air max navy red</a><a href="http://www.bcnflatmanagement.net/Shoes_11/barkley-air-max-force-neon-orange-lebron-soldier-7 ">barkley air max force neon orange lebron soldier 7</a><a href="http://www.bcnflatmanagement.net/Shoes_12/black-royal-nike-air-max-sensation-available ">black royal nike air max sensation available</a>
nike roshe run armory camo http://www.healthbyyourself.net/Shoes_1/nike-roshe-run-armory-camo
womens victor rask 49 carolina hurricanes breakaway home jersey
سه شنبه 20 فروردین 1398 05:52 ب.ظ
<a href="http://www.walmerconvenience.net/NCAAF_34/mens-ryan-burke-18-yale-bulldogs-jersey ">mens ryan burke 18 yale bulldogs jersey</a><a href="http://www.walmerconvenience.net/NCAAF_35/youth-kyle-mayberry-16-kansas-jayhawks-jersey ">youth kyle mayberry 16 kansas jayhawks jersey</a><a href="http://www.walmerconvenience.net/NFL_26/mens-teamcolor-daniel-sorensen-49-kansas-city-chiefs-jersey ">mens teamcolor daniel sorensen 49 kansas city chiefs jersey</a><a href="http://www.walmerconvenience.net/NFL_27/youth-minnesota-vikings-laquon-treadwell-nfl-pro-line-purple-player-jersey ">youth minnesota vikings laquon treadwell nfl pro line purple player jersey</a>
womens victor rask 49 carolina hurricanes breakaway home jersey http://www.emilaywhitening.net/NHL_21/womens-victor-rask-49-carolina-hurricanes-breakaway-home-jersey
air jordan 11 black and blue
دوشنبه 15 بهمن 1397 08:27 ق.ظ
<a href="http://www.badaia-bike-marathon.com/39/mens-nike-zoom-kd-7-black-red-blue ">mens nike zoom kd 7 black red blue</a><a href="http://www.badaia-bike-marathon.com/4/nike-air-max-bw-white-orange ">nike air max bw white orange</a><a href="http://www.badaia-bike-marathon.com/40/mens-nike-air-presto-fluorescent-shoes ">mens nike air presto fluorescent shoes</a><a href="http://www.badaia-bike-marathon.com/5/spring-2010-peek-nike-air-max-90-current-moire ">spring 2010 peek nike air max 90 current moire</a>
air jordan 11 black and blue http://www.barbaraconstantin.net/13/air-jordan-11-black-and-blue
nike air jordan bred 4
دوشنبه 30 مهر 1397 08:24 ق.ظ
<a href="http://www.aboutpeterborough.com/20/overkill-x-adidas-eqt-support-future-coat-of-arms ">overkill x adidas eqt support future coat of arms</a><a href="http://www.aboutpeterborough.com/21/nike-lunar-force-1-duckboot-particle-pink ">nike lunar force 1 duckboot particle pink</a><a href="http://www.aboutpeterborough.com/22/denver-nuggets-apparel ">denver nuggets apparel</a><a href="http://www.aboutpeterborough.com/23/mens-air-max-sz-15 ">mens air max sz 15</a>
[url=http://www.postmoderndreamrecords.com/34/nike-air-jordan-bred-4]nike air jordan bred 4[/url]
adidas unviels the predator lethal zones
دوشنبه 30 مهر 1397 08:24 ق.ظ
<a href="http://www.accurate-pi.com/24/cheap-air-jordan-bugs-bunny ">cheap air jordan bugs bunny</a><a href="http://www.accurate-pi.com/25/cheap-jordans-next-day-shipping ">cheap jordans next day shipping</a><a href="http://www.accurate-pi.com/26/gallery.-previously-sold-at-selfridges-mens-nike-air-max ">gallery. previously sold at selfridges mens nike air max</a><a href="http://www.accurate-pi.com/27/free-og-14-br-red-blue ">free og 14 br red blue</a>
[url=http://www.getitwithabonus.com/39/adidas-unviels-the-predator-lethal-zones]adidas unviels the predator lethal zones[/url]
womens air jordan retro 10 yellow green
دوشنبه 30 مهر 1397 08:21 ق.ظ
<a href="http://www.clipotheek.com/6/air-jordan-11-drawings-air-jordan-11-drawing ">air jordan 11 drawings air jordan 11 drawing</a><a href="http://www.clipotheek.com/7/2013-wholesale-air-max-paypal ">2013 wholesale air max paypal</a><a href="http://www.clipotheek.com/8/womens-size-10-free-max ">womens size 10 free max</a><a href="http://www.clipotheek.com/9/nike-huarache-utility-navy-nike-air-huarache-utility-triple-white-shoes-pinterest-nike-air-huarache-and-air-huarache ">nike huarache utility navy nike air huarache utility triple white shoes pinterest nike air huarache and air huarache</a>
[url=http://www.unmannedaircraftregulations.com/1/womens-air-jordan-retro-10-yellow-green]womens air jordan retro 10 yellow green[/url]
air jordan super fly 2 nike zoom air high star blue red
پنجشنبه 29 شهریور 1397 02:04 ق.ظ
<a href="http://www.doctorabajocosto.com/6/nike-air-trainer-sc-high-digi-camo-black-team-red-hyper-crimson ">nike air trainer sc high digi camo black team red hyper crimson</a><a href="http://www.doctorabajocosto.com/7/nike-kd-8-bhm-release-date ">nike kd 8 bhm release date</a><a href="http://www.doctorabajocosto.com/8/air-jordan-see-through-shoes-for-sale ">air jordan see through shoes for sale</a><a href="http://www.doctorabajocosto.com/9/flight-club-retro-jordans ">flight club retro jordans</a>
air jordan super fly 2 nike zoom air high star blue red http://www.roverhairturkiye.com/8/air-jordan-super-fly-2-nike-zoom-air-high-star-blue-red
nike zoom lebron vi aka zoom power
پنجشنبه 29 شهریور 1397 02:03 ق.ظ
<a href="http://www.beluardo.com/24/nike-dunk-low-ueno-panda ">nike dunk low ueno panda</a><a href="http://www.beluardo.com/25/nike-air-max-tavas-champs ">nike air max tavas champs</a><a href="http://www.beluardo.com/26/cheap-2016-nike-kd-9-blue-white-red-new-for-sale-1 ">cheap 2016 nike kd 9 blue white red new for sale 1</a><a href="http://www.beluardo.com/27/air-jordan-2009-for-sale-air-jordan-2009-box ">air jordan 2009 for sale air jordan 2009 box</a>
nike zoom lebron vi aka zoom power http://www.bestoflifetravel.com/10/nike-zoom-lebron-vi-aka-zoom-power
nikeid indigo collection release date
پنجشنبه 29 شهریور 1397 02:03 ق.ظ
<a href="http://www.legalizesuaradio.com/17/girls-air-jordan-9-slim-jenkins-black-blue-cheap-sale-1 ">girls air jordan 9 slim jenkins black blue cheap sale 1</a><a href="http://www.legalizesuaradio.com/18/cheap-jordan-countdown-pack ">cheap jordan countdown pack</a><a href="http://www.legalizesuaradio.com/19/how-to-get-jordan-space-jams ">how to get jordan space jams</a><a href="http://www.legalizesuaradio.com/2/new-arrivals-360-men-fire-red-white-the-new-balance-shoes ">new arrivals 360 men fire red white the new balance shoes</a>
nikeid indigo collection release date http://www.mercer-studio.com/6/nikeid-indigo-collection-release-date
jordan 8 aqua cheap
پنجشنبه 29 شهریور 1397 02:03 ق.ظ
<a href="http://www.peoriadts.com/1/nike-free-5.0-v2-womens-gold-white ">nike free 5.0 v2 womens gold white</a><a href="http://www.peoriadts.com/10/nike-mens-air-max-tn-plus ">nike mens air max tn plus</a><a href="http://www.peoriadts.com/11/nike-air-max-1-nd-liberty ">nike air max 1 nd liberty</a><a href="http://www.peoriadts.com/12/nike-air-jordan-heel-nike-air-jordan-release-dates-2014 ">nike air jordan heel nike air jordan release dates 2014</a>
jordan 8 aqua cheap http://www.albireofundraising.com/3/jordan-8-aqua-cheap
air jordan 3 white cement on feet
پنجشنبه 29 شهریور 1397 02:03 ق.ظ
<a href="http://www.bestoflifetravel.com/24/nike-air-jordan-7-hare ">nike air jordan 7 hare</a><a href="http://www.bestoflifetravel.com/25/air-jordan-retro-11-concord-real-vs-fake ">air jordan retro 11 concord real vs fake</a><a href="http://www.bestoflifetravel.com/26/jordan-retro-4-toros ">jordan retro 4 toros</a><a href="http://www.bestoflifetravel.com/27/public-school-jordan-12s ">public school jordan 12s</a>
air jordan 3 white cement on feet http://www.infographics-academy.com/9/air-jordan-3-white-cement-on-feet
jordan y3 price
پنجشنبه 29 شهریور 1397 02:03 ق.ظ
<a href="http://www.pool-forums.com/20/old-school-jordans-on-sale ">old school jordans on sale</a><a href="http://www.pool-forums.com/21/womens-cheap-nike-air-max-cheap-nike-shoes ">womens cheap nike air max cheap nike shoes</a><a href="http://www.pool-forums.com/22/mens-nike-hyperdunk-2017-flyknit-black-gold-for-cheap-2 ">mens nike hyperdunk 2017 flyknit black gold for cheap 2</a><a href="http://www.pool-forums.com/23/air-jordan-4-doernbecher-release-nike-roshe-run-black-pink-foil ">air jordan 4 doernbecher release nike roshe run black pink foil</a>
jordan y3 price http://www.mississauga-wedding-photographer.com/4/jordan-y3-price
nike air pegasus 92 grey yellow
پنجشنبه 29 شهریور 1397 02:03 ق.ظ
<a href="http://www.bestoflifetravel.com/28/jordan-retro-5-cool-grays ">jordan retro 5 cool grays</a><a href="http://www.bestoflifetravel.com/29/new-balance-999-elite ">new balance 999 elite</a><a href="http://www.bestoflifetravel.com/3/air-jordan-11-xi-retro-black-varsity-royal-white-space-jams-release-info ">air jordan 11 xi retro black varsity royal white space jams release info</a><a href="http://www.bestoflifetravel.com/30/nike-flyknit-lunar-1-women-black ">nike flyknit lunar 1 women black</a>
nike air pegasus 92 grey yellow http://www.jose-angeles.com/27/nike-air-pegasus-92-grey-yellow
nike wmns air max 90 hot punch stripes
پنجشنبه 29 شهریور 1397 02:02 ق.ظ
<a href="http://www.heartfullyyou.com/35/air-jordan-6-low-gs-fuchsia ">air jordan 6 low gs fuchsia</a><a href="http://www.heartfullyyou.com/36/nike-lebron-9-toddler-south-beach ">nike lebron 9 toddler south beach</a><a href="http://www.heartfullyyou.com/37/ovo-air-jordan-12-white ">ovo air jordan 12 white</a><a href="http://www.heartfullyyou.com/38/nike-air-max-2016-womens-silver ">nike air max 2016 womens silver</a>
nike wmns air max 90 hot punch stripes http://www.execforumsbrasil.com/19/nike-wmns-air-max-90-hot-punch-stripes
buy viagra online new zealand
سه شنبه 23 مرداد 1397 10:20 ق.ظ
sildenafil citrate lowest price
viagra sale pretoria
cheap cialis next day delivery
viagra sale ottawa
سه شنبه 23 مرداد 1397 07:15 ق.ظ
can military get viagra
buy viagra online yahoo answers
use viagra tablets men
old do u have buy viagra
جمعه 19 مرداد 1397 12:04 ب.ظ
comment prendre le cialis 20mg
viagra nz buy online
safest place buy viagra online
can you buy real viagra online
پنجشنبه 18 مرداد 1397 03:43 ب.ظ
joke viagra generic name
cheap viagra generic 100mg
cialis standard dose 20 mg
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo