تبلیغات
ایران نیوز - نان و آزادی

خبر گزاری جوانان ایران - آینه

نان و آزادی

تاریخ:چهارشنبه 26 اردیبهشت 1397-04:44 ب.ظ

معمولا حکومت ها به دنبال آرامش هستند تا بتوانند به اهداف خود دست پیدا کنند. حکومت های موفق که در ایجاد عدالت هم موفق اند سعی می کنند تا فاصله طبقاتی و ضریب جینی کمتر باشد. اما آنهائی که ناموفق اند فاصله طبقاتی را بیشتر و بیشتر می کنند و طبعا دو قشر کاملا متمایز در جامعه ظهور پیدا می کند و اکثریتی فقیر و بی نوا و اقلیتی مرفه و پولدار به وجود می آید. در میان جامعه هم عده ای با نگاه به روش مسئولان و پولداران سعی می کنند خود را بالا بکشند و راه پول درآوردن را یاد بگیرند و چه بسا پس از مدتی این گروه متوسط خود به نان و نوائی برسند و یا جای پولداران را بگیرند و یا با آنها هم کاسه شوند؛ همانند بورژوایانی که در اروپا به وجود آمد و یا نوکیسه هایی که ما در کشور داشتیم.
 خوب، طبیعی است
در این شرائط مردمی که گرسنه اند به فکر سیر کردن شکم خود و خانواده اند و در این فقر ناخواسته و تحمیل شده که ناشی از نوع حکومت حکومتگران است آنها کمتر به فکر آزادی اند. البته سطح معاش و آموزش و بهداشت آنها اجازه نمی دهد که به چنین مقوله ای فکر کنند؛ آنها به نان شب محتاج اند و هر گونه سختی و تحقیری را حتی تحمل می کنند تا زندگی کنند اگر به دام اعتیاد و سرقت و مانند آن که باز از جانب قشر سرمایه دار بر آنها تحمیل شده است، نیفتند. اما در مقابل آنهائی که سیر اند و یا سیر شده اند تازه به فکر آزادی می افتند و آنهم آزادی از نوع تفکر خود.
البته می توان تصویر کرد که خواستاران آزادی بر دو دسته اند. دسته-ای تحصیلکرده و مؤمن از جنس فقرا و طرفدار عدالت و عده ای دیگر رانت خوار و چپاولگر که برای اینکه بیشتر بتوانند سوء استفاده کند باز هم ندای آزادی سر می دهند.
 در حکومت های خودکامه، معمولا گروه اول که آزادی-خواهند در انزوا، تبعید و یا زندان اند و در کشور های به ظاهر پیشرفته اگر چه آزادی دارند ولی امکاناتی در اختیار آنان نیست و نظام سلطه چنان قوی است که اجازه کار به آنها نمی دهد. نمونه های آن امه سه زر، فرانتس فانون و مالکولم ایکس و مانند آنهاست.
 اما آزادیخواهان مترف و مسرف که جزو خواص جامعه محسوب می شوند و بیش از هر گروه دیگر از امکانات استفاده می کنند، بیش از هر گروه دیگر داد وا آزادی سر می دهند و همیشه چوب لای چرخ دولت ها می گذارند؛ البته اگر خود از دولتیان نباشند، تا آزادی های بیشتری به دست بیاورند و در این زمینه با امکانات فراوانی که دارند گروه تهیدست را با تبلیغات می فریبند و از آنها به عنوان سیاهی لشکر استفاده می کنند و وقتی شورشی هم به پا شود آنها را به دم تیغ میدهند و اگر موفق شدند هم به آنها چیزی نخواهند داد.
بعضی ها در این شرائط شعار آزادی سر می دهند و اگر زورشان نرسید شعار فروپاشی و امثال آن را تبلیغ می¬کنند تا حاکمیت¬ها محبور به تمکین شوند. بدیهی است در کشورهای ضعیف خارجیان زورگو و منتظر فرصت هم با همه قوای تبلیغاتی و حتی تسلیحاتی به میدان می آیند تا وضع را آشفته تر کنند. در این شرائط هم معلوم است که از حقوق شهروندی هم چه قشرهایی بیشتر استفاده می کنند!
من از عده ای که به نام دانشمند و جامعه شناس چنین وانمود می کنند که همه چیز از دست رفته است و اینک تنها راه، گفتگوی بین ملت و دولت است می پرسم که اولا آیا جامعه شناس همانند پزشک نیست؟ پزشک، پزشک افراد است و جامعه شناس طبیب جامعه. اگر بر فرض بیماری در حال موت باشد پزشک باید توی دل او را خالی کنند و با گفتن اینکه تو خواهی مرد و دیگر راه نجاتی برای تو نیست اورا زودتر به دیار نیستی بفرستند و یا بر عکس اگر درد را شناخته اند با صبر و متانت به فکر چاره باشند و بحث های جدی خود را در بین متخصصان مطرح کنند و به قول معروف کونسالتاسیون علمی تشکیل دهند.
و ثانیا اگر بحث گفتگوی بین ملت و دولت است چگونه دولت و ملت می توانند با هم گفتگو کنند. آیا ملت باید نماینده و یا نمایندگانی که طبعا از همین گروه روشنفکر است تعیین کنند و دولت هم نماینده و نمایندگانی تا در محافل خصوصی و یا عمومی با هم مناظره کنند
و اگر چنین شد چه ضمانت اجرایی برای انتخاب بهترین نمایندگان وجود دارد و نیز چه ضمانتی برای به نتیجه رسیدن موضوعات و نیز چه ضمانتی برای اجرا هست؟
 پیشنهاد من این است که اگر دولتی به فکر ملت است و به ویژه اگر با متخصصان دلسوز همدل و همراه است باید شفافیت را پیشه خود کند و به جای گفتگوها و لفاظی ها که آنهم در جای خود و با شیوه های منطقی و عقلانی مطلوب است به گفتگوی عملی با جامعه بپردازد.
گفتگوی عملی این است که دولت و دولتیان به آنچه می گوید پای بند باشد، اصلاحات را، امیرکبیروار، از خود شروع کند به طور مثال اگر به اقتصاد مقاومتی اعتقاد دارد عملا آن را نشان دهد و اگر تولید داخلی را می خواهد باز نشان دهد که پیشقدم است و اگر بازار تولید داخلی را می طلبد زمینه ها را فراهم کند و اخلالگران این روند را تنبیه، و با رانت خواران در هر مقام و لباسی برخورد سریع کند و جلوی قاچاق را بگیرد و مانند وزیر ارتباطات که علی الظاهر در رجیستر کردن تلفن های همراه موفق بوده است به طور جدی وارد گود شود و از هیچ چیز نهراسد و کارکنان و به ویژه مسئولان سه قوه، فرقی در این زمینه نداشته باشند.
 من مخالف آزادی نیستم ولی برای اداره باید مهم و اهم را از هم تشخیص داد. بنابراین من پیشنهادم شفافیت و صداقت و ایجاد اعتماد بین دولت و ملت است و راهکار آن از گذشت وایثار شروع می شود؛ از باور به آنچه می گویند، از واگذاری آنچه بیش از حد معمول دارند، از استفاده از اجناس داخلی به عنوان پیشگام.
  سرمایه و اعتماد عمومی همان گفتگوی عمومی است: صداقت و شفافیت و اقدام داوطلبانه و ایثارگرانه از جانب خود و زیردستان. مصادیق آن فراوان است و مجال بازکردن آن نیست و هر کس صدها نمونه را در اطراف خود می بیند.


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
pof
چهارشنبه 9 مرداد 1398 02:06 ق.ظ
Actually when someone doesn't know then its up to other users that they
will assist, so here it takes place.
plenty of fish
سه شنبه 8 مرداد 1398 05:20 ب.ظ
each time i used to read smaller articles or reviews
that as well clear their motive, and that is also happening with this article which I am reading at this time.
youth greg fecanin 66 uab blazers jersey
پنجشنبه 3 مرداد 1398 05:54 ب.ظ
<a href="http://www.elarepazo.net/NFL_28/big-and-tall-teamcolor-jarvis-landry-80-cleveland-browns-jersey ">big and tall teamcolor jarvis landry 80 cleveland browns jersey</a><a href="http://www.elarepazo.net/NFL_29/big-and-tall-elite-rashard-davis-19-philadelphia-eagles-jersey ">big and tall elite rashard davis 19 philadelphia eagles jersey</a><a href="http://www.elarepazo.net/NFL_30/baby-limited-tavarres-king-12-minnesota-vikings-jersey ">baby limited tavarres king 12 minnesota vikings jersey</a><a href="http://www.elarepazo.net/NHL_21/youth-detroit-red-wings-trevor-daley-fanatics-branded-red-breakaway-player-jersey ">youth detroit red wings trevor daley fanatics branded red breakaway player jersey</a>
youth greg fecanin 66 uab blazers jersey http://www.clefhangers.net/NCAAF_34/youth-greg-fecanin-66-uab-blazers-jersey
youth stefan matteau 25 vegas golden knights authentic custom jersey
پنجشنبه 3 مرداد 1398 05:52 ب.ظ
<a href="http://www.mrseddy.net/Shoes_17/vibram-fivefingers-bikila-white-orange ">vibram fivefingers bikila white orange</a><a href="http://www.mrseddy.net/Shoes_18/cheap-kobe-11s ">cheap kobe 11s</a><a href="http://www.mrseddy.net/Shoes_19/jordans-12-retro-red-air-jordans-12-retro-white-red ">jordans 12 retro red air jordans 12 retro white red</a><a href="http://www.mrseddy.net/Shoes_2/nike-zoom-pegasus-34-grey-silver ">nike zoom pegasus 34 grey silver</a>
youth stefan matteau 25 vegas golden knights authentic custom jersey http://www.casa-daros.net/NHL_23/youth-stefan-matteau-25-vegas-golden-knights-authentic-custom-jersey
plenty of fish dating site
پنجشنبه 27 تیر 1398 06:40 ب.ظ
Heya i am for the first time here. I came across this board and I find It really useful &
it helped me out much. I hope to give something back and help others like you
aided me.
how to get help in windows 10
پنجشنبه 27 تیر 1398 07:30 ق.ظ
Asking questions are actually good thing if you are
not understanding anything fully, however this paragraph presents nice understanding yet.
quest bars cheap
جمعه 24 خرداد 1398 07:55 ب.ظ
It's hard to find well-informed people on this subject, but you seem like you know what you're talking about!
Thanks
gamefly free trial 2019 coupon
دوشنبه 20 خرداد 1398 08:32 ب.ظ
Hi, just wanted to say, I loved this blog post.

It was funny. Keep on posting!
viagra exercise
جمعه 17 خرداد 1398 11:08 ب.ظ

hello there and thank you for your information – I've certainly picked up something new from right here. I did however expertise a few technical issues using this site, as I experienced to reload the website lots of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I'm complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and could damage your quality score if ads and marketing with Adwords. Anyway I'm adding this RSS to my email and can look out for a lot more of your respective intriguing content. Ensure that you update this again very soon.
nike black white air huarache run shoes men women
چهارشنبه 15 خرداد 1398 07:26 ق.ظ
<a href="http://www.sarahtreadwellyoga.com/shoes24/prezzi-bassi-sport-nike-vapormax-plus-rainbow-bianche-verde-nettuno-gialle-dinamica-nebulosa-blu-rosso-habanero-poco-prezzo ">prezzi bassi sport nike vapormax plus rainbow bianche verde nettuno gialle dinamica nebulosa blu rosso habanero poco prezzo</a><a href="http://www.sarahtreadwellyoga.com/shoes25/black-white-shoes-nike-kd-10-multi-color-bright-in-uk ">black white shoes nike kd 10 multi color bright in uk</a><a href="http://www.sarahtreadwellyoga.com/shoes26/adidas-quesence-donna-uomo-collegiate-navy-scarlet-grigio-two ">adidas quesence donna uomo collegiate navy scarlet grigio two</a><a href="http://www.sarahtreadwellyoga.com/shoes27/negozio-scarpe-nike-donna-air-jordan-retro-3.5-tacchi-alti-nero-rosso ">negozio scarpe nike donna air jordan retro 3.5 tacchi alti nero rosso</a>
nike black white air huarache run shoes men women http://www.celiahamisland.com/shoes38/nike-black-white-air-huarache-run-shoes-men-women
nike. kyrie 1 bhm
چهارشنبه 15 خرداد 1398 07:25 ق.ظ
<a href="http://www.owlabouttravel.com/shoes39/fresco-e-confortevole-official-nike-lebron-soldier-11-bianca-nero-nike-nuove-oro-in-linea-comprare ">fresco e confortevole official nike lebron soldier 11 bianca nero nike nuove oro in linea comprare</a><a href="http://www.owlabouttravel.com/shoes4/uomo-segnale-lupo-nero-grigio-neve-adidas-originals-zx-750-scarpe-da-corsa ">uomo segnale lupo nero grigio neve adidas originals zx 750 scarpe da corsa</a><a href="http://www.owlabouttravel.com/shoes40/kobe-9-nsw-lifestyle-year-of-t ">kobe 9 nsw lifestyle year of t</a><a href="http://www.owlabouttravel.com/shoes5/nike-kobe-8-graffiti-atomic-green-black-grey-583112-030-nike-roshe-two-flyknit ">nike kobe 8 graffiti atomic green black grey 583112 030 nike roshe two flyknit</a>
nike. kyrie 1 bhm http://www.myhopefullyepicjourney.com/shoes16/nike.-kyrie-1-bhm
acquista scarpe alla moda adidas kaiser 5 sg scarpa calcio uomo nera bianca in pelle
چهارشنبه 15 خرداد 1398 07:25 ق.ظ
<a href="http://www.fithappywoman.com/shoes39/the-new-air-jordan-13-xiii-grey-toe ">the new air jordan 13 xiii grey toe</a><a href="http://www.fithappywoman.com/shoes4/economici-f50-adizero-trx-fg-rosso-bianco-nero-scarpe-outlet-store-finder ">economici f50 adizero trx fg rosso bianco nero scarpe outlet store finder</a><a href="http://www.fithappywoman.com/shoes40/women-nike-air-vapormax-2018-sneakers-kpu-sku-215-big-deals ">women nike air vapormax 2018 sneakers kpu sku 215 big deals</a><a href="http://www.fithappywoman.com/shoes5/outlet-italia-top-line-dipendenti-adicolore-outlet-uomini-bianco-rosso-verde-originais-adidas-superstar ">outlet italia top line dipendenti adicolore outlet uomini bianco rosso verde originais adidas superstar</a>
acquista scarpe alla moda adidas kaiser 5 sg scarpa calcio uomo nera bianca in pelle http://www.deutschepromis.com/shoes3/acquista-scarpe-alla-moda-adidas-kaiser-5-sg-scarpa-calcio-uomo-nera-bianca-in-pelle
bianche clima365 regulate scarpe ginnastica alte adidas trainers blu ey83f adidas yeezy boost 350 originali sconti
چهارشنبه 15 خرداد 1398 07:25 ق.ظ
<a href="http://www.owlabouttravel.com/shoes24/promuovere-nike-kyrie-3-bianca-flip-the-switch-scarpe-scarpe-da-pallacanestro-kyrie-irving-iii-2017-new-release-outlet-nike-kyrie-3-caratteristiche-del ">promuovere nike kyrie 3 bianca flip the switch scarpe scarpe da pallacanestro kyrie irving iii 2017 new release outlet nike kyrie 3 caratteristiche del</a><a href="http://www.owlabouttravel.com/shoes25/depositario-air-jordan-12-retro-taxi-bianca-nero-taxi-scarpe-air-jordan-12-luminoso ">depositario air jordan 12 retro taxi bianca nero taxi scarpe air jordan 12 luminoso</a><a href="http://www.owlabouttravel.com/shoes26/jordan-b.fly-men-s ">jordan b.fly men s</a><a href="http://www.owlabouttravel.com/shoes27/perfetto-nike-roshe-run-world-cup-germany-retro-donne-sportswear-scarpe-training-sneaker-couples-sneaker-nero-bianco ">perfetto nike roshe run world cup germany retro donne sportswear scarpe training sneaker couples sneaker nero bianco</a>
bianche clima365 regulate scarpe ginnastica alte adidas trainers blu ey83f adidas yeezy boost 350 originali sconti http://www.cambset.com/shoes18/bianche-clima365-regulate-scarpe-ginnastica-alte-adidas-trainers-blu-ey83f-adidas-yeezy-boost-350-originali-sconti
originals trainer adidas popolare climacool femminile fresh 0 2
چهارشنبه 15 خرداد 1398 07:25 ق.ظ
<a href="http://www.healthiertravels.com/shoes35/retro-scarpe-da-fitness-basso-da-donna-per-adidas-originals-flashback-rosso-bianca ">retro scarpe da fitness basso da donna per adidas originals flashback rosso bianca</a><a href="http://www.healthiertravels.com/shoes36/fino-al-60%25-di-sconto-nike-free-run-5.0-uomo-scarpe-da-running-esercito ">fino al 60% di sconto nike free run 5.0 uomo scarpe da running esercito</a><a href="http://www.healthiertravels.com/shoes37/nike-air-max-95-essential-nere-grigie-uomo-calzature-lifestyle-nike-haters-gonna-hate-accessori-moda ">nike air max 95 essential nere grigie uomo calzature lifestyle nike haters gonna hate accessori moda</a><a href="http://www.healthiertravels.com/shoes38/adidas-yeezy-boost-350-v2-supreme-logo-black ">adidas yeezy boost 350 v2 supreme logo black</a>
originals trainer adidas popolare climacool femminile fresh 0 2 http://www.boulevardsandwellingtons.com/shoes23/originals-trainer-adidas-popolare-climacool-femminile-fresh-0-2
nike lebron 9 cool grey blue white metallic silver. style code 469764 007
چهارشنبه 15 خرداد 1398 07:25 ق.ظ
<a href="http://www.theotherbreastfoundation.com/shoes39/factory-wholesale-nike-kyrie-2-men-christmas-white-free-shipping ">factory wholesale nike kyrie 2 men christmas white free shipping</a><a href="http://www.theotherbreastfoundation.com/shoes4/miglior-prezzo-acquista-online-uomo-nike-air-max-270-flyknit-casual-scarpe-work-blu-brave ">miglior prezzo acquista online uomo nike air max 270 flyknit casual scarpe work blu brave</a><a href="http://www.theotherbreastfoundation.com/shoes40/new-year-deals-nike-lebron-15-wine-red-flyknit-basketball-shoes-897649-201 ">new year deals nike lebron 15 wine red flyknit basketball shoes 897649 201</a><a href="http://www.theotherbreastfoundation.com/shoes5/adidas-originals-yeezy-aumentare-350-scarpe-da-ginnastica-per-gli-uomini-tartaruga-blugra-core ">adidas originals yeezy aumentare 350 scarpe da ginnastica per gli uomini tartaruga blugra core</a>
nike lebron 9 cool grey blue white metallic silver. style code 469764 007 http://www.indievillagedocofilmfest.com/shoes17/nike-lebron-9-cool-grey-blue-white-metallic-silver.-style-code-469764-007
nike roshe one scarpe da ginnastica blu mica blue smokey blue
چهارشنبه 15 خرداد 1398 07:24 ق.ظ
<a href="http://www.notjustworkshop.com/shoes17/adidas-originals-zx-700-anguria-rossa-fresco-grigio-nero-bianco-blu-scarpe ">adidas originals zx 700 anguria rossa fresco grigio nero bianco blu scarpe</a><a href="http://www.notjustworkshop.com/shoes18/online-new-arrival-adidas-zapatilla-superstar-bold-platform-footwear-white-wonder-pink-gold-metalic ">online new arrival adidas zapatilla superstar bold platform footwear white wonder pink gold metalic</a><a href="http://www.notjustworkshop.com/shoes19/nike-dunk-mid-elite-scarpe-donne-giallo ">nike dunk mid elite scarpe donne giallo</a><a href="http://www.notjustworkshop.com/shoes2/uomo-air-jordan-20-white-black-air-jordan-xx9-air-jordan-10-outlet ">uomo air jordan 20 white black air jordan xx9 air jordan 10 outlet</a>
nike roshe one scarpe da ginnastica blu mica blue smokey blue http://www.edmontonappliancesrepair.com/shoes36/nike-roshe-one-scarpe-da-ginnastica-blu-mica-blue-smokey-blue
air max sneakers cheap
یکشنبه 12 خرداد 1398 01:22 ب.ظ
<a href="http://www.columbusmarriage.com/13/nike-air-huarache-run-bronzine ">nike air huarache run bronzine</a><a href="http://www.columbusmarriage.com/14/another-asics-gel-lyte-3-colorway-yep-and-we-know-you-wanna-see-it ">another asics gel lyte 3 colorway yep and we know you wanna see it</a><a href="http://www.columbusmarriage.com/15/nike-free-run%2b ">nike free run+</a><a href="http://www.columbusmarriage.com/16/nike-air-max-1-premium-tape-reflective-collection ">nike air max 1 premium tape reflective collection</a>
air max sneakers cheap http://www.no18barristerschambers.com/10/air-max-sneakers-cheap
kanye west shoe release dates
یکشنبه 12 خرداد 1398 01:21 ب.ظ
<a href="http://www.davidsoncardiology.com/13/michael-jordan-13-sneakers ">michael jordan 13 sneakers</a><a href="http://www.davidsoncardiology.com/14/air-max-2004-women ">air max 2004 women</a><a href="http://www.davidsoncardiology.com/15/air-jordan-retro-10-white-black ">air jordan retro 10 white black</a><a href="http://www.davidsoncardiology.com/16/nike-lebron-15-dark-grey-for-sale ">nike lebron 15 dark grey for sale</a>
kanye west shoe release dates http://www.superbeautystore.com/35/kanye-west-shoe-release-dates
womens air jordan retro 6 white blue
یکشنبه 12 خرداد 1398 01:12 ب.ظ
<a href="http://www.eco-conteneur.com/1/nike-sb-v-rod-obsidian-white ">nike sb v rod obsidian white</a><a href="http://www.eco-conteneur.com/10/nike-kd-vii-big-kids-grey ">nike kd vii big kids grey</a><a href="http://www.eco-conteneur.com/11/blue-flower-air-max-sale-cheap-flower-air-max ">blue flower air max sale cheap flower air max</a><a href="http://www.eco-conteneur.com/12/free-og-14-br-black ">free og 14 br black</a>
womens air jordan retro 6 white blue http://www.jedrzejewscy.com/33/womens-air-jordan-retro-6-white-blue
nike air zoom huarache 2k4 metallic silver pure purple
یکشنبه 12 خرداد 1398 01:11 ب.ظ
<a href="http://www.insuranceforestateplanning.com/28/nike-free-3.0-flyknit-grey ">nike free 3.0 flyknit grey</a><a href="http://www.insuranceforestateplanning.com/29/womens-nike-air-max-2015-black-red ">womens nike air max 2015 black red</a><a href="http://www.insuranceforestateplanning.com/3/nike-lebron-9-id-template ">nike lebron 9 id template</a><a href="http://www.insuranceforestateplanning.com/30/air-jordan-iguana-for-sale-on-line ">air jordan iguana for sale on line</a>
nike air zoom huarache 2k4 metallic silver pure purple http://www.spaidisseny.com/2/nike-air-zoom-huarache-2k4-metallic-silver-pure-purple
minecraft download pc
چهارشنبه 25 اردیبهشت 1398 05:40 ق.ظ
I always used to study piece of writing in news papers but now
as I am a user of web so from now I am using net for articles, thanks to web.
g
شنبه 21 اردیبهشت 1398 04:10 ق.ظ
Wonderful work! This is the kind of information that are supposed to be shared across the internet.
Disgrace on Google for now not positioning
this submit upper! Come on over and talk over with my web site .
Thanks =)
gamefly free trial
چهارشنبه 11 اردیبهشت 1398 04:14 ب.ظ
Hi there! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog
platform are you using for this website? I'm getting sick and tired
of Wordpress because I've had issues with hackers and I'm
looking at options for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.
nike dunk sky high femme gris brun
یکشنبه 8 اردیبهشت 1398 12:43 ق.ظ
<a href="http://www.geigerprinting.com/28/puma-tsugi-shinsei-nido-release-date ">puma tsugi shinsei nido release date</a><a href="http://www.geigerprinting.com/29/nike-air-max-turbulence-2010 ">nike air max turbulence 2010</a><a href="http://www.geigerprinting.com/3/nike-lebron-soldier-10-gold-purple ">nike lebron soldier 10 gold purple</a><a href="http://www.geigerprinting.com/30/nike-cortez-classic-erkek ">nike cortez classic erkek</a>
[url=http://www.livermoreblog.com/13/nike-dunk-sky-high-femme-gris-brun]nike dunk sky high femme gris brun[/url]
nike air max 90 infrared size 9
یکشنبه 8 اردیبهشت 1398 12:43 ق.ظ
<a href="http://www.pool-forums.com/28/jordan-melo-m8-advance-italian-icy ">jordan melo m8 advance italian icy</a><a href="http://www.pool-forums.com/29/nike-zoom-pegasus-32-womens-gold-white ">nike zoom pegasus 32 womens gold white</a><a href="http://www.pool-forums.com/3/nike-hyperflight-max-air-360-hologram-max-air-trampolines ">nike hyperflight max air 360 hologram max air trampolines</a><a href="http://www.pool-forums.com/30/air-jordan-3-true-blue-2014-jordan-3-true-blue-2009 ">air jordan 3 true blue 2014 jordan 3 true blue 2009</a>
[url=http://www.refrescosencancun.com/37/nike-air-max-90-infrared-size-9]nike air max 90 infrared size 9[/url]
nike air presto greedy
یکشنبه 8 اردیبهشت 1398 12:43 ق.ظ
<a href="http://www.heartfullyyou.com/24/nike-kd-7-womens-blue-sky-blue ">nike kd 7 womens blue sky blue</a><a href="http://www.heartfullyyou.com/25/nike-lunartempo-2-sizing ">nike lunartempo 2 sizing</a><a href="http://www.heartfullyyou.com/26/buy-nike-air-max-iridescent ">buy nike air max iridescent</a><a href="http://www.heartfullyyou.com/27/nike-free-trainer-3.0-black ">nike free trainer 3.0 black</a>
[url=http://www.raleighareadentist.com/27/nike-air-presto-greedy]nike air presto greedy[/url]
nike air max 90 gs seahawks
یکشنبه 8 اردیبهشت 1398 12:42 ق.ظ
<a href="http://www.cap-vital.com/31/men-shoe-size-to-women ">men shoe size to women</a><a href="http://www.cap-vital.com/32/jordan-spizike-black-varsity-red-stealth ">jordan spizike black varsity red stealth</a><a href="http://www.cap-vital.com/33/authentic-688447920-air-jordan-6-brazil-world-cup-2014 ">authentic 688447920 air jordan 6 brazil world cup 2014</a><a href="http://www.cap-vital.com/34/nike-air-force-1-high-id-iridescent ">nike air force 1 high id iridescent</a>
[url=http://www.kanelsonlaw.com/2/nike-air-max-90-gs-seahawks]nike air max 90 gs seahawks[/url]
air jordan 5 retro pink and black air jordan 5 retro white
یکشنبه 8 اردیبهشت 1398 12:42 ق.ظ
<a href="http://www.hcltechindia.com/31/mens-nike-kobe-9-elite-low-grey-black ">mens nike kobe 9 elite low grey black</a><a href="http://www.hcltechindia.com/32/talaria-charcoal-lace ">talaria charcoal lace</a><a href="http://www.hcltechindia.com/33/cool-gray-jordan-9-air-jordan-xx8-outlet ">cool gray jordan 9 air jordan xx8 outlet</a><a href="http://www.hcltechindia.com/34/silver-liquid-metal-air-max ">silver liquid metal air max</a>
[url=http://www.beachvillasinsrilanka.com/21/air-jordan-5-retro-pink-and-black-air-jordan-5-retro-white]air jordan 5 retro pink and black air jordan 5 retro white[/url]
cheap size 6 black grape air jordans
یکشنبه 8 اردیبهشت 1398 12:42 ق.ظ
<a href="http://www.sis-international-research.com/24/north-face-mens-jacket ">north face mens jacket</a><a href="http://www.sis-international-research.com/25/nike-high-heels-sneakers ">nike high heels sneakers</a><a href="http://www.sis-international-research.com/26/air-max-sp-metal-women-buy-gold-sp-metal-component ">air max sp metal women buy gold sp metal component</a><a href="http://www.sis-international-research.com/27/adidas-zx-900-purple-gold ">adidas zx 900 purple gold</a>
[url=http://www.inspirationalab.com/22/cheap-size-6-black-grape-air-jordans]cheap size 6 black grape air jordans[/url]
aj jordan future flight remix
یکشنبه 8 اردیبهشت 1398 12:42 ق.ظ
<a href="http://www.deborahduarte.com/35/unisex-nike-roshe-run-white ">unisex nike roshe run white</a><a href="http://www.deborahduarte.com/36/nike-air-max-2013-junior ">nike air max 2013 junior</a><a href="http://www.deborahduarte.com/37/nike-air-jordan-5-retro-damskie ">nike air jordan 5 retro damskie</a><a href="http://www.deborahduarte.com/38/womens-air-jordan-retro-9-yellow-black ">womens air jordan retro 9 yellow black</a>
[url=http://www.peoriadts.com/1/aj-jordan-future-flight-remix]aj jordan future flight remix[/url]
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo