خبر گزاری جوانان ایران - آینه

آزادی ملوانان آمریکایی؛ وقتی تعامل جلوی بحران را گرفت

تاریخ:پنجشنبه 24 دی 1394-02:56 ب.ظ

توقیف 2 فروند شناور رزمی آمریکایی در آب های سرزمینی ایران در شرایطی که به روزهای آغازین اجرای برجام و برداشته شدن تحریم ها نزدیک می شویم، می رفت تا به تنشی تازه در روابط ایران و آمریکا در شرایط پسابرجام بینجامد اما تعامل و عقلانیت مانع شد.

این شناورها که حامل 10 تفنگدار مسلح نیروی دریایی آمریکا بودند، در نزدیکی جزیره فارسی از سوی واحدهای شناوری رزمی منطقه دوم نیروی دریایی سپاه توقیف شدند.
در پی این رویداد، بلافاصله «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا با «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران تماس گرفت و مساله ملوانان آمریکایی را از راه کانال ارتباطی مستقیم با وزیر امور خارجه ایران پیگیری کرد. در پی این تماس ها و گفت و گوها بود که سوء تفاهم های پیش آمده رفع شد و در کمتر از 24 ساعت ملوانان آمریکایی به نیروی دریایی آمریکا بازگردانده شدند.
این رویداد در شرایطی رخ داد که تنها چند روز به اجرای برجام باقی مانده است و جهان منتظر رسیدن این روز تاریخی و رقم خوردن برگ تازه ای در موفقیت دیپلماسی در حل مسایل مهم بین المللی است. به همین دلیل، حساسیت های بسیاری در رصد روابط سیاسی و نظامی ایران و آمریکا در هفته های اخیر وجود دارد.
به دنبال حل مساله ملوانان آمریکایی و موفقیت دیپلماسی در این زمینه، وزیر امور خارجه ایران در توییتی از این که گفت وگو و احترام، و نه تهدید و شتابزدگی مساله ملوانان آمریکایی را حل و فصل کرده ابراز خرسندی کرد و نوشت: باشد که از این نمونه آخر درس بگیریم.
وزیر امورخارجه آمریکا نیز در پیامی از ایران به خاطر آزادی صلح آمیز سربازان آمریکایی تشکر کرد و بر نقش حیاتی دیپلماسی در ایمن و قوی نگه داشتن کشور، تاکید کرد.
اتفاق روی داده در توقیف و آزادسازی ملوانان آمریکایی در آب های سرزمینی ایران نشان دهنده چند موضوع مهم است که اهمیت این رویداد و حل و فصل مسالمت آمیز آن را بیش از پیش نشان می دهد.
نخستین موضوع به بحث اشراف کامل نیروی دریایی ایران بر تحرکات نظامی دیگر کشورها در خلیج فارس و آمادگی و توان این نیروها در حفاظت از منافع سرزمینی ایران باز می گردد. این مساله در شرایطی که منطقه خاورمیانه در یکی از بی ثبات ترین دوران تاریخ معاصر خود به سر می برد و برخی کشورهای منطقه آشکارا در پی تشدید این بی ثباتی ها و دامن زدن به جنگ در این منطقه هستند نشان دهنده این است که ایران نه تنها از معدود کشورهای باثبات در این منطقه است، بلکه از این توان نظامی-امنیتی نیز برخوردار است که با قدرت از منافع سرزمینی خود در مقابل هر کشور و قدرتی محافظت کند.
توقیف شناورهای آمریکایی که وارد آب های سرزمینی ایران شده بودند و آزادسازی آن ها، در شرایطی که در چند روز آینده فرایند اجرایی برجام آغاز می شود و قرار است تحریم های هسته ای علیه ایران برداشته شود، به خوبی نشان داد که ایران هم زمان که به اصول دیپلماسی المللی احترام می گذارد و به تمامی تعهدات بین المللی خود پایبند است، در حفاظت از منافع سرزمینی خود نیز با هیچ کشوری تعارف ندارد و کمترین تساهلی در این زمینه ندارد.
دومین مساله به بحث هماهنگی و یکپارچگی میان سران سیاسی و نظامی کشور در امور مربوط به منافع سرزمینی و ملی کشور باز می گردد. در این راستا «علی فدوی» فرمانده نیروی دریایی سپاه اعلام کرد، تعامل خوبی بین دستگاه های نظامی و دیپلماسی برقرار است.
این امر همزمان شد با تماس جان کری با محمد جواد ظریف برای بررسی توقیف شناورهای رزمی آمریکایی. در این زمان شاهد هماهنگی بیش از پیش دستگاه سیاسی وزارت خارجه با نهاد نظامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بودیم و نتیجه چنین تعاملی به تصمیم یکپارچه ایران برای آزادسازی ملوانان آمریکایی منجر شد.
این یکپارچگی سیاسی-نظامی در ایران و در شرایطی که بوی جنگ از هر گوشه خاورمیانه به مشام می رسد و نگرانی های امنیتی بیش از هر زمانی مردم کشورها را درگیر کرده است این علامت مثبت را هم به جامعه بین الملل و هم به مردم ایران می دهد که نظام جمهوری اسلامی ایران به صورت یکپارچه در برخورد با تهدیدات نظامی-امنیتی موجود در منطقه برخورد می کند و همه دستگاه های سیاسی، نظامی و امنیتی کشور به صورتی یکپارچه در حفظ از امنیت کشور با یکدیگر همکاری می کنند.
اما سومین مساله که می توان آن را یکی از مهم ترین پیامدهای رویداد اخیر میان نیروی دریایی ایران و آمریکا در خلیج فارس به شمار آورد، نقش دیپلماسی و کانال های ارتباطی میان وزارت خارجه ایران و آمریکا در جلوگیری از تبدیل شدن یک مساله عادی میان نیروهای نظامی 2 طرف به یک بحران پیچیده در روابط 2 کشور است.
در توضیح این مساله باید گفت، در سایه نبود کانال های ارتباطی میان ایران و آمریکا و با توجه به روابط تیره 2 کشور در سال های گذشته، ورود شناورهای رزمی نیروی دریایی آمریکا به آب های سرزمینی ایران و توقیف آن ها توسط نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران می توانست خدشه ای بزرگ بر روند اجرای برجام وارد و فضای بی اعتمادی گذشته در روابط ایران و آمریکا را تقویت کند.
اما به لطف برقرار بودن کانال های ارتباطی مستقیم میان وزیران امور خارجه ایران و آمریکا، این مساله بر خلاف گذشته به بحرانی در روابط 2 کشور تبدیل نشد و برعکس، به نمادی از کارآمدی دیپلماسی و تاثیر ارتباط مستقیم کشورها در حل بحران های دوجانبه بدل شد.
جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا که پس از حادثه تسخیر سفارت آمریکا در تهران و تلاش های خصمانه آمریکا در راستاری براندازی نظام نوپای ایران، هیچ گونه ارتباط مستقیمی با یکدیگر نداشتند و مسایل میان 2 طرف با تکیه بر واسطه ها و دفترهای حافظ منافع بررسی می شد، در مساله هسته ای فضای تازه ای از ارتباط دوجانبه و رو در رو را تجربه کردند که گام مهمی در نگاه 2 کشور به حل مشکلات پیش رو به ویژه در مساله هسته ای بود.
در پی موفقیت مذاکرات هسته ای بود که 2 کشور تلاش کردند کانال های ارتباطی میان وزارتخانه های امورخارجه را برای مقابله با عوامل مزاحم در پیشرفت گفت و گوهای هسته ای برقرار نگه دارند تا از این راه مانع از دخالت عوامل مزاحم و سوءبرداشت های طرف ها در حل چالش های پیش رو در روند مساله هسته ای شوند.
در همین راستا بود که در زمانی که تندروهای داخلی و خارجی تمام تلاش خود را برای ناکام گذاشتن روند اجرای برجام به کار می برند، ارتباط مستقیم میان وزیران امور خارجه 2 کشور تاکنون از سوء برداشت های احتمالی میان 2 طرف جلوگیری کرده است.
بنابراین می توان گفت، اقدام نیروی دریایی سپاه پاسداران در توقیف شناورهای رزمی آمریکایی در آب های سرزمینی ایران نشان از توان این نیرو در مقابل هرگونه تجاوز به منافع سرزمینی ایران دارد، اما همزمان، آزادسازی زودهنگام آن ها نه تنها نشان از هماهنگی میان نهادهای سیاسی و نظامی کشور در امور مربوط به منافع کلان کشور دارد، بلکه بیانگر کارآمدی برقراری کانال ارتباطی مستقیم میان ایران و آمریکا باهدف جلوگیری از بحران های غیرضروری میان 2 کشور است.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

بررسی مباحث حقوقی انتخابات و تبلیغات نامزدهای مجلس در میزگرد ایرنا

تاریخ:پنجشنبه 24 دی 1394-02:55 ب.ظ

با توجه به نزدیک شدن به موعد برگزاری دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری، ایرنای خراسان شمالی نخستین میزگرد تخصصی با موضوع مباحث حقوقی انتخابات و تبلیغات نامزدهای احتمالی را برگزار کرد.

در این میزگرد 3 نفر از وکلا و حقوقدانان این استان سه شنبه شب هفته جاری دیدگاه های حقوقی خود را در باره مباحثی نظیر تبلیغات پیش از موعد داوطلبان نمایندگی مجلس، تخلفات موثر در تایید یا رد صلاحیت ها و شفاف سازی آیین نامه های ناظر بر تبلیغات انتخاباتی بیان کردند.
مریم ثروتی وکیل دادگستری و فعال سیاسی، ماشاءالله طالبی حقوقدان و عضو پیشین هیئت نظارت بر انتخابات در استان، نبی الله داوری وکیل پایه یک دادگستری مهمانان حاضر در این میزگرد حقوقی بودند.
*** ارزیابی حقوقدانان از روند تغییرات قانون انتخابات در سال های گذشته
ثروتی وکیل دادگستری و فعال سیاسی در این باره گفت: در سال های مختلف فرایند قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی دستخوش تغییراتی بوده که این امر از سال 87 به بعد بیشتر شده است.
وی با بیان اینکه در بررسی کلی تغییرات، این فرایند خوب و قابل قبول بوده است، افزود: اما هنوز هم نیاز دارد که در مرحله اجرا، نظارت و آیین نامه های داخلی، مطابق با شرایط روز و زمان عمل شود، چون قوانین همیشه باید پویا و قانونگذار به روز باشد.
طالبی وکیل دیگر دادگستری نیز در این خصوص گفت: با توجه به شرایط اجتماعی که پیش می رود، قوانین مورد نیاز نیز وضع یا اصلاح می شود، اما هنوز هم در برخی از مسایل با سکوت قانون مواجه هستیم.

*** لزوم شفاف سازی تأمین هزینه های تبلیغات نامزدها
ضرورت شفاف سازی قوانین و آیین نامه های تبلیغات انتخاباتی و نحوه تامین هزینه های تبلیغات، دیگر پرسش مطرح در این میزگرد بود که ثروتی در این خصوص گفت: در قوانین موجود هنوز مطلب خاصی در این مورد که نامزدهای انتخابات هزینه های تبلیغاتی را از چه راهی تامین می کنند، وجود ندارد و تنها در بحث آرای باطله و جرایم انتخاباتی مواردی داریم که تا حدودی مرتبط باشد.
وی به برخی از شرایط انتخاب شوندگان در انتخابات اشاره کرد و گفت: یکی از شرایط این است که سوء شهرت نداشته باشند و مشهور به فساد نباشند.
وی افزود: اگر نامزدهای انتخابات قرار است هزینه های تبلیغات را از راه های غیر متعارف تامین کنند، یک بند از شرایط را از دست می دهند.
وی گفت: اگر قوانینی در این زمینه مصوب شود که نامزدها هزینه تبلیغات را از کجا تامین می کنند، یا مواردی مثل پولشویی، سوء استفاده از کانال های دولتی و سایر موارد وجود داشته باشد، باید راه هایی برای نظارت نیز باشد؛ چرا که در غیر این حالت، قانون، متروکه باقی می ماند.
طالبی نیز در این زمینه بیان کرد: در قانون نیامده پولی که در تبلیغات هزینه می شود، از چه مسیری به دست آورده اند؛ اما قانونگذار محدودیت هایی برای تبلیغ گذاشته است که ستادهای تبلیغاتی یا اقلام تبلیغاتی چه طور باشند که این امر خود به خود هزینه ها را کاهش می دهد، اما مشخص نمی کند که این پول از کجا آمده است.
وی افزود: قانون جامع انتخابات در چند سال اخیر موضوع بحث ارباب جراید، تشکیلات خبری و خبرگزاری ها شده اما آنان نیز معمولا در آستانه انتخابات وارد این بحث می شوند و در فرصت مناسب ورود پیدا نمی کنند.
وی گفت: باید دستگاه های مربوط ورود پیدا کنند تا این مسئله پخته شود و خبرگزاری ایرنا نیز به عنوان رسمی ترین خبرگزاری، این موضوع را در برنامه برای بعد از انتخابات بگذارد و به آن بپردازد.
داوری دیگر حقوقدان حاضر در این میزگرد هم با بیان اینکه به نظر من باید حداقل و حداکثری برای هزینه تبلیغات نامزدها مشخص شود، گفت: باید در این راستا شفاف سازی شود چون کسانی که از ثروت بیشتری برخوردار هستند، با هزینه کردن بیشتر شانس انتخاب آنان بیشتر می شود.
وی افزود: با این کار جلوی سوء استفاده ها گرفته می شود و اعتماد مردم نیز بیشتر خواهد شد.
اما ثروتی در پاسخ این نکته گفت: در این مورد نمی توان بر عملکرد افراد نظارت کرد بلکه باید این امر را برعهده افکار عمومی بگذاریم. وی اظهار کرد: فردی که در زمینه تبلیغات انتخاباتی زیاد هزینه می کند و هزینه ها خارج از عرف باشد، این امر می تواند روی نظر و رأی مردم تاثیر بگذارد.
مسئول مجمع زنان نواندیش خراسان شمالی افزود: در کشورهای دیگر که انتخابات حزبی است، احزاب اساسنامه دارند و منابع مالی آن ها مشخص است، اما وقتی انتخابات و تبلیغات فردی باشد، نمی شود سوال کرد که از کجا آورده است.

*** خلأ قانونی، مسبب بی عدالتی در فرصت های تبلیغاتی
ثروتی در این زمینه گفت: قانون در زمان تبلیغیات علنی چارچوب ها را مشخص کرده و حتی محصولات تبلیغات از جمله سایز عکس ها را نیز در نظر گرفته، اما نامزدهای انتخاباتی از ماه ها قبل به نوعی تبلیغ دارند اما در قانون چیزی در این خصوص نیامده است.
وی اضافه کرد: در ماه های پیش از انتخابات، برخی از ستادها جلسه هایی بدون تابلو و نمود خارجی دارند که از نظر من این امر جزو حقوق شهروندی است و نمی توانیم بگوییم جرم و تخلف است؛ چرا که اگر مطلوب ما انتخاب آگاهانه مردم است، فرایند شناخت را باید داشته باشیم.
وی با اشاره به کمپین هایی که به گفته وی، برخی از کاندیداهای انتخابات پیش رو در شبکه های مجازی به راه انداخته اند، گفت: در این محیط می بینیم حتی محصولات، گزارش دیدارها و جلسه های خود را دارند و با عضوگیری، نظرات به بحث و گفت و گو گذاشته می شود.
وی گفت: با وجود اینکه قائم مقام وزیر کشور و رئیس ستاد انتخابات کشور اخیرا اعلام کرد که جرایم موجود در فضای حقیقی در فضای مجازی نیز هست، اما چه طور کنترل می شود؟
وی ادامه داد: اگر تخلفی نیز در این حوزه رخ بدهد، باید در قانون انتخابات دیده شود تا بتوان در دادگاه از آن استفاده کرد.
اما «طالبی» عضو پیشین هیئت های اجرایی و نظارت انتخابات ادوار مجلس، با بیان اینکه نشست های خانگی تبلیغات محسوب نمی شود، گفت: این امر به وجدان افراد بستگی دارد و حتی کسی که هزینه های زیادی در این راستا داشته باشد، ممکن است نتیجه معکوسی بگیرد؛ چرا که افکار عمومی با آن برخورد می کند.
وی با بیان این باور خود که برای هر اقدامی نمی شود قانونی وضع کرد، تصریح کرد: قانون باید عمومیت داشته و در آن رعایت حقوق مردم مورد توجه باشد.
وی با اشاره به بعضی گریزگاه های قانونی در عین حال تأکید کرد: اما باید رعایت اخلاق در اذهان نهادینه شو چون گاهی تخلفی نیز در تبلیغات زودهنگام دیده می شود که ثابت کردن آن در دادگاه سخت است.
وی بر ضرورت آموزش های وجدانی در جامعه تاکید کرد و گفت: مردم باید با درک موضوع و وجدان خود به افراد رأی دهند، چون در جمهوری اسلامی روی گزینه رأی حقیقی بسیار تاکید شده است.
ثروتی هم گفت: اگر جامعه به توسعه سیاسی مطلوب برسد و افراد به درجه ای از آگاهی برسند، خودشان قدرت شناخت و قضاوت را به دست می آورند و دیگر نیازی نیست که قدم به قدم قانون برای آن ها تعیین تکلیف کند.
داوری وکیل دادگستری هم تأکید کرد: برای بستن راه های فرار باید کاندیداها شفاف سازی و دارایی های خود را اعلام کنند. وی گفت: در دوره های قبلی انتخابات بعضی صاحبان زر را دیده ایم که البته موفق هم نبودند و تبلیغات زیاد آنان از نظر جامعه یک نکته منفی تلقی شد، اما به هر حال باید هر چه از انقلاب می گذرد، وضعیت بهتر شود؛ نه اینکه عقبگرد داشته باشیم.
طالبی در باره تبلیغات زودرس گفت: قانون بر ممنوعیت این نوع تبلیغات تاکید کرد و در این شرایط وجدان افراد بهترین کنترل کننده است و حتی از نظر شرع نیز این موضوع حرام است؛ حتی اگر برای آن مواد قانونی و مجازاتی نداشته باشیم.
وی اذعان کرد: الان شرایط به نحوی پیش می رود که نماینده های کنونی مجلس قبل از زمان مشخص شده برای تبلیغ می توانند در همه جا حضور داشته باشند و هیچ کس نیز نمی تواند مانع سخنرانی و فعالیت آنان شود، اما همان زمان کاندیداهای دیگر نمی تواند برنامه علنی داشته باشند.
وی آگاهی بخشی به جامعه را مورد تاکید قرار داد و افزود: باید وجدان ها را بیدار کنیم تا استفاده نامطلوب نشود.

*** وجدان جمعی یا برخور قانونی؟
این نکته که از نظر حقوقی برخورد قانون با تبلیغات زودهنگام چگونه است، پرسش بعدی طرح شده بود که «داوری» در پاسخ به آن گفت: خیلی کاندیداها از ماه ها یا حتی سال ها قبل، قصد و نیت شرکت در انتخابت را دارند و اقدامات و کارهایی را که برای مردم نیز انجام می دهند، به همان نیت تبلیغ است اما در این موارد قانونی وجود ندارد که این امر تخلف شمرده شود.
وی افزود: به عنوان مثال، بعضی از این افراد یک سال قبل از انتخابات بین مددجویان کمیته امداد حضور می یابند و اطعام می دهند.
وی بر بیدار شدن وجدان مردم برای مواجهه با این قبیل مسائل تاکید کرد و گفت: باید این حرکت ها را نیز یک نوع تبلیغ زود هنگام بدانیم چون فرد خودش را برای انتخابات آماده می کند که اگر با این دید نگاه شود، وی تخلف کرده است، اما این موضوع در قانون نیامده است.
اما ثروتی نظر متفاوتی در این باره داشت و گفت: در اصل 27 قانون اساسی در مورد تجمعات سیاسی صحبت شده و بر مبنای آن، تشکیل اجتماعاتی که مخل امنیت ملی نباشد، مجاز است و فقط برای بعضی تجمعات باید از وزرات کشور و استانداری ها مجوز گرفت؛ به عنوان مثال، سخنرانی در یک تالار عمومی به مجوز نیاز دارد، اما در پیلوت یک مجتمع مسکونی چنانچه افرادی بخواهند مهمانی بدهند، غیر قانونی نیست و به اخذ مجوز نیازی ندارد.
داوری وکیل دادگستری هم بیان کرد: الان کاندیداها در هر زمانی حق دارند به هر شکلی برای شناساندن خود استفاده کنند، اما باید وجدان را نیز در نظر بگیرند و به نظر من اگر به تخلفات این حوزه به دقت رسیدگی شود، شاید هیچ کاندیدایی در روز انتخابات باقی نمانده باشد.
طالبی هم خاطرنشان کرد: گاهی دیده می شود در حواشی شهر، افرادی به نفع کاندیدها نیاز های مدارس را برآورده می کنند که مصداق تطمیع است، اما اثبات موضوع در دادگاه خیلی سخت است.
ستان خراسان شمالی دارای چهار کرسی نمایندگی در مجلس شورای اسلامی است و شهرستان فاروج نیز مشترکا با شهرستان قوچان استان خراسان رضوی یک نماینده دارد.
90 نامزد انتخابات مجلس برای دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در هیات های اجرایی استان تایید صلاحیت شده اند.
حدود 720 شعبه در خراسان شمالی برای این دوره از انتخابات تشکیل خواهد شد و 13 هزار نفر نیز عوامل اجرایی و انتظامی انتخابات را بر عهده خواهند داشت.
در انتخابات مجلس خبرگان رهبری 19 حوزه و در انتخابات مجلس شورای اسلامی 17 حوزه در استان خراسان شمالی در نظر گرفته شده است.
خراسان شمالی در انتخابات دوره های گذشته مشارکتی بیش از میانگین کشوری داشته است.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

سخنرانی مهندس نعمتی 23 دی ماه درجمع مردم آستارا

تاریخ:پنجشنبه 24 دی 1394-02:55 ب.ظ


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

انتخابات در انحصار کسی نیست

تاریخ:چهارشنبه 23 دی 1394-10:25 ق.ظ

تاکید رهبر انقلاب بر ضرورت حضور حداکثری در انتخابات و حضور سلایق مختلف در آن، این الزام را برای نهادهای نظارتی ایجاد می کند تا در فرایند بررسی صلاحیت ها نگاهی فرصت محور و سازنده داشته باشند تا زمینه حضور فعال جریان های مختلف سیاسی فراهم شود.

شنبه گذشته همزمان با سالروز قیام تاریخ ساز مردم قم در نوزدهم دیماه 1356، هزاران نفر از مردم این شهر با آیت الله خامنه ای دیدار کردند. بخشی از سخنان رهبری در این دیدار درباره اهمیت و بایسته های انتخاباتی بود.
نظر به اهمیت سخنان رهبر انقلاب در زمینه حضور آرا و سلیقه های مختلف در انتخابات، مشارکت بیشینه مردمی و احساس مسوولیت همه نسبت به سرنوشت کشور، بر آن شدیم به بیان نکته هایی در این زمینه بپردازیم:
1- انتخابات یکی از ارکان اصلی حضور و بروز افکار و سلیقه های مختلف مردم است تا جایی که می توان گفت نخستین و ساده ترین شکل مشارکت سیاسی رای دادن شهروندان به احزاب، افراد و برنامه های آن ها است. قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز به عنوان نظامی مردمسالار بر مساله انتخابات تاکید کرده است.
طی فرآیند انتخابات از ثبت نام نامزدها تا زمان برگزاری باید سه گام طی شود؛ گام نخست ثبت نام نامزدهای انتخابات است. گام دوم با بررسی صلاحیت ها برداشته می شود و گام سوم نیز مشارکت سیاسی و حضور مردم پای صندوق های رای است.
شمار بالای نامزدهای انتخابات پیش رو و همسنجی آن با انتخابات مجلس نهم گویای افزایش چشمگیر ثبت نام کنندگان است. در واقع ثبت نام گسترده و حضور دیدگاه های مختلف در انتخابات مجلس دهم نشانگر تنوع، تکثر و چند صدایی است؛ موضوعی که می تواند سبب ساز افزایش مشارکت عمومی در انتخابات پیش رو باشد.
بی شک انتخابات صحنه بروز سلیقه های مختلف است چرا که فضای سیاسی را از حالت تک صدایی خارج می کند. در همین پیوند می توان یکی از دلایل کاهش نسبی مشارکت انتخابات مجلس نهم را نبود تنوع و تکثر دانست.
بر اساس آمار منتشر شده، تعداد داوطلبان دهمین دوره نمایندگی مجلس شورای اسلامی 12 هزار و123 نفر است که افزایشی چشمگیر را نشان می دهد. همچنین، 801 نفر در انتخابات مجلس خبرگان ثبت نام کرده اند که افزایش 62 درصدی نسبت به دوره قبل داشته است. در واقع برای هر یک از 88 کرسی مجلس خبرگان رهبری 9 نفر و برای هر یک از 290 کرسی مجلس شورای اسلامی 42 نفر ثبت نام کرده اند. در این میان، سهم مشارکت زنان از 8 درصد دوره قبل به 12 درصد در این دوره رسیده است. این آمار نشانگر موفقیت گام نخست در برگزاری انتخابات است.
2- گام دوم مربوط به بررسی صلاحیت نامزدها است. در واقع حفظ ترکیب متکثر و متنوع نامزدها پس از عبور از صافی شورای نگهبان موجب می شود مردمِ بیشتری نمایندگان تفکر خود را در میان نامزدهای نهایی بیابند و برای رای دادن به آنها پای صندوق های رای حاضر شوند. به عبارتی، مشارکت پرشور در انتخابات در گرو تایید صلاحیت های بیشینه و قانونی در شورای نگهبان است.
از طرفی باید این نکته را یادآور شد که شورای نگهبان در کنار توجه به بایسته های قانونی باید موازین شرعی را هم مورد توجه قرار دهد. در این زمینه می توان به مساله «حق الناس» در انتخابات اشاره کرد که رهبری بارها مورد تاکید قرار داده است. بر همین اساس بررسی قانونی صلاحیت ها و پرهیز از ردصلاحیت های غیر مستند، غیرمستدل و فراقانونی را هم می توان در زمره همین حق الناس دانست، چرا که در سطحی بالاتر بر قدرت انتخاب مردم اثرگذار خواهد بود.
3- گام سوم، حضور گسترده و مشارکت مردمی چشمگیر در انتخابات است. در این زمینه رهبر انقلاب تصریح داشته است: «شرکتِ همگان در انتخابات موجب پایداری و تقویت نظام اسلامی، استمرار تامین امنیت کامل، افزایش اعتبار و آبروی ملت در چشم جهانیان و باعث ابهت جمهوری اسلامی ایران در نزد دشمنان می شود.»
رهبری ضمن اشاره به لزوم شرکت همه دارندگان شرایط رای دادن در انتخابات تاکید کرد: حتی کسانی که نظام و رهبری را قبول ندارند پای صندوق ها بیایند چرا که انتخابات متعلق به ملت، ایران و نظام جمهوری اسلامی است.
رهبری پیشتر یعنی 2 روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری سال 1392 نیز حضور همگان پای صندوق های رای را برای کشور از همه چیز مهم تر دانسته بود. به گفته ایشان برخی ها شاید نخواهند از نظام جمهوری اسلامی حمایت بکنند اما از کشورشان که می خواهند حمایت کنند، پس باید پای صندوق رای بیایند.
در ادامه باید گفت یکی از خطرها و آفت های بزرگی که انتخابات را تهدید می کند ایجاد این حس است که فضای انتخابات رقابتی نیست. راهکار مقابله با چالش های پیش روی مشارکت، پذیرش تنوع و تکثر جریان های حاضر در انتخابات و حق فعالیت سیاسی آن ها است. در این پیوند، فلسفه و معنای حقیقی انتخابات نیز برگزیدن از میان گزینه های مختلف با دیدگاه های متفاوت است.
بر همین اساس، انتخابات صحنه سلیقه های متفاوت و حضور گروه ها و جریان های سیاسی مختلف است. در این زمینه رهنمود رهبر انقلاب مبنی بر اینکه «آرا و سلایق مختلف، ایراد ندارد، مهم آن است که تلاش و دقت کنیم که انتخاب ما، انتخاب درستی باشد.» برای مردم و مسوولان چراغ راهنمای عمل به شمار می رود.
این رهنمود نشان می دهد که انتخابات در انحصار جریان یا گروه خاصی نیست بلکه امری همگانی است. در پایان باید گفت این سه گام همدیگر را کامل می کنند و برآیند آن ها برگزاری انتخاباتی پرشور و تاریخی است.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

فعال حقوق بشر اا دارستانی طی نامه به دبیر كل سازمان ملل :خواستار حذف حق وتو از شورای امنیت ملل متحد شده است.

تاریخ:یکشنبه 13 دی 1394-09:41 ب.ظ

فعال حقوق بشر اسماعیل ا سدی دارستانی طی نامه به دبیر كل سازمان ملل :خواستار حذف حق وتوو عضویت 5 كشور  از شورای امنیت ملل متحد شد.

dardnews.ir

 

«جناب آقای بان کی مون

 

دبیر کل محترم سازمان ملل متحد

 

با سلام و عرض ادب

من از سوی فعالین حقوق بشر و محیط زیست  ایران و آزادی خواهان جهان  بدین‌وسیله اعتراض خود را از بابت حق  وتو و عضویت پنچ كشور در شورای  امنیت سازمان ملل اعلام  می كنم سازمان ملل  اصلاحات كلی نیاز  دارد واما ....حق وتو و عضویت دایم  5 كشور  یعنی دیكتاتور ی:فعال حقوق بشر و محیط زیست جهانی(نویسنده و محقق و پزوهشگر حقوق بشر )

 

دبیر كل محترم سازمان ملل همان كه مستحضر هستید :سازمان ملل در پایان جنگ جهانی دوم و از سوی کشورهای پیروز در آن جنگ شکل گرفت و سازمان و روال‌های حاکم بر فعالیت آن نشان از شرایط جهانی بعد از جنگ دوم دارد. قوی‌ترین نهاد سازمان ملل، یعنی شورای امنیت، پنج عضو دائمی دارد که در تصمیمات این شورا حق وتو دارند و اعطای حق وتو به اعضای دائم شورای امنیت، که کشورهای پیروز جنگ جهانی دوم بودند برای حفاظت از منافع آنان بود و در آنزمان بخاطر اینكه  بیشتر كشورهای جهان دیكاتوری یا مستعمره پنچ كشور بودند این حق وتو وعضویت دایم قانون شد و د آنزمان فقط پنجاه ویك  كشور رسمی وجود داشت  آنها هم تحت تسلط پنچ كشور فوق بوند...امروز سازمان ملل شاهد حدود 200 كشور مستقل است كه نیاز دارد سازمان ملل به روز باشد اولین كار این است حق توحش كه پنج كشور از بقیه جهان گرفتند یعنی حق وتو و عضویت دایم شورای امنیت سازمان حذف شود.

 

هنگامی که سازمان ملل متحد پس از جنگ جهانی دوم تشکیل شد، 51 کشور آن را راه‌اندازی کردند و ‌هم‌اکنون این سازمان باید اصلاحاتی در خود برای برآورده کردن نیازهای زمانه ایجاد کند.


جناب آقای دبیر كل محترم سازمان ملل این در حالی است که فلسفه وجودی ایجاد شورای امنیت، ایجاد راهکار برای جلوگیری از جنگ بین کشورهای قدرتمند بوده است، زیرا از هنگامی که شورای امنیت تشکیل شده تا کنون، میان کشورهای قدرتمند جنگی درنگرفته است؛ اما همواره جنگ‌هایی بین کشورهای کوچکتر و همچنین یک ابر قدرت با کشورهای کوچکتر درگرفته که این، نشان‌دهنده آن است که وجود شورای امنیت برای ایجاد صلح و امنیت جهانی نیست، بلکه برای ایجاد صلح و امنیت کشورهای عضو این شوراست و نیاز است حق وتو و عضویت پنچ كشور حذف و اعضای شورای امنیت همانند ده عضو دیگر با رای كشورها انتخاب شود و حق وتو برداشته شود و بیشتر نا كار آمدی شورای امنیت سازمان ملل حق وتو و عضویت دایم پنچ كشور سازمان ملل است..

 جناب آقای دبیر كل سازمان ملل در حالی كه كشورهای اروپایی از حق وتو استفاده می كنند و سالیانه از بودن حق وتو به جیب می زنند و كلا از مجازات اشغال و جنایت معاف هستند این چه معنی دارد همیشه هم دم از حقوق بشر و دموكراسی می زنند مثال ساده  آمریكا با استفاده از حق وتو   تمام شاهان جهان از جمله شبه جزیزه عربستان را كه بدون رای مردم حكومت می كنند نگه داشته و حكومت و ریس جمهور انقلابی و انتخاتی مردم مصر را ساقط می كند یا چتری شده برای تروریست ها از جمله عربستان و چند كشور تروریست عربی كه حكومت بدون رای دارنند به كشور یمن حمله و كشتار كنند این یعنی چه شورای امنیت پس به چه درد می خورد ....این حق وتو و عضویت 5 كشور جهان را به چند بام و چند هوا تبدیل كرده است و تا وقتی در ساختار سازمان ملل و بخصوص 5 كشور دارای حق عضویت دایم و وتو از این حق غیر انسانی حذف نشود  وضعیت جهان در حال جنگ خواهد بود و سازمان ملل كارایی خود را از دست داده بازیچه ای در دست 5 كشور قدرتمند دارای حق وتو می باشد ...

سازمان ملل  اصلاحات كلی نیاز  دارد واما ....حق وتو و عضویت دایم  5 كشور  یعنی دیكتاتور ی
واقعا جای سوال است..در سازمان مللی كه تمام ملل د آن عضو هستند  همانند مجلس شورای ملی شاهنشاهی است كه مردم انتخاب می كنند  و شورای امنیت همانند مجلس سنا كه از 60 نفر  آن30  توسط مردم و 30 نفر توسط توسط شاه دیكتاتور...حتی انتخاب دبیركل  بدون توافق شورای امینت سازمان ملل غیر ممكن است و در منشور سازمان ملل شورای امنیت بعنوان دایه یا قیم جهان كا ر می كند...دبیركل بجای شاه است كه بدون شورای امنیت هیچ قدرتی ندارد ..بنظر من ساختار قانون اساسی مشروطه همانوریكه ازانگلیس و فرانسه گرفته شده است ..منشور سازمان ملل و ساختار شورای امنیت سازمان ملل از قوانین مشروطه انگلیس و بعضی قوانین ناقض فرانسه گرفتهش ده است. در تاسیس سازمان ملل كه اكثر كشورها شاهان و دیكتاتورهای بی مغز و بدون فكر و خون ریز داشتند و از سیاسیت سر نمی آوردند یا خیلی از كشورها تحت استعمار بیشتر انگلیس و بقیه فرانسه و آمریكا ،شوروی و چین قرار داشتند   سازمان ملل دست این چند كشور بود و امپرطوری عثمانی شكست خورده بود و ایران در اشغال انگلیس و روسیه بود دولت مستقل نداشت و اكثریت كشورهای اسلامی تحت اشغال غربی ها بودند ..منشور سازمان ملل و شورای امنیت بنفع  5 كشور نوشته شد.. بقیه كشك بودند...
اگر قرار بر جمعیت  بو د باید یك عضو شورای امنیت  هم از مسلمان بودند یا اگر به جمعیت مذهب بود ...مسیحان جهان یك هفتم جهان را تشكیل می دهند و مسلمانان هم یك هفتم جهان .. باید مسیحان یك رای داشتند نه 4 عضو آن عضو دایم سازمان ملل باشند ...یهودیان كه تكلیفشان محشص است اروپاییان و آمریكا  و روسیه همیشه از حق آنها بعنوان حق وتو استفاده كردند و اگر استفاده به حق وتو كشورها نگاه كنید بیشتر حق وتو اعضای دایم  شورای امنیت سازمان بنفع اسراییل استفاده شده است...
باید منشور حقوق بشر و كمیسیون حقوق بشر سازمان ملل تا حذف عضویت دایم و حق وتو 5 كشور اصلی  به حالت تعلیق در آید..چون منشو حقوق بشر سازمان ملل با ساختار غیر دموكراتیك و رای گیریی سازمان ملل جور نمی آید .. سازمان ملل و شورای امنیت سازمان ملل دارد با دیكتاتوری و مصونیت 5 كشور اداره می شود این سازمان ملل به نفع 5 دیكتاتور است و منشور های سازمان ملل با بودن این 5 كشور قابل توجیه نیست ...
برای من همیشه جای سوال است بعنوان فعال  و كارشناس حقوق بشر جهانی این است چرا كشورهای سازمان ملل به این امر مهم اعتراض نمی كنند آخر چطور كشورهای فرانسه و آمریكا و انگلیس شعار و پرچم دار حقوق بشر و دموكراسی هستند ..خودشان باعث دیكاتوری در سازمان ملل و شورای امنیت هستند و عضویت دایم  و حق وتو خود دیكتاتوری مطلق پنج كشور در جهان است ( چون چین  و روسیه  كشور دموكراتیك نیستد از آنها انتظاری نمی رود لا اقل شعار حقوق بشر نمی دهند)

مثال ساده در مسئله به رسمیت شناختن  و عض.یت فلسطین در سازمان ملل با تهدید وتو غرب بخصوص آمریكا تاكنون مسكوت مانده است و تمام جنگ های خاور میانه  فلسطین  و ... است چون اگرفلسطین یك عضو سازمان ملل شود و دو كشور اسراییل و فلسطین تقسیم شود و بیت المقدس طبق خواست فلسطینان و یهودیان اشغالگر به دو بخش  پایتخت فلسطین و اسراییل تبدیل شود این دو كشور تاسیس مشكل خاور میانه حل می شود چون این بحث مقاله مجزا است این بحث را اینجا قطع می كنم...
 یا داعش كه بوجود آمد همین یزر سر این حق وتو غرب و روسیه است .. اگر نبود این حق وتو سازمان ملل در خصوص سوریه عمل می كرد الان جنگی در سوریه نبود و داعش  5 هزار كلیومتر خاك عراق و سوریه را اشغال رنمی كرد و  دولت اسلامی تشكیل نمی داد و اینقدر انسان كشته نمی شد ...
اگر ریشه نگاه كنیم ..اگر شوروی حق وتو نداشت وقتی افغانستان را اشغال می كرد شورای امنیت مستقل و با رای سازمان ملل بود قطعنامه علیه اشغال افغانستان در شورای امنیت صادر می كردندو غرب و كشورهای اسلامی دیگرنیاز نبود
القاعده و چریك ها و مجاهدین را تاسیس و تجهیز كنند و الان هم شاید بن لادن  شاهزاده سعودی زنده بود در گوشه ای  عربستان عشق و حالش را می كرد وچیزی بنام القاعده و تندروی اسلامی تاسیس  نمی شد  و اگر  القاعده نبود  دیگر خبری  از داعش و النصره و.. نبود همه زیر سر  شورای امنیت و حق وتو و عضویت دایم 5 كشور است....
آیا برای شما سوال شده است چرا مقر سازمان ملل اصلی در آمریكا بقیه در اروپایی غربی است مگر  كشورهای آسیایی و افریقایی انسان نیستند مگر حق عضویت نمی دهند ..می دانید با استقرار سازمان ملل در آمریكا  این كشور مشروعیت جهانی پیدا می كند و ارزش پولش بالاست و میلیونها شغل از جانب  این مقر سازمان ملل برای آمریكا خرج می وشد و مثال ساده فقط نزدیك 170 كشور عضو و.. اینها ساختمان و نگهبان و نظا فچی و غذا و... می خواهند همه از آمریكا تامین می شود....مثال وقتی سران كشورها به آمریكا می رود اولا : آمریكا مشروعیت پیدا می كندو ارزش زمین و پول و.. بالا می رود و میلیارد ها دلار  از بابت ورود سران به خزانه آمریكا واریز می شود و مغازها و كارخانه ها و شركت های مكنیتی و پلیس و.. آمریكادر چند روز بودن سرران در آمریكا میلیارد میلیاردها دلار سود می كنند كه غیر قابل شمارش است ..
مثال مقر حقوق بشر سازمان ملل در ایروپا از بودن این مقر ها می دانید چقدر افراد آن كشورها مشغول و چند ین هزار شغل ایجاد می شود... چرا یك مقر هم در افریقا و اسیا تاسیس نمی شود ..
چرا مقر سازمان ملل را به اسیا نمی اورندمثال بیت المقدس ..طبق منشور سازمان ملل در سال 1948 كه كشور اسراییل  و فلسطین تاسیس شد ..بیت المقدس طبق تصویب  خود سازمان ملل یك شهر بین المللی است كه تاكنون توسط اسراییل اشاغل شده است  بنظر من  مقر اصلی سازمان ملل را از نیورك به بیت المقدس بیاوردند دیگر اختلافات فلسطین و اسراییل( اشغالی ) حل می شود...و بیت دالمقدس طبق مصوبه سازمان ملل 1948 یك شهر بین المللی باید توس ط سازمان ملل اداره شود...وقتی منشور سازمان ملل و شورای امنیت و منشور حقوق بشر را می خوانیم خیل اصلاحات می خواهد

باید حق عضویت 5 كشور و حق وتو این پنچ كشور  در شورای امنیت حذف و اعضای شورای امنیت موقتی با رای اعضای سازمان ملل باشد..

سازمان ملل ذر سال 1945 تاسیس شده با عضویت حدود 51 كشور جهان كه پنچاه كشور بیشتر آین 51 كشور در استعمار پنج كشور روسیه و فرانسه و آمریكا و چین ر، بریتانا  بودند...هماكون اكثریت كشورها از استعمار خارج شدند  و هماكنون حدود 200 كشور وجود دارد باید اصلاحات در منشور سازمان ملل و حقوق بشر و شورای امنیت انجام شود و مهم تر از همه  عضویت دایم و حق وتو پنچ كشور باید حذف شود این یعنی دیكتاتوری كامل 5 كشور در سازمان ملل و سازمان ملل مشروعیت قانونی نداردبا بودن حق عضویت دایم و حق وتو 5 كشور ومنشور ناقض و قدیمی... قوانین سازمان ملل باید بن روز رسانی و اصلاحات شود...

نمونه اش در كشور عربستان كه شاه بدون رای مردم انتخاب می شود روز انمه چندین نفر بدون دادگاه قانونی اعدام می شوند نمونه رهبر آزای خواه عربستان شیخ نمر كه اعدام شد اما دولتهای دارای حق وتو در شورای امنیت سكوت كردند و پشت پرده چراغ سبز به شاه تروریست عربستان دادند چه معنی دارد  عضو سازمان ملل كشوری باشد كه در اس آن و دولت آن بدون انتخابات با زور شمشیر و كشتار هستند و به رای مردم ارزش قایل نیستند و حتی مردم آن كشورهای از حقوق اولیه محروم و حتی زنان حق رای و رانندگی ندارنند ...در سازمان ملل باید كشورهای كه شاه و ریس جمهور بدون ریا و انتخابات باشد عضویتش تعلیق شود تا انتخابات سرارسی در آن كشور و حتی پشنهاد می كنم وقتی خق وتو و عضویت 5 كشور حذف شد ارتش  بنام سازمان ملل شاهان بدون رای را ساقط با نظارت سازمان ملل انتخابات آزاد در این كشورها بر گزار كنند....

این چندین نامه من بهش ماست اما تاكنون جوابی دیرایت نكردم..

با تشكر اسماعیل اسدی دارستانی فغال حقوق بشر و محیط زیست و نویسنده و محقق ایرانی 09119812795

 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

آستارا بهشت جهان شهر منه

تاریخ:یکشنبه 13 دی 1394-09:40 ب.ظ

اهل  آستارایم من..

آستارایم گوشه ای از بهشت است

سرزمینی چو بهشت و جنت است

خاک آن پر نعمت و بركت الهی

دوازه اروپا از آستارای منه

اینجا دارلسلام و یادگارش امامزاده ابراهیم و قاسم آستارمنه

بر تنش مخمل سبزو رودهای خروشان همچون كانرودمنه

رودهایش جاری بسوی بحر مازنداران

ساحل دریایش  پر برکت

زمینش حاصل خیز است

مردمان مرزنشینش پراز عشق

پراز لطف وصفاوعشق

ودر هنگامه جنگ و دفاع

آستارای مرزنشین منه

زمان انتقام همانند میر حسن خان است

زمان حمله همانند  كلاه چرمنیه تالشان است

همچو شیری غرانیم

بر سر دشمن وطن سرازیریم

سینه ی مردمش از قصه جنگ و حماسه لبریز

این فقط گوشه ی از مام وطن ایران منه

وطنم لاله فراوان دارد...(161شهید آستارا)


سرداران  مرحبا و وفادار شهدای سرزمین منه

بهشتی كه می گن حیران منه


حیران كه می گن در آستارایی منه

آستارا یك سرزمین میراث و فرهنگه

بهشتی كه میگن آستارای منه


اینجا گوشه ای از بهشت آستارا ی منه

آستارا بهشت جهان شهر منه

اا دارستانی


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نامه فعال حقوق بشر به دبیر كل سازمان ملل و تشكیل پرونده علیه دولت عربستان بخاطر اعدام شیخ نمر را داریم.

تاریخ:شنبه 12 دی 1394-10:46 ب.ظ

«جناب آقای بان کی مون

دبیر کل محترم سازمان ملل متحد

با سلام و عرض ادب

من از سوی فعالین حقوق بشر و محیط زیست  ایران بدین‌وسیله  اعتراض خود در خصوص جنایت علیه بشریت دیكتاتور عربستان در حمله و تجاوز و كشتار مردم یمن  و اعدام شیخ نمر فعال مدنی و مذهبی  اعلام کرده و از شما درخواست داریم تا با دخالت مستقیم و مسئولانه خود تمامی ابعاد این واقعه خونین یمن  و اعدام شیخ نمر  را شفاف‌سازی کنید و رسما اعدام و شهادت شیخ نمر رهبر شیعیا عربستا بدست دیكتاور

عربستان را محكوم می كنم و در خواست تشكیل پرونده علیه شاه دیكتاتور عربستان بخاطر تولید تروریسم و جنگ علیه مردم بی دفاع

یمن  و اعدام غیر قانونی رهبر شیعیان عربستان را داریم


تجاوزهای خطرناکی علیه حقوق بشر در عربستان که صدها نفر را اعدام کرده است به ثبت رساندند. افزایش اعدامها در عربستان در راستای تشدید اقدامات شاه دیكتاتور عربستان علیه فعالان حقوق بشر در این کشور صورت گرفته است و امروز شاهد اعدام شیخ نمر  و دهها شیعه صلح طلب توسط شاه بودیم.

و هزاران آزادی خواه وو مبارز سیاسی و فعال سیاسی عربستانی در زندانهای عربستان در حال شنكجه هستند...لازم به توضیح است با دسیسه شاه عربستان

حدود هفت هزار زیارت كننده از كشورهای اسلامی در منا كشته شدند آنهم بخاطر حضور شاهزاده سعودی در منا... و دیگرمواردhttp://static.mihanblog.com//public/user_data/web_photo/312/935391.jpg?9166

بی‌گمان پی گیری مجدانه این موضوع، بهترین نوع حرمت گذاری به جان و امنیت انسان‌های بی‌گناه، با توجه به شعار امسال روز جهانی صلح «هم‌یاری برای صلح و کرامت انسانی برای همه» از سوی سازمان ملل متحد خواهد بود.

از جنابعالی بعنوان دبیركل سازمان ملل درخواست داریم از طریق سازمان های تابعه سازمان ملل جلوی كشتار مردم یمن توسط دیكتاتور عربستان و اعدام غیر انسانی شیخ نمر فعال مدنی و مذهبی عربستانی  برخورد بین المللی شود.

موضوع اعدام بدون قانون دیكتاتور عربستان نقظه سیاه بر دامن سازمان ملل و شورای امنیت سازمان است كه با اینكه می دانند

كشورهای غربی و اعضای دایم شورای امنیت شاه عربستان بدون رای مردم دیكتاتوری حكومت می كند با وی دوستی  در اعدام فعالین

مذهبی و حقوق بشر سكوت می كنند.

http://www.seratnews.ir/files/fa/news/1394/10/12/250797_596.jpg

همانگونه که مستحضرید این بحران به وضعیت وخیمی منجر شده است. بنابر گزارش های خود سازمان ملل قریب به ۹ میلیون یمنی ـ چیزی بیش از یک سوم کل جمعیت یمن ـ نیاز مبرم و فوری به کمک های حقوق بشری و انسانی دارند و چند صد هزار تن عملا آواره شده اند.

شما حتما مستحضر هستید که یمن بعنوان فقیرترین کشور منطقه غرب آسیا (خاور میانه) شدیدا وابسته به واردات غذا برای ادامه حیات مردمش است؛ مردمی که بسیاری از آنان پیش از آغاز درگیری ها در یمن زیر خط فقر زندگی می کردند. حصر موجود بر علیه یمن که از سوی نیروهای ائتلاف اعمال شده است عملا منجر به بدتر شدن اوضاع انسانی داخل یمن شده است. بعد از کمک های فوری ای که در ابتدای بحران به یمن منتقل شد، به دلیل تخریب فرودگاه ها و نیز مورد هدف قرار گرفتن باندهای فرودگاه های این کشور، تنها میزان محدودی از کمک های هوایی و نیز دریایی به این کشور در حال انتقال است. این کمبود باعث شده است تا قیمت مواد غذایی موجود در داخل یمن نیز به شدت بالا رود و مردم عادی امکان تهیه آن را نداشته باشند.

مردم ساکن یمن و نیز گروه های امدادی، همچنین از کمبود شدید سوخت خبر می دهند که باعث شده است تا اوضاع شکننده شبکه برق را وخیم تر سازد. بیمارستان ها دیگر ذخیره سوختی کافی برای ژنراتورهای تامین کننده برق خود ندارند و پمپ های تصفیه خانه های آب که تامین کننده آب قابل شرب برای مردم هستند نیز در حال اتمام سوخت خود هستند. این امر باعث می شود تا مردم رو به مصرف آب غیربهداشتی بیاورند که ریسک انتشار بیمارهای مختلف را با خود به دنبال دارد.

همچنین مایلیم تا توجه شما را به این نکته جلب کنیم که حضور عربستان سعودی در شورای امنیت سازمان ملل با توجه به نقض موارد متعدد از حقوق بشر و نیز قوانین بین المللی از سوی ریاض در قبال یمن، تعارضی آشکار است.

مضاف بر بیانیه ۴ می ژوهانس واندرکلاوک از شما تقاضا داریم تا فشار خود را بر روی تمامی بازیگران بحران یمن افزایش دهید تا سلاح را بر زمین گذاشته و امکان انتقال کمک های فوری مورد نیاز مردم یمن و قربانیان این جنگ را فراهم آورند. تاکید ویژه ای می بایست بر روی توفق حملات هوایی صورت گیرد تا فرودگاه های یمن بتوانند باندهای خود را برای پذیرش هواپیماهای کمک رسانی بین المللی مجددا باز کنند.

 با توجه به موارد بالا دیكتاتور عربستان بدون رای مردم كشور حكومت می كند و این در هیچ جای جهان رسمیت ندارد و متاسفانه سازمان ملل یاباید عضویت عربستان در سازمان ملل را تا برقراری حقوق بشر و حكومت مردم سالاری تعلیق كند ..قبلا هم شاه دیكتاتور عربستان قیام مردم یمن برای دموكراسی را با تجاوز به این كشور

با تجاوزش سر كوب نموده است و موارد مشابه در جریان منا هفت هزار انسان بخاطر بی كفایت شاه عربستان كشتار شدند یك معذرت خواهی نكرد و اجازه

پی گیریی به سازمانهای حقوق بشر نداد.

 از جنابعالی درخواست توقف حملات و تجاوز دیكتاتور عربستان به یمن  و جلو گیری ازپرونده  اعدام شیخ نمر فعال مدنی و مذهبی عربستان به شورای امنیت سازمان ملل را داریم  معنی ندارد در این قرن یك شاه دیكتاتور بدون رای و انتخاب مردم بدون قانون اساسی منتخب مردم حكومت كند و تمام تروریستهای جهان توسط شاه عربستان تغذیه می شود متاسفانه كشورهای اروپایی غرب و آمریكا از این دیكتاتور حمایت می كنند.

با امید جلوگیری از تکرار چنین فجایعی در آینده برای همه بشریت.»

این چندمین نامه فعالان حقوق بشر به جنابعالی است اما توجهی نمی كنید و هم شما و كشورهای مدعی حقوق بشر فقط یك بام و دو هوا

عمل می كنید...

09119812795

اسماعیل اسدی دارستا نی فعال حقوق بشر و محیط زیست جهانی  و روز نامه نگار و نویسنده و محققdardnews.ir
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

دیكتاتور عربستان آیت الله نمر را به شهادت رساند

تاریخ:شنبه 12 دی 1394-02:08 ب.ظ

وزارت کشور عربستان از اعدام شیخ النمر روحانی برجسته شیعه این کشور خبر داد.

عربستان شیخ نمر را اعدام کرد

شبکه خبری «العربیه»، خبر داد بر اساس بیانیه وزارت کشور عربستان، حکم اعدام شیخ نمر به همراه 46 متهم دیگر که اغلب آنها تروریست معرفی شده‌اند روز شنبه (امروز) در 12 منطقه در عربستان اجرا شده است. این افراد صبح امروز شنبه در ریاض، مکه ، مدینه، الشرقیه، القصیم، حائل، الحدود الشمالیه، عسیر، الجوف، نجران، الباحه و تبوک اعدام شدند.

در میان افرادی که وزارت کشور عربستان می‌گوید آنها را اعدام کرده «فارس آل شویل الزهرانی» نیز به چشم می‌خورد که از اعضای شناخته شده القاعده در عربستان به شمار می‌رود.

برادر شیخ نمر «محمد النمر» در گفت‌وگو با شبکه خبری «المیادین»، ضمن تأیید خبر اعدام برادرش این اقدام آل سعود را محکوم کرد و آن را (شنیع) توصیف کرد.

وی افزود با وجود اینکه انتظار عقلانیت بیشتری از مقامات سعودی داشتیم، در اعتراض به این اقدام به سازمان‌های بین المللی مراجعه نخواهیم کرد زیرا می‌دانیم از دست این سازمان‌ها کاری بر نمی‌آید.

وی همچنین خواستار شد اعتراضات مردمی در شأن جایگاه رهبر شیعیان عربستان و به صورت مسالمت آمیز برگزار شود.

برادر شیخ نمر در صفحه توییتر خود با انتشار توییتی نوشت: "خداوندا شهادت او را قبول کن و او را با محمد و آل محمد محشور بدار "

در حالی که اتهامات وارد شده به شیخ نمر مربوط به فعالیت‌های سیاسی و حقوق بشری او بوده ریاض با قرار دادن نام او در کنار نام افرادی که دست به فعالیت‌های تروریستی زده‌اند مدعی شده که او یک تروریست بوده است.

شیخ نمر باقر النمر متولد سال 1379 هجری قمری در عوامیه (در شرق عربستان) یک مجتهد شیعه و فعال حقوق بشر عربستانی است.

او در پی اعتراضات شیعیان عربستان در سال 2012 بازداشت شد و در 23 مهرماه 1393 دادگاه جنایی عربستان سعودی شیخ نمر را به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و محاربه، به «اعدام با شمشیر و به صلیب کشیده شدن در انظار عمومی» محکوم کرد.

در کمتر از سه ماه پیش وزارت کشور عربستان با امضای «محمد بن نایف» ولی‌عهد این کشور حکم اعدام شیخ «نمر باقر النمر» روحانی مبارز شیعه عربستانی را تأیید کرد، که این به معنای مجوز به وزارت کشور برای اعدام شیخ نمر تنها با امضای «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان برای اجرای حکم اعدام بود.

حکم اعدام شیخ نمر بارها از سوی سازمان‌های حقوق بشری محکوم شده و از عربستان خواسته شده بود که این حکم را اجرا نکند.

15 درصد جمعیت 30 میلیون نفری عربستان سعودی، شیعه مذهب هستند که در مناطق نفتخیز شرقی این کشور (در ساحل خلیج فارس) زندگی می کنند.

عربستان سعودی از لحاظ تعداد اعدام ها در جهان در رتبه سوم قرار دارد.

از تولد تا شهادت

شیخ «نمر باقر النمر» ‌روحانی شیعی برجسته عربستانی، در سال ۱۳۷۹ هجری قمری مصادف با ۱۹۶۸ میلادی، در شهر «العوامیه» در استان القطیف در شرق عربستان در خانواده‌‌ای اهل علم و دین به دنیا آمد که از آن علمایی چون «آیت‌الله شیخ محمد بن ناصر آل نمر» (قدس سره) و خطبای حسینی چون جدش حاج «علی بن ناصر آل نمر» سر بر آورده بودند.

آیت الله نمر النمر تحصیلات مقدماتی خود را در شهر العوامیه به پایان رساند و در سال ۱۴۰۰ هجری قمری مصادف با ۱۹۸۹ میلادی، برای آشنایی نزدیک‌تر با انقلاب اسلامی ایران و تحصیلات حوزوی ابتدا به ایران مهاجرت کرد تا در تهران در حوزه علمیه حضرت قائم(عج) حضور پیدا کند که در همان سال توسط آیت‌الله سید محمدتقی مدرسی در تهران تأسیس شده بود.

شیخ نمر پس از ۱۰ سال تحصیل در حوزه علمیه حضرت قائم(عج)، عازم سوریه شد و در حوزه علمیه حضرت زینب(ع) برای ادامه تحصیلات حوزوی و علوم دینی نام نوشت و در حضور اساتید این حوزه به تحصیل پرداخت.

شیخ نمر سال‌ها اداره حوزه علمیه حضرت قائم(عج) در تهران و سوریه را برعهده داشت و تلاش بسیاری برای توسعه و پیشرفت این مراکز انجام داد.

پس از بازگشت به عربستان مرکز مذهبی «الإمام القائم(عج)» را نیز در العوامیه تأسیس کرد که در واقع سنگ‌بنای «مرکز اسلامی» در سال ۱۴۲۲ هجری قمری مصادف با ۲۰۱۱ میلادی بود.

نخستین بازداشت شیخ نمر به ماه می ۲۰۰۶ میلادی بازمی‌گردد، هنگامی که شیخ به محض بازگشت از سفر کوتاه‌مدتش به بحرین و بازگشت به عربستان، به دلیل مشارکت در همایشی بین‌المللی قرآن کریم از سوی نیروهای امنیتی رژیم سعودی بازداشت شد.

اتهام شیخ این بود که در این همایش، در عریضه‌‌ای، از رژیم سعودی خواسته بود به «قبرستان بقیع» رسیدگی کرده، مذهب «تشییع» را به رسمیت شناخته و شیوه‌‌های آموزشی و درسی کنونی حاکم بر عربستان را تغییر داده یا لغو کند.

اما بازداشت مجدد شیخ نمر، به ۲۳ آگوست ۲۰۰۸ میلادی بازمی‌‌گردد که در شهر القطیف به دست نیروهای امنیتی رژیم سعودی بازداشت شد. این بار اتهام شیخ برای بازداشت بنابر ادعای رژیم سعودی درخواست از شیعیان مناطق شرقی عربستان برای آماده‌شدن به منظور دفاع از خود و جامعه خویش بود که رژیم ادعا می‌‌کرد، این سخنان نمر به معنی تحریک شیعیان عربستانی برای جدایی از حکومت مرکزی بود.

این روحانی برجسته عربستانی یک بار دیگر در مارس ۲۰۰۹ میلادی بازداشت شد و البته آخرین بازداشت وی نیز نبود.

شیخ نمر بار دیگر در سال ۲۰۱۲ بازداشت شد و در ۱۵ اکتبر ۲۰۱۴( ۲۳ مهرماه سال ۹۳) به اتهام انتقاد از رژیم سعودی به اعدام محکوم شد.
اسماعیل اسدی دارستانی  نویسنده و پزوهشگر اسلامی  و فعال حقوق بشر و محیط زیست : شهادت این فعال مذهبی و حقوق بشر را به جهان بخصوص آزادی خواهان و فعالان حقوق بشر تبریك گفت...وی ادامه داد : اگر ما فعالان حقوق بشر را تكه تكه كنید باز تا حد شهادت به فعالیت خود ادامه می دهیم و دیكتاتور تروریست عربستان با این كار نشان داد پایبند به هیچ اصول نیست و غرب با سكوتش باری دیگر نشان داد با تروریست های عربستان همدست است ..داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

دهمین جلسه با كاندیدا احتمالی با حزب موتلفه اسلامی آستارا - مهندس كورش پاك بین

تاریخ:جمعه 11 دی 1394-02:34 ق.ظ

دهمین جلسه با كاندیدا احتمالی با  حزب موتلفه اسلامی آستارا - این بار مهندس كورش پاك بین

در پی درخواست یکی دیگر از کاندیداهای مطرح در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی ، دهیمین سلسله از این دوره نشستهای اعضای شورای حزب موتلفه اسلامی شهرستان مرزی بندر آستارا با کاندیدای احتمالی دهمین دوره مجلس شورای اسلامی برگزار گردید و بدینوسیله جناب آقای مهندس كورش پاك بین  با حضور در دفتر این حزب برنامه های خود در دهمین دوره انتخابات مجلس را ارئه دادند. این جلسه که با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید رأس ساعت 18 روز چهار شنبه مورخه94/10/11در  دفتر حزب واقع در کوچه روبروی مسجد فاطمه زهرا (س)برگزار شد در ابتدا آقای جاوید لقمان نیا دبیر حزب موتلفه اسلامی شهرستان  ضمن عرض سلام، ادب و احترام و خیرمقدم محضر میهمان جلسه جناب آقای مهندس كورش پاك بین  و هیئت همراه و عرض هفته وحدت  را تبریك گفت وَاعْتَصِمُواْ بِحَبْلِ اللّهِ جَمِیعًا وَلاَ تَفَرَّقُواْ وَاذْكُرُواْ نِعْمَتَ اللّهِ عَلَیْكُمْ إِذْ كُنتُمْ أَعْدَاء فَأَلَّفَ بَیْنَ قُلُوبِكُمْ فَأَصْبَحْتُم بِنِعْمَتِهِ إِخْوَانًا وَكُنتُمْ عَلَىَ شَفَا حُفْرَةٍ مِّنَ النَّارِ فَأَنقَذَكُم مِّنْهَا كَذَلِكَ یُبَیِّنُ اللّهُ لَكُمْ آیَاتِهِ لَعَلَّكُمْ تَهْتَدُونَ وی افزود :پبروزی انقلاب اسلامی مان را مدیون " وحدت" امت اسلامی هستیم و به ثمررسیدن خون شهیدان نهضت را در سایه یكپارچگی ملت ایران بر محور " ولایت فقیه" و رهبری امام بزرگوارمان می دانیم، كه ما را در سایه ی اسلام وبر پایه ی ایمان، جمع كرد و هدایت نمود.

دبیر موتلفه اسلامی آستارا تاكید نمود : اكنون نیز، كه هزار و چهارصد و اندی از آن تاریخ می گذرد ، ملت ما ، در سالگرد این میلاد مقدس، پرشكوهترین مراسم ، گرم ترین مجالس و باصفا ترین تجمعات را به پا می دارند تا روح اخوت اسلامی درپبكره ی اجتماع ، بیش از پیش زنده شود.

دبیر حزب موتلفه در ادامه سخنانشان ضمن تقدیر و تشکر از دست اندکاران و  هیات اجرایی و نظارت شهرستان  که  شبانروز برای هرچه با شكوه و سالم بودن انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان  زحمت می كشند.

وی حماسه 8 دی در گیلان و 9 دی در سراسر ایران را تبریك گفت و تصریح كرد مردم استان گیلان وسراسر كشور الخصوص آستارا باری دیگر در امسال با بزگزاری راهپیمایی عظیم 9 دی ثابت كردند تابع ولایت  و حامی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران هستند

دبیر حزب موتلفه آستارا  در ادامه سخنانشان به ضرورت انتخاب نماینده اصلح از دیدگاه مقام معظم رهبری پرداختند که می فرماید :

« هنر ملت ایران و مردم شهرها و حوزه های انتخابیه این است که دقت کنند، نگاه کنند، بشناسند اصلح را و بهترین را انتخاب کنند؛ بهترین از لحاظ ایمان، بهترین از لحاظ اخلاقی و امانت، بهترین از لحاظ دینداری و آمادگی برای حضور در میدانهای انقلاب ف قدرشناس ترین و دردمندترین نسبت به نیازهای مردم را انتخاب کنند».

وی در خاتمه یادآور شدند: هدف از دعوت ازكاندیدای محترم كه به جلسه دعوت می شود تأکید بر هرچه با شكوه برگزار كردن انتخابات و آشنایی حزب و مردم از كاندیدای احتمالی است و بهیچ وجه به معنای اعلام حمایت حزب از كاندیدا ی دعوت شده نمی باشد. حزب  پس از اعلام برنامه های  كاندیدا ها ی احتمالی ضمن بررسیهای لازم و کارشناسی  نهایتاً اعلام موضع خواهد نمود.

 

   مهندس كورش پاك بین  در ادامه با تشكر از حزب موتلفه اسلامی دفتر آستارا كه این فرصت را به كاندیدا های مطرح می دهد تا برنامه ها و اهداف خود را اطلاع رسانی بنمایند.

وی با تبریك هفته ولایت گفت : كورش پاك بین هستم ماولد 1350 كارشناس ارشد شیمی از داشنگاه صنعت نفت و شاغل در صنایع پتروشیمی با بیش 18 سال سابقه كار در بخشهای مختلف عملیاتی  و مدیریتی و اجرایی و سوابق متعدد ی در بخش مدیریت ایمنی ، بهداست ، محیط زیست و مدیریت بحران در صنعت پتروشیمی و پژوهشگاه نفت را دارا می باشم  و همچنین تجربه كافی در استقرار و ساماندهی سیتمهای مدیریت یكژارچه در شركت های مختلف و از جمله صنایع شركت صنایع نفت دارم متولد تهران ساكن آستارا  و خانم بنده از آباد پورها می باشد و من در دوره قبلی شورا در آستارا كاندیدا شده بودم ودر انتخابات دوره قبل در تهران كاندیدا شدم و نزدیك شش هزار رای اوردم و وابسته به هیچ حزب و جناحی نیستم و بعنوان یك شهروند آستارایی وظیفه خود دانستم بعداز مشورت با دوستان و همشهریان آستارا یی بعنوان كاندیدا ی دوره دهم در آستارا كاندیدا شدم و با كار گروه تخصصی و ستادی  دارم راهكار ها و برنامه های خوبی و علمی برای آینده استارا دارم.

كاندیدای احتمالی دهم آستارا ادامه داد : من ساكن و اهل آستارا هستم و به شهروند بودن استارایی خود افتخار می كنم بقول معروف از قدیم گفتند اهل كجایی می گن هنوز زن نگرفتم از قدیم در ایران این ضرب الامثل است هر جا زن گرفتی اهل همان محل هستی من هم همسرم آستارایی اصیل و بچه هایم آستارا بدنیا آمدند  و خودم هم ساكن و اهل آستارا سالهاست هستم.

كاندیدا ثبت نام كننده دوره دهم افزود :با توجه به مشکلات کلان شهرستان آستارا و رسیدن به یک توسعه شهری پایداربرآن شدیم تا با پرداختن به این مشکلاتکه بحق دغدغه های مردم شریفمان نیز می باشد گام موثری برداشته تا با پیاده سازی و برنامه ریزی دقیق و انتخاب چشم اندازی مناسب به هدف نهایی مان که همان توسعه شهری و رفاه اجتماعی است برسیم امید است با در نظر گرفتن تمام مسایل دست در دست هم دهیم تا شهری ایده آل داشته باشیم

 

وی تصریح كرد :قبل از ورود به بحث می بایست یک تعریف اجمالی از منتخب مردم که همان نماینده است داشته باشیم بنابراین نیاز است به تعریف آن پرداخته وسپس وارد موضوع شویم

 

مهندس پاك بین  در ادامه گفت تعریف نماینده مردم :نماینده مردم منتخب یک قشر از افرادعام جامعه دریک منطقه جغرافیایی از کشور است که به نمایندگی از آنها مسئولیت نظارت بر تحقق مطالبات همه جانبه آنها درسیاست گذاریهای کلان کشوررا دارا میباشد .علاوه بر این یک نماینده به جهت دارا بودن ویژه گی"مورد وثوق بودن خاص از سوی اکثریت یک جامعه کوچک از کشور" میتواند نقش به سزایی دربه کارگیری از پتانسیلها وتوانمندیهای پنهان وبلقوه یک جامعه درراه رشد وتوسعه اقتصادی وفرهنگی ان جامعه ایفا نماید.

 

وی تصریح كرد :بنابراینکارایی وتوانمندی یک نماینده درگرو دارا بودن ویژگی وخصایص زیرمیباشد:

1-درایت وشناخت کافی ازتمامی ابعاد جامعه ای که دربرگیرنده موکلان اوست.

 

2-درایت وشناخت کافی ازویژگیهای شخصیتی خوددر ابعاد مختلف

3-درایت-صداقت –شهامت –امانتداری ومسئولیت پذیری درگفتار وکرداردرابعادمختلف شخصیت حقیقی وحقوقی خود

4-معتقد وملتزم به تفکر اجتماعی وجامعه گرایانه به واسطه دریافت حق نمایندگی ازموکلان خود.

حال بادرنظر گرفتن موارد یاد شده سوال اینجاست که یک نماینده در شهرستان ما آستارا چه شناختی باید ازجامعه موکلان خود داشته باشد؟

كاندیدای  ثبت نام كننده دوره دهم آستارا در ادامه گفت لذا درجامعه شهری مابا توجه به گذر زماندر چند دهه اخیر خود شاهد تغییرات فرهنگی واجتماعی متفاوتی بوده که این تغییرات به دلیل اتفاقات مختلفی ازجمله:

الف: رشد وهجوم جمعیت

ب:تغییرات فرهنگی تاثیر پذیر ازسایر جوامع دردونسل متوالی به دلیل رشد سریع ارتباطات

ج:تغییرات فاحش درفاصله طبقات اقتصادی جامعه

د: تاثیرات ناشی از تغییرات سیاسی وجغرافیایی در کشورشوروی سابق به دلیل همجواری شهرمان با مرز جغرافیایی این کشور

وی تصریح نمود :اینک اگر دودهه گذشته را مورد ارزیابی قرار دهیم آیا این تغییراتدر مجموع باعث رشد وتوسعه جامعه شهری ما شده است یانه؟

مهندس كورش پا ك بین اضافه نمود :به نظر ما اگراین سوال ازکسانی پرسیده شود که در طول حداقل سه دهه گذشته در آستارا زندگی کردهاند پاسخ اکثریت قطعا منفی خواهد بود.

وی تصریح كرد :اگر علت را ریشه یابی کنیم ذکر این نکته حائز اهمیت است که تغییرات پیش آمده همه فی نفسه منفی نبوده ومیتوانند ازاهرمهایرشد وتوسعه وشکوفایی اقتصادی واجتماعی باشند اما چرا منتجه این تغییراتنتوانسته مارا در جهت رشدوتوسعهشهریهدایت نماید؟

این كاندیدا ادامه داد :ایا مشکل در چگونگی مواجهه با این عوامل ونحوه برنامه ریزی جهت بهره مندی مفید وسازنده ازآنها نبوده؟ و  واقعا متولیاین این برنامه ریزی ها چه کسانی هستند؟چه کسانی ویا چه ارگانهایی عوامل دخیل در این موضوعات هستند؟ودرنهایت چه کسی پاسخگویه جامعه است وسهم مردم دراین پاسخگویی چقدر است؟ 

رشد وهجوم جمعیت

از دلیل "الف"شروع میکنیم –رشدجمعیت یک نعمت الهی محسوب میشودویکی ازارکان جهشهای اقتصادی وسیاسی است که در جوامع به سادگی محقق نمیشود امااگردرفرآیندرشد جمعیتیساختارهای اجتماعی همسان با آن پیشرفت نکند رشد جمعیت به مثابه یک معضل اجتماعی عامل رکود وبازدارنده جامعه عمل خواهد نمود

حال با این توضیح در دو دهه گذشته آیا به نسبت رشد وهجوم جمعیت در شهرمان زیر ساختهای اساسی واولیه یک زندگی اجتماعی مانند آموزش وبهداشت توانسته همسو با آن رشد نماید؟ آیا منتخبین مردم در ادوار گذشته به این موضوع اساسی وحیاتی به حد نیاز پرداخته اند ؟ آیادر حال حاضر برای این عقب افتادگی برنامه ایتدوین شده است؟قدر مسلم با در نظر گرفتن گذشته پاسخ منفی میباشد.

 

مهندس كورش پاك بین تاكید نمود :بنابراین علت عدم بهره مندی از رشد جمعیت در شهرما عدم وجود برنامه وسیاستگذاری اصولی ومناسب در مواجهه با این موضوع بوده است وازطرفی این رشد جمعیت تبعا" رشد خانوارهای جدید را در پی دارد یعنی بحث بسیار مهم ازدواج جوانان که این موضوع وابستگی مستقیم به امنیت اقتصادی واشتغال دارد وعدم تحقق آن در جامعه تبعات منفی بسیاری را در پی خواهد داشت.آیا منتخبین مردم در ادوار گذشته پیش بینی ایجاد اشتغال در منطقه رادرسیاستهای کلان کشورمتناسب بارشد وهجوم جمعیت درمنطقه ما نموده اند؟اگر پاسخ مثبت است پس چرا باگذشت چندین دههنه تنها آثاری ازآن دیده نمیشود بلکه مشکل بیکاری روزبروز افزایش یافته ومشاغل ایجاد شده صرفا در حد ناچیز دولتی وبازار بوده که آن هم توسط سرمایه خود مردم ایجاد شده وبخش عمده ای ازآن هم با شکستهای اقتصادی مواجه شده ونه تنها عامل رشد نشده بلکه مبدل به عاملی مخرب با پیامدهایی همچون طلاق –زندان وسایر آثار سوئ اجتماعی شده است؟

 

وی تصریح نمود :بنابراین میتوان گفت که متاسفانه منتخبین گذشته یا شناخت کافی از شرایط جامعه موکلین خود را نداشته اند یا اینکه ملتزم به تفکر اجتماعی ومسئولیت پذیری وپاسخگویی نبوده اندویا اگر دلیل دیگری داشته چون هیچکس گزارش ویا پاسخیبه جامعه موکلین خود نداده اند. در نتیجه جوابهای فوق استنباط میشود  .

كاندیدا مطرح در ادامه افزود :تغییرات فرهنگی تاثیر پذیر ازسایر جوامع دردونسل متوالی به دلیل رشد سریع ارتباطات .

این موضوع یکی از اساسی ترین تحولاتی است که اثرات منفی آن به صورت بسیار خطرناکی بنیان فرهنگی- اجتماعیوبه طبع آن بنیان مقدس خانواده راتهدید مینماید به این دلیل است که به یکی ازمهمترین دغدغه های نظام ومخصوصا رهبر معظم انقلاب مبدل شده است.تاثیر پذیری فرهنگی امریرایج واجتناب ناپذیر است واثر آن در قشر جوان بسیارزیاد است اما آنچه غیر قابل انکار است اینست که این تاثیر پذیری قابل کنترل میباشد.

 

مهندس پا ك بین اضافه نمود :به عنوان مثال در شهرمان آستارا چه بسا خانواده های بسیاری هستند که ازاین تاثیرات بر فرزندان وجامعه خودمتحمل ضررها وزیانهای مالی وروحی وروانی جبران ناپذیر بسیاری شده اند به گونه ای که شاید برخی از آنها حتی حاضرند با مال وجان خود برای مقابله با این موضوع به ایستند.اما آنچه نبودش بسیار احساس میشود برنامه مدون هرچند کوچک متناسب با ریشه های فرهنگی مان است

 وی تاكید نمود :شایع ترین وبارزترین مثال شاهد در این مورد اعتیاد وطلاقمیباشد.در ریشه یابی این ناهنجاری ها عموما" موضوع را به مباحث اقتصادی مرتبط دانسته و واز تاثیرات فرهنگی آن غافل میشوند در حالی که سهم تاثیر فرهنگی بسیار پررنگ تر از تاثیر اقتصادی میباشد.

 

مهندس پاك بین تصریح كرد :کافیست ذهن خوانندگان عزیز را به این موضوع معطوف نمایم که در گذشته های نچندان دور دو الی سه دهه اخیروضعیت اقتصادی اکثریت جامعه بهتر از حال نبود وبا این حال طرح موضوع طلاق در خانواده ها نه تنها مانند اکنون رایج نبود بلکه ازقباهت بسیاری نیز برخوردار بود شاید برخی موضوع را به بحث آزادی -اختیار –حقوق برابر ومیان زن ومرد مرتبط سازنداما باید متذکر شد اگر این حقوق وجایگاه تاثیر گذاریشان به درستی شناخته وارائه نشود این حقوق نه تنها آزادگی به همراه ندارند بلکه باعث سلب آزادی وفروپاشی بنیان هایارزشمندی که نتیجه عقبه فرهنگی سالهای متمادی است نیز میگردند

وی ادامه داد :همچنین در بحث اعتیاد که خانواده های بسیاری را درگیرنموده باید پذیرفت که سهم تاثیر فرهنگی بسیار زیاد است ومتاسفانه برنامه های کاربردی موثریدر این زمینه اجرا نشده است وحال سوال این است که منتخبین گذشته آیا تاکنون آمار وارقامی از این بلای خانمان سوز به موکلین خود در منطقه ای که وکالتش را بر عهده دارند داده اند؟ و آیا نشستی یابرنامه ای در خصوص مقابله جدی با این موضوع داشته اند؟ آیا فراتر از اقدامات دولت .بانیاقدامی جهت کاهش آلام خانواده های درگیر با این موضوع بوده اند؟ وایا آماری از معتادین در قبل وبعد از تصدی خود دردست دارند؟ آیا گزارشی در این باره به موکلین خود داده اند؟ آیا فرزندان موکلین خود را به مثابه فرزندان خود دیدهاند؟آیا مشکلات ودغدغه های آنان را به مثابه مشکلات ودغدغه های خود دیده اند؟ وچرا که اینجا درایت وشناخت کافی ازتمامی ابعاد جامعه ای که دربرگیرنده موکلان یک منتخب ودرایت وشناخت کافی ازویژگیهای شخصیتی منتخب در ابعاد مختلفدر یک نماینده تجلی پیدا میکند.

 

وی ادامه سخنانش گفت:تغییرات فاحش درفاصله طبقات اقتصادی جامعه

یکی دیگر ازمشکلات بوجود امده در شهرما که بیش ازسایر شهرها به چشم میخورد

اختلاف ونا همگونی بوجود آمده ناشی ازافزایش فاصله طبقاتی اقتصادی میباشد.

اختلاف فاصله طبقاتی جزء لاینفک تمامی جوامع بشری بوده وازطرفیاین اقشار به اصطلاح ثروتمند در دوره های مختلف زمانی تغییر کرده دربرخی جوامع تقریبا ثابتند وبرخی دیگر به آنها اضافه میشوندودر برخی دیگراین افراد جای خود را به افراد دیگری میدهند.

مهندس پاك بین گفت :شاید بتوان این موضوع را با دوشاخص مورد ارزیابی قرارداد که عبارتند از:

1-آیا ثروت در جامعه باید دست بدست شود وگاهی در اختیار برخی از افراد باشد وگاهی در اختیار برخی دیگر؟

2-منفعت عامه جامعه از طبقه ثروتمند چگونه تعریف میشود ویا به عبارت دیگروظائف قشر ثروتمند در مقابل جامعه چیست؟

در خصوص مورد اول باید گفت دست به دست شدن ثروت در جوامع عامل خوبی نبوده چرا که حاکی از بی ثباتی اقتصادی در جامعه میباشد وباعث نشر غلط تفکر ثروت اندوزی یک شبه میشودوطبعات منفی وخطرناک آن ازبین رفتن اصول صحیح زندگی اجتماعی سالم ودر فرهنگ مذهبی زیر پاگذاشتن شرعیات را در پیدارد.

 

وی ادامه داد :قشر جوان جامعه به واسطه جوانی وشوروانرژی بالا علاقه مند است تا بتواند پله های ترقی را سریع طی کرده وبه اصطلاح عامیانه بار خود را سریعتر نسبت به سایرین ببندد (البته لازم به ذکر است که هرچه این شور جوانی بیشتر باشد نشانگر بالا بودن پتانسیل وهوش قشر جوان جامعه است وبسیار موهبت اجتماعی گرانقدری است که خوشبختانه کشور ما وبلاخص شهرما ازاین موهبت برخوردار میباشد)اما چیزیکه بسیار اهمیت دارد وظیفه جامعه در مقابل این توانمندی قشر جوان است .چگونه وبا چه آموزه های اجتماعی میتوان این بار وراه اصولی سرمنزل مقصود را برای آنان تعریف کرد تا در مسیر دچار اشتباه کمتری شوند وبه بیراهه نروند؟ وجامعه جوان امروزدیگر با بسنده کردن به انشاء علم بهتر است یا ثروت در مدارس قانع نمیشوند باید به فکر آموزه های دیگری بود وقابل پذیرش است که موضوع بحران های اقتصاد جامعه دارای ریشه های عمیقتریازجامعه شهری  ومنطقه ای است. اما فراموش نکنیم این باعث سلب مسئولیت از ما نمی شود باید با این دید نگریست که جامعه جوان ما ارزشمندترین دارایی ماست وبرای سلامت وسربلندی وموفقیت آنان باید وبایداز هیچ تلاشی فروگذاری نکرد چرا که آینده ما در تمامیزمینه ها در گرو آنهاست.

 

وی تاكید نمود :حال سوال اینجاست که در منطقه ما برای این شور وپتانسیل جوانی چه تصمیمات واقداماتی صورت پذیرفته؟ وما چقدر توانسته ایم در ایجاد فضاهای کسب وکار وآموزشهای مهارتی کسب درآمد به جوانان خود کمک کنیم؟سهم ما درهدایت جوانانمان برایحضور در عرصه های اقتصادی واجرایی فرا منطقه ای چقدر بوده؟چقدر توانسته ایم افق دید آنان راگسترده ترکنیم؟ آیا آینده جوانان ما صرفا" در فعالیت در شهرمان خلاصه میشود؟چقدر فضاهای متنوع کسب وکار جدید در چند دهه اخیراضافه نموده ایم؟ آیا این فضاها متناسب با تقاضا بوده است؟ازهمه مهمتر اگر یک جوان در شهرما این سوالات را داشته باشد باید ازچه کسی بپرسدوچه کسی پاسخگوی اوست؟ وکیل ومنتخب او چه نقشی در این میان دارد؟

 

وی ادامه داد :باید پذیرفت که نسل ماقبل جوانان ما آنچنان که شایسته آنانان بوده به آنان نپرداخته است وازاین حیث باید تلاش بیشتری صورت پذیرد چرا که انباشته شدن و نپرداختنبه آنهادرنسلهای پی در پی فاجعه جبران ناپذیری را بدنبال خواهد داشت .

 مهندس پاك بین صریح نمود :در خصوص مورد دوم که منفعت عامه جامعه از طبقه ثروتمند چگونه تعریف میشود ویا به عبارت دیگروظائف قشر ثروتمند در مقابل جامعه چیست؟باید گفت طبقه ثروتمند هر جامعه در صورتیکه ثروت اندوزی آنان براساس اصول اجتماعی سالم حاکم بر جامعه وازطرفی منطبق بر موازین شرعی واعتقادی  باشد طبقه اجتماعی بسیار قابل احترامی است وباید ستوده شود آنچه ضامن ومشوق حصول منفعت اجتماعی جامعه از ثروت ثروتمندان است تغییر نگرش بنیادی در تفکرات روابط آنان میباشد.

 

وی گفت :به عبارت ساده تر اگر تفکر ثروتمند این باشد که دارایی اوموهبت الهی است وبه جای اینکه فکر کند این ثروت را خود به تنهایی بدست آورده وهیچ عامل دیگری در این موفقیت دخالت نداشته وبه این فکر کند که ثروت او امانتی است در اختیارشوبه نوعی سرمایه ملی کشور ووطنش محسوب میشود پس منفعت آن باید تاحدودی هم به هموطنانش برسد به طور قطع تغییر اساسی در نگرشها وعملکردها ایجاد خواهد شد واگر با این دید به موضوع نگریسته شود دیگر تمامی ثروت آنان هزینه رفاهشان نمیشود و ثروتشان وفخر فروشی آن ثروت اسباب ایجاد عقده های اجتماعی و روانی بلاخص در قشرجوانان نخواهد شد وازسوی دیگر اگر جایگاه ثروتمندان بگونه ای تبین شود که سایر اقشار آنان را به چشم کسانی ببیند که با روی گشاده سایراقشار جامعه را در فکر ومال خویش شریک نموده اند تا منفعت آن علاوه بر خودشان به سایرین هم برسد قطعا اسباب امنیت سرمایه ثروتمندان وهمچنین رضایت اجتماعی عامه تامین خواهد شد. واین ضامن بقاءثروت خواهد بود.

 

وی تاكید نمود :به نظر ما شهر وشهروندان عزیز ما ازحیث مطالب ارائه شده بالا ضربه های بسیاری خورده اند که حتی تداعی خاطرات آن هم شاید بسیار تلخ باشد ولی واقعیتی اجتماعی است که نمی توان از آن گریزان بود بلکه باید با آن مواجه شد وبا تفکر وبرنامه به مبارزه با آن برخاست ومتاسفانه به نظر ما آنچه در این مدت چند دهه در شهر ما اتفاق افتاده غالبا" در جهت جدایی واختلاف میان قشر ثروتمند وسایر اقشار جامعه بوده ودر راه ایجاد منافع مشترک این دو قشر فعالیت مهم وچشمگیری صورت نگرفته در حالی که میتوانستیمبا ایجاد یک رابطه دوسویه و سالم ازاین راه به موفقیتهای بسیاری برسیم.

تاثیرات ناشی ازتغییرات سیاسی وجغرافیایی در کشورشوروی سابق به دلیل همجواری شهرمان با مرز جغرافیایی این کشور

فروپاشی نظام کمونیستی شوروی سابق یکی ازمهمترین رویدادهای قرن بشمار میرود

از انجایی که نظام حکومتی شوروی پس از جنگ جهانی دوم با ورود به دوران جنگ سردتمامی تلاش خود را بر این داشت تا با حفظ تسلط خود بر بلوک شرق وتقویت قوای نظامی خود در عرصه های مختلف همواره توازن قوای جهان دوقطبی راحفظ نماید

وی افزود :لذا این موضوع باعث شد تا اقتصاد آن نظام ، تحت تاثیر این سیاست قرار گرفته وبه طبع آن اقتصاد معیشتی مردم بار تاثیر شدید این سیاست رابردوش بکشد.

 

كاندیدای دوره دهم تصریح كرد :گواه این ادعا پس از فروپاشی واستقلال کشورهای جدید در آنها به وضوح قابل احساس بود وبوجود آمدن کشورهای جدیدباعث تغییرات ژئوپلوتیکی در منطقه شده وانگیزه بهرمندی سیاسی واقتصادی رابرای سایر کشورها بوجود آورد وما دراین بحث وارد مقوله سیاسی موضوع نمیشویم وصرفا بحث را از منظر اقتصادی وتاثیرات آن بر کشور خود ومنطقه آستارا مورد ارزیابی قرار میدهیم.

 

مهندس پاك بین  افزود :شاید دور از واقعیت نباشد که منطقه آستارا با توجه به موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد خود یعنی دارا بودن مرز آبی وخاکی مهمترین واسترتژیکی ترین پل ارتباطی کشور با کشور های منطقه قفقاز در خاور میانه باشدوشاید دوراز واقعیت نباشد که منطقه آستارا میتواند به عنوان کریدور مهم ارتباط بین آسیای جنوب شرقی با منطقه قفقاز از لحاظ اقتصادی عمل نماید.

 

وی ادامه داد :حال این سوال مطرح است که بهره مندی ما از این موقعیت وپتانسیل در دودهه گذشته چقدر بوده است؟ومنتخبین مردم منطقه چه برنامه های توسعه شهریرا تدون وبه ارکان های اجرایی کشور داده اند؟چقدردرتعاملات منطقه ای مثبت عمل شده است؟ آیا صرفا به برنامه هایکلان دولت بسنده شده است؟یا ما توانسته ایم ازپتانسیلهای بین منطقه ای بهره مندی اقتصادی ببریم؟ آیا برنامه های تجاری فراگیر برای استفاده های عمومی در مبادلات اقتصادی داشته ایم؟چه برنامه های مدون برای استفاده های اقتصادی از حضور اتباع جمهوری آذربایجان درترددبدون اخذ ویزابه منطقه خود داشته ایم؟چندین نمایشگاه عرضه کالا وصنایعمنطقه خود برای جذب بیشترآنها و توسعه این حضوربرپاداشته ایم؟چه اقدامات انگیزشی برای جذب تجار به منظوربهره مندی از زیرساختهای اقتصادی برای مبادلات بین المللی در منطقه ما صورت گرفته؟ سوالات عدیده بسیاری وجود دارد که پاسخ ومتاسفانه پاسخگویی برای آن در دودهه گذشته وجود نداشته وندارد.

كاندیدای دوره دهم تاكید نمود :اگر یک کشور را به بدن انسان تشبیه کنیم سخن گزاف نخواهد بود که مجلس منتخب ملت مغزانسان واعضاء حرکتی دولت خواهد بود اگر مغز به درستی فرمان دهد اعضاء هم به درستی حرکت خواهند کرد و واژه "تدبیر وامید" واژه بسیار مانوسی با امروز جامعه ی ماست مردم ما امروز نیازمند تدبیری در خور وراهگشا برای مشکلات حال وآینده خود وفرزندان خودوجامعه خود هستند وامید عملکرد منتخبین آنان درتمام سطوح است که دورنمای آینده رابرای آنان امیدوارکننده جلوه خواهد داد پس نباید فراموش کرد که این مردم هستند که با تدبیری درست واز روی شناخت با انتخاب مدبرانه خود امید رابرای آینده وآیندگان تجلی خواهند بخشیدودر این مسیر مردم فهیم شهرما ثابت کرده اند که همانند سایر خصیصه های بارز خوددرگذرگاههای حساس با درایت وروشنگری که برخاسته ازشعوروبلوغ فرهنگی غنی شان است تصمیمات سرنوشت ساز را به درستی خواهند گرفت.

 مهندس پاك بین  ادامه داد :نیاز امروز ما صرفا یک منتخب سیاسی نیست ما امروز نیازمند منتخبی هستیم که تدبیر وتوانمندی اجتماعی –فرهنگی واقتصادی او بتواند منشاءاثری مفید برای حال وآینده مان باشد وشاید سخن بیراه نباشد که ملتها با درایت خود آینده را میسازند.ودر این میان نخبگان ومنتخبین ملت نقش بسزایی راایفا می کنند منتخبین یک ملت عصاره دانایی وتوانایی یک ملت هستند واگر این دانایی وتوانایی در واقعیت تحقق یابد آن ملت راه ومسیر توسعه وپیشرفت را به درستی طی خواهد کرد باید فراموش نکرد که انتخاب درست وسازنده ما تاثیر بسیار بسیار زیادی در سرنوشت آیندگان که ارزشمند ترین دارایی مان هستند دارد پس در این انتخاب با دیدگاه امانتداری آیندگانمان امانتداری امین وشایسته باشیم.

وسخن آخر:

نهیم دست دردست یکدیگر به تدبیر خویش

   به امید سازیم آینده ای بهر فرزندان خویش

در خاتمه اعضای حزب موتلفه اسلامی آستارا و خبرنگاران سوالات از ایشان نمودند و مهندس كورش پا ك بین به نوبت جواب دادند..

 

 جلسه رأس ساعت 20با ذکر صلواتی بر محمد و آل محمد بکار خود پایان داد.

لازم به ذکر است در راستای فراهم نمودن فرصتی برابر برای تمامی کاندیداهای احتمالی، این حزب آمادگی دارد تا در صورت امکان نسبت به برگزاری نشستهای تخصصی با سایر کاندیداهای محترم برنامه ریزی نماید لذا  تمامی عزیزان عرصه انتخاباتی می توانند جهت هماهنگیهای لازم با شماره تلفن 09111842834  برادر ارجمند جناب آقای امید شفائیان معاونت سازماندهی اعضاء تماس حاصل نمایند. ضمناً از کلیه شهروندان ،صاحبنظران و خوانندگان محترم درخواست می شود با کلیک کردن روی قسمت نظر دهید در پایین هر بخش  و نگارش نظراتتان ما را در جهت برنامه ریزی هر چه بهتر اموراتمان یاری نمایید.

آدرس دفتر مرکزی حزب موتلفه اسلامی شهرستان مرزی بندر آستارا : خیابان فرهنگیان،خیابان چهارم، روبروی مسجد فاطمه زهرا (س) ، نبش کوچه هفتم

خبرنگار درد نیوز : محمدرضا اسدی dardnews.ir

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

اعلامیه جهانی حقوق بشر

تاریخ:پنجشنبه 10 دی 1394-02:00 ب.ظ

اعلامیه جهانی حقوق بشر


این «اعلامیه جهانی حقوق بشر» را به عنوان یک استانده ی مشترک و دستاورد تمامی ملل و ممالک اعلان میکند تا هر انسان و هر عضو جامعه با به خاطرسپاری این «اعلامیه»، به جد در راه یادگیری و آموزش آن در جهت ارتقای حرمت برای چنین حقوق و آزادیهایی بکوشد و برای اقدامهای پیشبرنده در سطح ملی و بین المللی تلاش کند تا [همواره] بازشناسی مؤثر و دیده بانی جهانی [این حقوق ] را چه در میان مردمان «ممالک عضو» و چه در میان مردمان قلمروهای زیر فرمان آنها [تحصیل و] تأمین نماید.• ماده ی ۱

تمام ابنای بشر آزاد زاده شده و در حرمت و حقوق با هم برابرند. عقلانیت و وجدان به آنها ارزانی شده و لازم است تا با یکدیگر برادرانه رفتار کنند.

• ماده ی ۲

همه انسانها بی هیچ تمایزی از هر سان که باشند، اعم از نژاد، رنگ، جنسیت، زبان، مذهب، عقاید سیاسی یا هر عقیده ی دیگری، خاستگاه اجتماعی و ملی، [وضعیت] دارایی، [محل] تولد یا در هر جایگاهی که باشند، سزاوار تمامی حقوق و آزادیهای مصرح در این «اعلامیه»اند. به علاوه، میان انسانها بر اساس جایگاه سیاسی، قلمروقضایی و وضعیت بین المللی مملکت یا سرزمینی که فرد به آن متعلق است، فارغ از اینکه سرزمین وی مستقل، تحت قیمومت، غیرخودمختار یا تحت هرگونه محدودیت در حق حاکمیت خود باشد، هیچ تمایزی وجود ندارد.

• ماده ی ۳

هر فردی سزاوار و محق به زندگی، آزادی و امنیت فردی است.

• ماده ی ۴

هیچ احدی نباید در بردگی یا بندگی نگاه داشته شود: بردگی و داد و ستد بردگان از هر نوع و به هر شکلی باید باز داشته شده و ممنوع شود.

• ماده ی ۵

هیچ کس نمی بایست مورد شکنجه یا بیرحمی و آزار، یا تحت مجازات غیرانسانی و یا رفتاری قرارگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی گردد.

• ماده ی ۶

هر انسانی سزاوار و محق است تا همه جا در برابر قانون به عنوان یک شخص به رسمیت شناخته شود.

• ماده ی ۷

همه در برابر قانون برابرند و همگان سزاوار آن اند تا بدون هیچ تبعیضی به طور برابر در پناه قانون باشند. همه انسانها محق به پاسداری و حمایت در برابر هرگونه تبعیض که ناقض این «اعلامیه» است. همه باید در برابر هر گونه عمل تحریک آمیزی که منجر به چنین تبعیضاتی شود، حفظ شوند.

• ماده ی ۸

هر انسانی سزاوار و محق به دسترسی مؤثر به مراجع دادرسی از طریق محاکم ذیصلاح ملی در برابر نقض حقوق اولیه ای است که قوانین اساسی یا قوانین عادی برای او برشمرده و به او ارزانی داشته اند.

• ماده ی ۹

هیچ احدی نباید مورد توقیف، حبس یا تبعید خودسرانه قرار گیرد.

• ماده ی ۱۰

هر انسانی سزاوار و محق به دسترسی کامل و برابر به دادرسی آشکار و عادلانه توسط دادگاهی بیطرف و مستقل است تا در برابر هر گونه اتهام جزایی علیه وی، به حقوق و تکالیف وی رسیدگی کند.

• ماده ی ۱۱

۱. هر شخصی متهم به جرمی کیفری، سزاوار و محق است تا زمان احراز و اثبات جرم در برابر قانون، در محکمه ای علنی که تمامی حقوق وی در دفاع از خویشتن تضمین شده باشد، بیگناه تلقی شود.

۲. هیچ احدی به حسب ارتکاب هرگونه عمل یا ترک عملی که مطابق قوانین مملکتی یا بین المللی، در زمان وقوع آن، حاوی جرمی کیفری نباشد، نمیبایست مجرم محسوب گردد. همچنین نمی بایست مجازاتی شدیدتر از آنچه که در زمان وقوع جرم [در قانون] قابل اعمال بود، بر فرد تحمیل گردد.

• ماده ی ۱۲

هیچ احدی نمیبایست در قلمرو خصوصی، خانواده، محل زندگی یا مکاتبات شخصی، تحت مداخله [و مزاحمت] خودسرانه قرار گیرد. به همین سیاق شرافت و آبروی هیچکس نباید مورد تعرض قرار گیرد. هر کسی سزاوار و محق به حفاظت قضایی و قانونی در برابر چنین مداخلات و تعرضاتی است.

• ماده ی ۱۳

۱. هر انسانی سزاوار و محق به داشتن آزادی جابه جایی [حرکت از نقطه ای به نقطه ای دیگر] و اقامت در [در هر نقطه ای] درون مرزهای مملکت است. ۲. هر انسانی محق به ترک هر کشوری، از جمله کشور خود، و بازگشت به کشور خویش است.

• ماده ی ۱۴

۱. هر انسانی سزاوار و محق به پناهجویی و برخورداری از پناهندگی در کشورهای پناه دهنده در برابر پیگرد قضایی است.

۲. چنین حقی در مواردی که پیگرد قضایی منشأیی غیرسیاسی داشته باشد و یا نتیجه ارتکاب عملی مغایر با اهداف و اصول «ملل متحد» باشد، ممکن است مورد استناد قرار نگیرد.

• ماده ی ۱۵

۱. هر انسانی سزاوار و محق به داشتن تابعیتی [ملیتی] است.

۲. هیچ احدی را نمی بایست خودسرانه از تابعیت [ملیت] خویش محروم کرد، و یا حق تغییر تابعیت [ملیت] را از وی دریغ نمود.

• ماده ی ۱۶

۱. مردان و زنان بالغ، بدون هیچ گونه محدودیتی به حیث نژاد، ملیت، یا دین حق دارند که با یکدیگر زناشویی کنند و خانواده ای بنیان نهند. همه سزاوار و محق به داشتن حقوقی برابر در زمان عقد زناشویی، در طول زمان زندگی مشترک و هنگام فسخ آن هستند.

۲. عقد ازدواج نمیبایست صورت بندد مگر تنها با آزادی و رضایت کامل همسران که خواهان ازدواجند.

۳. خانواده یک واحد گروهی طبیعی و زیربنایی برای جامعه است و سزاوار است تا به وسیله ی جامعه و «حکومت» نگاهداری شود.

• ماده ی ۱۷

۱. هر انسانی به تنهایی یا با شراکت با دیگران حق مالکیت دارد.

۲. هیچ کس را نمی بایست خودسرانه از حق مالکیت خویش محروم کرد.

• ماده ی ۱۸

هر انسانی محق به داشتن آزادی اندیشه، وجدان و دین است؛ این حق شامل آزادی دگراندیشی، تغییر مذهب [دین]، و آزادی علنی [و آشکار] کردن آئین و ابراز عقیده، چه به صورت تنها، چه به صورت جمعی یا به اتفاق دیگران، در قالب آموزش، اجرای مناسک، عبادت و دیده بانی آن در محیط عمومی و یا خصوصی است.

• ماده ی ۱۹

هر انسانی محق به آزادی عقیده و بیان است؛ و این حق شامل آزادی داشتن باور و عقیده ای بدون [نگرانی] از مداخله [و مزاحمت]، و حق جستجو، دریافت و انتشار اطلاعات و افکار از طریق هر رسانه ای بدون ملاحظات مرزی است.

• ماده ی ۲۰

۱. هر انسانی محق به آزادی گردهمایی و تشکیل انجمنهای مسالمت آمیز است.

۲. هیچ کس نمی بایست مجبور به شرکت در هیچ انجمنی شود.

• ماده ی ۲۱

۱. هر شخصی حق دارد که در مدیریت دولت کشور خود، مستقیماً یا به واسطه انتخاب آزادانه نمایندگانی شرکت جوید.

۲. هر شخصی حق دسترسی برابر به خدمات عمومی در کشور خویش را دارد.

۳. اراده ی مردم میبایست اساس حاکمیت دولت باشد؛ چنین اراده ای می بایست در انتخاباتی حقیقی و ادواری اعمال گردد که مطابق حق رأی عمومی باشد که حقی جهانی و برابر برای همه است. رأی گیری از افراد می بایست به صورت مخفی یا به طریقه ای مشابه برگزار شود که آزادی رأی را تأمین کند.

• ماده ی ۲۲

هر کسی به عنوان عضوی از جامعه حق دارد از امنیت اجتماعی برخوردار بوده و از راه کوشش در سطح ملی و همیاری بین المللی با سازماندهی منابع هر مملکت، حقوق سلب ناپذیر اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خویش را برای حفظ حیثیت و رشد آزادانه ی شخصیت خویش، به دست آورد.

• ماده ی ۲۳

۱. هر انسانی حق دارد که صاحب شغل بوده و آزادانه شغل خویش را انتخاب کند، شرایط کاری منصفانه مورد رضایت خویش را دارا باشد و سزاوار حمایت در برابر بیکاری است.

۲. هر انسانی سزاوار است تا بدون رواداشت هیچ تبعیضی برای کار برابر، مزد برابر دریافت نماید.

۳. هر کسی که کار می کند سزاوار دریافت پاداشی منصفانه و مطلوب برای تأمین خویش و خانواده ی خویش موافق با حیثیت و کرامت انسانی بوده و نیز میبایست در صورت نیاز از پشتیبانی های اجتماعی تکمیلی برخوردار گردد.

۴. هر شخصی حق دارد که برای حفاظت از منافع خود اتحادیه صنفی تشکیل دهد و یا به اتحادیه های صنفی بپیوندد.

• ماده ی ۲۴

هر انسانی سزاوار استراحت و اوقات فراغت، زمان محدود و قابل قبولی برای کار و مرخصی های دوره ای همراه با حقوق است.

• ماده ی ۲۵

۱. هر انسانی سزاوار یک زندگی با استانداردهای قابل قبول برای تأمین سلامتی و رفاه خود و خانواده اش، از جمله تأمین خوراک، پوشاک، مسکن، مراقبت های پزشکی و خدمات اجتماعی ضروری است و همچنین حق دارد که در زمان های بیکاری، بیماری، نقص عضو، بیوگی، سالمندی و فقدان منابع تأمین معاش، تحت هر شرایطی که از حدود اختیار وی خارج است، از تأمین اجتماعی بهره مند گردد.

۲. دوره ی مادری و دوره ی کودکی سزاوار توجه و مراقبت ویژه است. همه ی کودکان، اعم از آن که با پیوند زناشویی یا خارج از پیوند زناشویی به دنیا بیایند، می بایست از حمایت اجتماعی یکسان برخوردار شوند.

• ماده ی ۲۶

۱. آموزش و پرورش حق همگان است. آموزش و پرورش میبایست، دست کم در دروه های ابتدایی و پایه، رایگان در اختیار همگان قرار گیرد. آموزش ابتدایی می بایست اجباری باشد. آموزش فنی و حرفه ای نیز می بایست قابل دسترس برای همه مردم بوده و دستیابی به آموزش عالی به شکلی برابر برای تمامی افراد و بر پایه شایستگی های فردی صورت پذیرد.

۲. آموزش و پرورش می بایست در جهت رشد همه جانبه ی شخصیت انسان و تقویت رعایت حقوق بشر و آزادی های اساسی باشد. آموزش و پرورش باید به گسترش حسن تفاهم، دگرپذیری [تسامح] و دوستی میان تمامی ملتها و گروههای نژادی یا دینی و نیز به برنامه های «ملل متحد» در راه حفظ صلح یاری رساند.

۳. پدر و مادر در انتخاب نوع آموزش و پرورش برای فرزندان خود برتری دارند.

• ماده ی ۲۷

۱. هر شخصی حق دارد آزادانه در زندگی فرهنگی اجتماع خویش همکاری کند، از گونه های مختلف هنرها برخوردار گردد و در پیشرفت علمی سهیم گشته و از منافع آن بهره مند شود.

۲. هر شخصی به عنوان آفرینشگر، حق حفاظت از منافع مادی و معنوی حاصل از تولیدات علمی، ادبی یا هنری خویش را داراست.

• ماده ی ۲۸

هر شخصی سزاوار نظمی اجتماعی و بین المللی است که در آن حقوق و آزادیهای مصرح در این «اعلامیه» به تمامی تأمین و اجرائی گردد.

• ماده ی ۲۹

۱. هر فردی در برابر جامعه اش که تنها در آن رشد آزادانه و همه جانبه ی او میسر می گردد، مسئول است.

۲. در تحقق آزادی و حقوق فردی، هر کس می بایست تنها زیر محدودیت هایی قرار گیرد که به واسطه ی قانون فقط به قصد امنیت در جهت بازشناسی و مراعات حقوق و آزادی های دیگران وضع شده است تا اینکه پیش شرط های عادلانه ی اخلاقی، نظم عمومی و رفاه همگانی در یک جامعه مردمسالار تأمین گردد.

۳. این حقوق و آزادی ها شایسته نیست تا در هیچ موردی خلاف با هدف ها و اصول «ملل متحد» اعمال شوند.

• ماده ی ۳۰

در این «اعلامیه» هیچ چیز نباید به گونه ای برداشت شود که برای هیچ «حکومت»، گروه یا فردی متضمن حقی برای انجام عملی به قصد از میان بردن حقوق و آزادی های مندرج در این «اعلامیه» باشد[۳].

رو زنامه الكترونیكی ایران نیوز 1.. خبر گزاری جوانان ایران - آینا / دکتر محمدعلی اسلامی / مهندس محمدرضا اسلامی / مهندس سیامک آستارایی / سارا هالو /پپام هالو/كورش کبیر -/09119812795astarao@yahoo.com


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

فیلم مستند گوزل آستارا تهیه و تولید شد

تاریخ:پنجشنبه 10 دی 1394-01:58 ب.ظ

آستارا - ایرنا - رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان آستارا از تهیه و تولید فیلم مستند گوزل آستارا با موضوع معرفی میراث فرهنگی و مناطق گردشگری این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایرنا ابوطالب جوان عصر سه شنبه در آیین رونمایی از این فیلم گفت: کار تصویر برداری این فیلم مستند توسط شرکت تعاونی مستند سازان نور آستارا از سال 1390 آغاز شد.
وی با اشاره به اینکه تدوین و آهنگ سازی این فیلم 26 دقیقه ای از ابتدای سال جاری آغاز و در اوایل دی ماه به پایان رسید، افزود: این فیلم نخستین فیلم جامع با موضوع معرفی میراث فرهنگی منطقه و شناساندن اماکن گردشگری، توریستی و زیارتی شهرستان آستارا است.
وی اضافه کرد: هنرمندان عرصه هنر هفتم باید از ظرفیت و توانمندی های شهرستان آستارا به سبب داشتن بقاع متبرکه و جاذبه های متعدد گردشگری نظیر حیران و طبیعت بکر لوندویل برای تولید آثار هنری بهره بگیرند.
جوان اظهار کرد: در این فیلم کوتاه به اصلی ترین مکان های گردشگری و طبیعی شهرستان آستارا پرداخته شده و با بهره گیری از تکنیک های دنیای مستند حتی از حیات وحش منطقه نیز غفلت نشده است.
وی زبان هنر را فاخرترین و موثرترین زبان برای به تصویر کشیدن و بیان کردن بسیاری از ناگفته ها خواند و افزود: مستند گوزل آستارا به تهیه کنندگی و کارگردانی اسماعیل اسدی دارستانی با تصویربرداری مشترک سارا نیکویی و محمدرضا اسدی و تدوینگری علی رضا شب نشین تهیه و تولید شده است.
وی ادامه داد: بیژن ودودی ، قلنج کهندل ، رحیم نصرتی ، محمد ثمین ، نیما سیفی نژاد و پیام ثمین از دیگر عوامل پشت پرده این فیلم هستند.
فریاد بی صدا ، اربعین در آستارا ، محرم و صفر در امام زادگان ابراهیم و قاسم (ع) ، سکوت ، راهیان نور ، ما می توانیم ، غدیر خم و گوزل آستارا از جمله فیلم هایی است که توسط شرکت تعاونی مستندسازان نور در شهرستان آستارا تولید شده است.
گوزل آستارا در زبان آذری به معنای آستارای زیبا است.
400 هنرمند در هفت انجمن هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان آستارا در غرب استان گیلان ساماندهی شده استداغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

پاسخ دفتر آیت آلله فلسفی به اظهارات شجونی در برنامه «دید در شب»

تاریخ:پنجشنبه 10 دی 1394-01:58 ب.ظ

حضور پر رنگ بازنشستگان در انتصابات استان گیلان!

حضور پر رنگ بازنشستگان در اتنصابات استان گیلان!

نقش بی بدیل و تاثیر گذار جوانان درخلق حماسه سیاسی ۲۴ خرداد امری انکار نا شدنی است. این امر متاثر از ماهیت انقلابی است که بر مبنای حرکت جوانان این مرز و بوم شکل گرفته است.علاقه و اعتماد امام راحل و مقام معظم رهبری به قشر جوان همواره مشوق و چراغ راه جوانان وآینده سازان این مملکت بوده وبسیاری از مشکلات این کشور به یاری و همت همین جوانان مرتفع شده است.اما متاسفانه با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید علیرغم اینکه انتظار می رفت در حوزه انتصابات از این قشر استفاده بهینه گردد رویکرد انتصابات بر اساس استفاده از نیروهای بازنشسته قرار گرفته است البته بهره مندی از تجربیات نیروهای بازنشسته امری مقبول و مورد پسند است اما این امر نباید منجر به حاشیه راندن نیروهای جوان به بهانه بی تجربگی باشد.که در این صورت باید پرسید آیا مگر همین جوانان نبودند که انقلاب شکوهمنداسلامی را رقم زدند؟و آیا مگر همین جوانان نبودند که در اوایل انقلاب بسیاری از مراکز مهم کشور را مدیریت کردند؟

آیا این جوانان نبودند که هشت سال حماسه دفاع مقدس را رقم زدند؟حال چه شده است که با چوب بی تجربگی کنار گذاشته می شوند؟نگاهی به پست های مدیریتی استان نشان میدهد که بسیاری از این مناصب در اختیار افراد بازنشسته ای قرار دارد که تعدادی از آنها بیش از موعد قانونی بر منصب خود قرار گرفته اند و هیچ اراده ای برای جایگزینی آنها در مدیریت عالی استان وجود ندارد.ضمن اینکه متاسفانه شنیده شده است فردی بازنشسته با قریب ۳۵ سال سابقه کار بزودی بر منصب مدیریت شیلات استان قرار خواهد گرفت.حال باید پرسید آیا بهتر نیست در این حوزه از نیروهای جوان و متخصص استفاده شود؟

ایکاش مسولین استانی بر اساس منش و روش امام راحل و مقام معظم رهبری کمی هم به جوانان اعتماد می کردند
جایگاه نقد و نظر در انتخابات

حسن و خاصیت انتخابات آن است که هر چقدر به «کنداکتور» و برنامه اجرایی برای اخذ آراء مردم نزدیک می شویم، جایگاه و رایحه نقد و نظر به کارکرد و عملکرد نمایندگان و کاندیداهای قوه مقننه و میزان تاثیر گذاری آن در رشد، توسعه و تعالی کشور، در محافل خانوادگی و خصوصی مطرح می شود. […]

ی

حسن و خاصیت انتخابات آن است که هر چقدر به «کنداکتور» و برنامه اجرایی برای اخذ آراء مردم نزدیک می شویم، جایگاه و رایحه نقد و نظر به کارکرد و عملکرد نمایندگان و کاندیداهای قوه مقننه و میزان تاثیر گذاری آن در رشد، توسعه و تعالی کشور، در محافل خانوادگی و خصوصی مطرح می شود.

حضور بازیگران عرصه انتخابات منحصر به ورود کاندیداها برای یک ماراتن بزرگ ملی نیست. بلکه سایر عناصر و اجزاء تاثیرگذار نیز به سهم خود در انتخاب فرد شایسته، آگاه و با دانش تاثیر خواهند داشت. بی توجهی به نقش، میزان و سهم هر یک از بازیگران این عرصه و میدان کارزار، کم لطفی به حضور کاندیداها است. تصور صدرصدی سهم کاندیداها برای نقش آفرینی این بازی بزرگ یک خطای نابخشودنی و اعوجاج در عرصه میدان داری انتخابات است.

فارغ از تقسیم سهم و سهم دهی، ابتدا باید بازیگران و نقش آفرینان این نمایش ملی را به درستی بشناسیم، آنگاه در خصوص هر یک از این صحنه گردانان، میدان نمایش، وزن دهی متناسب را قائل شویم. در صحنه شطرنج انتخابات، اعم از ریاست جمهوری، خبرگان رهبری، شوراهای شهر و روستا و مجلس شورای اسلامی حداقل شش متغیر تاثیر گذار می تواند کیفیت نهاد مورد نظر را ارتقاء و یا تقلیل بخشد:

۱- نقش احزاب و نخبگان ملی، استانی و شهرستانی برای هدایت مردم و تشویق، ترغیب و حمایت به صحنه آوردن کاندیداهای اصلح در این رقابت

۲- شفافیت قوانین و مقررات حاکم بر انتخابات با رویکرد تشکیل مجلس تاثیر گذار و نخبه گرا

۳- نقش مجریان به عنوان برگزار کنندگان این رخداد اجتماعی

۴- نقش ناظرین به عنوان عیون مردم بدون سوگیری ذهنی و عملی در عرصه انتخابات

۵- بستر سازی و برنامه ریزی نهاد حزبی و گروه های هم پیمان سیاسی با محوریت برنامه راهبردی و کلان برای انتخاب، معرفی و حمایت از کاندیداهای برتر برای اجراء و نقش آفرینی در میدان رقابت و وزن کشی با سایر رقبای حزبی و برندسازی عنصر کارآمد حزبی و رونمای آن در شهرستان حوزه انتخابیه حداقل یکسال قبل از انتخابات

۶- حضور انگیزه مند رأی دهندگان مردم شهر و روستا با آگاهی بخشی به آنان و تمیز گذاری قوه تشخیص برای انتخاب و سکانداری فردی شایسته و برتر در حوزه قانون گذاری و نظارت به آن

برای اصلاح امور و تشخیص نقد سره از ناسره باید طرفین خود را در بوته آزمایش قرار دهند و قضاوت را برای آحاد جامعه باز گذارند

با همه این احوال، اکنون نقش غیر قابل انکاری برای آحاد جامعه، خصوصاً پیشوایان این عرصه وجود دارد تا در تبیین و تحلیل مسائل انتخاباتی برای همه کسانی که دغدغه کشور داری، هویت و تعصب این مرز و بوم را دارند گامی به پیش نهند تا با نقد شوندگی، نقش هر یک از بازیگران ششگانه فضای منطقی را بر فضای احساسی و پوپولیستی حاکم نمایند. امروزه، همه کسانی که دل در گرو این مرز و بوم دارند، با نگاهی ژرف و اصولی از نقادی به عنوان فرصتی برای تصحیح امور و ارتقاء کارایی مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی است تا با شفاف سازی نقش این جایگاه های رفیع، گامی استوار و صادقانه بردارند.

اگر به نقد و نظر نه به عنوان فرصت، بلکه به عنوان یک تهدید نگاه شود، ایستگاه های بازبینی و اصلاح عملکرد هر یک از صحنه گردانان انتخابات را حذف و یا نادیده گرفته ایم و مسیر تعالی و پویایی را مسدود و یا منحرف خواهیم کرد.

سعه صدر در قبال نقد، موجب بهبود نقش هر یک از بازیگران عرصه انتخابات از جمله: گروه ها و جریانات سیاسی و حزبی، نقش و تاثیر گذاری فرهنگیان و بزرگان محلی، شفافیت قوانین و مقررات تسهیل گر، عوامل اجرایی، عوامل نظارتی شورای نگهبان و همچنین مردم امیدوار به آینده کشور و فرزندان و نونهالان این کشور خواهد بود.

نویسندگان و خوانندگان باید بدانند که نقد مصلحانه و منصفانه در جامعه گرچه هزینه بر و هزینه زا است اما اگر به بیان انگیزه نقدکننده، محتوا و مضمون نقد تفاوت قائل شویم، قطعاً نباید انگیزه ناقد را ملاک و اعتبار درستی یک نقد بدانیم؛ حتی اگر کسی با انگیزه ناموجه نقد کند اما نقد او درست، صحیح و وارد باشد. می توان گفت اثر عمل او موجه و کارگشا خواهد بود. در عرصه انتخابات گرچه مدح، رایج می شود ولی بدانیم نقد، نقد است و قبل از چاپ و انتشار نقد، هیچ راهی برای راستی آزمایی آن وجود ندارد. جامعه ایرانی و مردم فهیم و حتی دلواپس علاقمند به کشور باید بدانند برای رسیدن به یک ظرفیت بزرگ تاریخی باید از هر نقد و انتقاد غیر منصفانه و نادرست نیز استقبال مشروط کرد و این فرصتی طلایی است که با پاسخ به نقد نادرست و وارونه بتوان مسیر درست را بیش از بیش به مردم معرفی و شناساند و ناقد غیر منصف و یا نقد ناصحیح را در انظار عموم عریان کرد.

برای اصلاح امور و تشخیص نقد سره از ناسره باید طرفین خود را در بوته آزمایش قرار دهند و قضاوت را برای آحاد جامعه باز گذارند. انتقاد از جامعه یا وضع موجود و یا یک کاندیدا و یا یک نماینده مجلس مسأله و یا امر خصوصی نیست که به نحو خصوصی در محافل مطرح شود. هدف از انتشار نقد، افزایش آگاهی جامعه است و مخاطب هر نقد، همه اشخاص و بازیگران جامعه هستند. اصلاً مخاطب نقد یک فرد حقیقی و حقوقی نیست. نقد باید عمومی باشد و همه افراد ذی نفع و ذی جو مطلع باشند و له و یا علیه با آن موضع گیری نمایند تا موجب اصلاح جامعه و تاثیر گذاری بر افراد، اشخاص و جریانات گردد. آن چه اهمیت دارد ایجاد فضای باز نقد برای همه شهروندان و تابعین یک کشور است. اگر فقط در ایام هر انتخاباتی فضای نقد مدیریت شود و دیگران بتوانند از نماینده،کاندیدا ،مجری، ناظر، احزاب، بزرگان شهر و روستا قوانین جاری و ساری استفاده کنند و هزینه رفتارهای غلط را بر ما تحمیل نمایند آنگاه ناقدان موفق شده اند تا ما را به پذیرش راه درست وادار کنند.

آنچه که جامعه را پایدار، مانا و استوار می کند نقد و انتقاد در جمع های محدود، محصور و دوستانه نیست. نقد صریح، اثر بخش و تاثیر گذار، تخلیه جامعه انباشته از آتش های زیر خاکستر، در یک عرصه عمومی و رسانه ای است.

نقد موجب تضعیف جایگاه موقعیت دست اندرکاران انتخابات نخواهد شد گرچه از لحاظ روانشناختی هیچ جایگاهی از نقد و نظر مخالف بر نمی تابد ولی همیشه حاکمان باید از سکوت جامعه و آرامش زیر پوستی آن نگران باشند وگرنه نقاد و نقد پویا سازنده جامعه است. امید است همه کسانی که می توانند در این « المپیک اجتماعی» صحنه گردان و نقش آفرین آینده کشورشان باشند با پوشیدن رداء مسئولیت های اجتماعی و فرهنگی از تبلیغ و تحلیل حضور از نامزد شدن تا رای دادن دریغ نکنند؛ گرچه دنبال همه قهر ها آشتی است. امروز که صخره های زمخت تحریم خارجی در حال فروپاشی است و قله های پسا تحریم می تواند با درایت و تدبیر طی طریق شود، هیچکس نباید سهم اندک خویش را در این مسئولیت بزرگ اجتماعی به بوته فراموشی بسپارد و بدانیم که نا امیدی از جنود ابلیس است و انسان آگاه و با دانش همیشه باید به فضل الهی امیدوار باشد.
تمسخر اعتقادات مردم به امام زمان(عج)

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در این دیدار با اشاره به سخنان یکی از نوجوانان حاضر در جلسه که نسبت به شرایط کشور دیدگاه‌های صریحی داشت، گفت: ویژگی‌های جوانان است که حرف‌های خود را با آمیزه‌ای از عقل و احساس مطرح می‌کنند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی همچنین با یادآوری سفر خویش در آستانه پیروزی انقلاب برای حل مشکل سوخت به خوزستان و به ویژه آبادان، به سخنرانی خویش در جمع کارگران و مدیران شرکت نفت و پالایشگاه اشاره کرد و گفت: در آن سخنرانی آیه شریفه «الَّذینَ جاهَدوا فینا لَنَهْدِیَنَّهُمْ سُبُلَنا» را خواندم و توضیح دادم که جهاد برای خدا راه‌های مختلفی دارد.

ایشان با تشریح تأثیرات اعتصابات کارکنان پالایشگاه نفت آبادان، در بعد داخلی و حتی در ابعاد خارجی برای تضعیف رژیم پهلوی، گفت: این رژیم مثل همه حکومت‌های استبدادی حاضر بود برای دوام خود، هر کاری بکند، اما حضور مردم در راهپیمایی‌ها و اعتصابات، به ویژه کارکنان نفت، نفس حکومت را به شماره انداخت.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در بخش دیگری از سخنان خویش، به شرایط کشور در 8 سال دولت گذشته پرداخت و گفت: بلایی بر سر کشور آوردند که آثار آن حتی در ابعادی از خسارات جنگ بدتر و عمیق‌تر بود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، تمسخر اعتقادات مردم به امام زمان(عج) ، آسیب رساندن به جایگاه ولایت فقیه و تلاش برای ناکارآمد نشان دادن روحانیت را نتایج آن دوران خواند و گفت: یارانه را پول امام زمان می‌خواندند و متأسفانه بسیاری از رسانه‌های همسو هم آن حرف‌ها را منتشر می‌کردند.

ایشان با تحسین آگاهی مردم در مقاطع مختلف انقلاب، حضور آنان در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 را برخاسته از هوشیاری انقلابی دانست و گفت: علی‌رغم القائات و تبلیغات سوء و همه جانبه عمده رسانه‌ها و روزنامه‌های  فراوان، سایت‌ها و خبرگزاری‌های زیاد حتی رسانه ملی، مردم تصمیم خود را به رغم خواست آنها گرفتند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، حل تدریجی مشکلات کشور را خواسته مردم در آن انتخابات دانست و با یادآوری روند مذاکرات برای حل مسأله هسته‌ای، به مانع تراشی‌های صهیونیست‌ها، جمهوری خواهان آمریکا و عده‌ای محدود در کشور اشاره کرد و گفت: برجام می‌تواند سرانجام خوبی برای بخشی از مشکلات باشد و اگر تعهدات آن عاقلانه و با نظارت اجرا شود، یکی از نتایج آن برای کشور، برگشت اشتغال است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، جوانان را سرمایه اصلی کشور و اشتغال را نیاز ضروری آنان در ابعاد فردی، خانوادگی و اجتماعی دانست و گفت: رواج اشتغال، رونق تولید، از بین رفتن رکود و کم شدن تورم، ضرورت امروز کشور است و باید برای آن برنامه‌ریزی کرد.

ایشان با تأکید بر اهمیت انتخابات اسفند ماه و عزم جزم مردم برای خلق حماسه‌ای دیگر، گفت: همه مردم باید از جهت ملی در این انتخابات شرکت کنند که هم اعتبار بین‌المللی کشور بالا می‌‌رود و هم نشاط اجتماعی و سیاسی همه جای ایران را فرا می‌گیرد.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی شور و هیجان نام‌نویسی برای نامزدی در دو انتخابات را نشانه آمادگی مردم و به ویژه زنان دانست و گفت: خانم‌ها که توانایی‌های خود در عرصه‌های علمی، سیاسی، اجتماعی و مدیریتی را ثابت کرده‌اند، به عنوان نیمی از افراد جامعه، نشان داده‌اند که ایران و انقلاب برای آنان مهم است.

ایشان با برشمردن امتیازات و ویژگی‌های زنان در جامعه، به رشد علمی و دانشگاهی آنها اشاره کرد و گفت: با رشد تدریجی، حضوری مداوم در جامعه خواهند داشت که اگر خوب کار کنند، با این ظرفیت‌ها می‌توانند تأثیرات مهمی در جامعه داشته باشند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در ادامه سخنان خویش به خوزستان، جایگاه آن در ایران و نقش‌ نفت برای این استان و ایران اشاره کرد و گفت: باید برای استفاده درست از این سرمایه ملی که مربوط به همه نسلهاست، برنامه‌ریزی کرد و نباید بگذاریم دشمنان از نفت به عنوان حربه‌ای سیاسی استفاده کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، رنج‌های مردم استان خوزستان را به خاطر نقش آنان در دوران مبارزه و بعدها در 8 سال دفاع مقدس، ستودنی و برای مردم ایران قابل احترام دانست و گفت: دشمنان خارجی با تجهیز ارتش بعثی، خانه‌های مردم خوزستان در شهرهای مختلف را ویران کردند و حتی سال‌ها پس از جنگ هم آثار آن ویرانی‌ها باقی بود.

ایشان با بیان بعضی از امتیازات خوزستان در کشاورزی، صنعت، نفت، پتروشیمی که باعث طمع دشمنان به این استان شده، به نقشه‌ای از ارتش عراق اشاره کرد و گفت: در یکی از عملیات‌ها این نقشه را از سنگر فرماندهان عراقی گرفته بودیم که خوزستان را عربستان نامیده بودند و برای هر یک از این شهرها، اسم‌های عربی گذاشته بودند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، با تأکید بر حقوق تاریخی، اسلامی و ملی مردم خوزستان در ایران، به برنامه‌های سازندگی برای این استان اشاره کرد و گفت: با توجه به جایگاه این استان، برای کشاورزی، صنعت و آب استان، طرح‌های خوبی اجرا شد که اگر ادامه می‌یافت، بسیاری از حقوق ضایع شده مردم خوزستان جبران می‌شد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تشریح اهمیت فعالیت‌های سیاسی در استان خوزستان که فرقه‌ها و قومیت‌های فراوانی دارد، نسبت به برنامه‌ریزی‌های سلفی‌ها و وهابی‌ها هشدار داد و گفت: مردم خوزستان ذاتاً متدین هستند و باید ظرفیت‌های تولید این استان را نقد کرد و نباید گذاشت بعضی‌ها، شیشه در نان مردم این استان بریزند.

ایشان، خوزستان را پشتیبان ایران در همه سطوح دانست و گفت: مردم خوزستان در همه مقاطع نشان دادند که بهترین هستند و انتخابات اسفند هم فصلی دیگر برای حضور است.

آیت‌‌الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به سفرهای فراوانی که در دوران جنگ به همه نقاط استان خوزستان داشت، گفت: با همه استان و ظرفیت‌های آن آشنا هستم و می‌دانم مردم خوب و سرزنده‌ای دارد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در جمله پایانی سخنان خویش، گفت: سلام مرا به مردم خوزستان برسانید و بگویید احساس من نسبت به شما همان است که در سفرهای متعدد قبل از انقلاب، دوران جنگ، دوران سازندگی و سال‌ها پس ازآن دیدید و شما را مردمانی خوب، قانع، فعال و حساس به مسایل دینی و ملی می‌دانم.

در ابتدای این دیدار آقایان دکتر کیانوش راد، نماینده اسبق خوزستان در مجلس شورای اسلامی و سید جابر موسوی، رئیس شورای هماهنگی استان خوزستان ضمن بیان دیدگاه‌های خویش در خصوص انتخابات، خواستار حل مشکلات این استان در زمینه رکود، اشتغال، محیط زیست، مهاجرت نخبگان و کم آبی شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی، همچنین آقای نظری از دانشجویان فعال این استان، دل‌نوشته خود را که حاوی نکات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی بود، قرائت کرد.


مسئولان انتخابات قانونی عمل كنند

محمدرضا عارف در دیدار جمعی از شخصیت های اهل سنت کشور بر ضرورت وحدت و همدلی بین یاران انقلاب تاکید کرد و افزود: به همین دلیل باید از فرصت هفته وحدت برای ترمیم برخی شکاف ها و تقویت انسجام و همبستگی ملی استفاده کرد.

وی با بیان این که هفته وحدت فرصتی برای همدلی و همراهی همه مسلمانان ایران و سراسر جهان اسلام است ادامه داد: پیروزی های جمهوری اسلامی ایران در مقابل ابرقدرتها تنها با وحدت کلمه امکان پذیر بود.

عارف افزود: هفته وحدت فرصت مناسبی است که به بازخوانی مجدد آموزه های دین اسلام درباره لزوم رفتار مهربانانه با برادران و خواهران همه ادیان الهی بپردازیم و جمهوری اسلامی ایران می تواند با توجه به این آموزهای اخلاقی، صلح طلبی خود را در عرصه های مختلف به نمایش بگذارد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اقوام را یک فرصت و نه تهدید برای کشور دانست و گفت: قومیت ها در جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک مزیت محسوب می شوند و اهل سنت را برادران دینی خود می دانیم و برخی تنگ نظری های سلیقه ای در عدم به کارگیری خواهران و برادران اهل سنت در مناصب اجرایی را سیاست رسمی نظام نمی دانم.

عارف بر ضرورت اجرایی کردن فصل سوم قانون اساسی تاکید کرد و گفت: آنچه که امروز در دنیای اسلامی توسط عده ای جاهل برای به تصویر کشیدن چهره ای خشن از سیمای پیامبر اکرم(ص) صورت می گیرد مطمئنا نباید به اهل سنت ارتباط داد و بر اندیشمندان جهان اسلام لازم است که با روشنگری های بموقع خود مانع از تحریف دین رحمانی اسلام شوند.

*انتخابات فرصتی برای انسجام ملی است
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه انتخابات مجلس شورای اسلامی فرصتی برای همبستگی و انسجام ملی است افزود: همه دست اندرکاران انتخابات و کاندیداهای محترم باید به گونه ای عمل کنند که انتخابات مجلس بسیار شکوهمند و با عظمت برگزار شود؛ مسئولان امر انتخابات باید در چارچوب قانون عمل کنند و اجازه ندهند با اعمال سلیقه حق کاندیدایی تضییع شود.

به گزارش امیدنامه، رئیس شورای عالی سیاست گذاری انتخاباتی اصلاح طلبان اظهار کرد: امیدوارم مسئولان نظارتی و اجرایی انتخابات با بهره گیری از رهنمودهای رهبر معظم انقلاب، انتخاباتی رقابتی و آزاد که در طراز جمهوری اسلامی ایران باشد برگزار کنند.

انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری هفتم اسفند سال جاری برگزار می شود.


پاسخ دفتر آیت آلله فلسفی به اظهارات شجونی در برنامه «دید در شب»

پاسخ مؤسسه نشر آثار حجت‌الاسلام محمد‌تقی فلسفی نسبت به ادعای خلاف مطرح شده در برنامه «دید در شبِ»ِ آقای رضا رشیدپور، پنج‌شنبه سوم دی‌ماه ۱۳۹۴ در رابطه با عکس منتشر شده علیه مرحوم حجت‌الاسلام فلسفی از سوی ساواک، در ادامه می‌آید:

۱- ساواک در سال ۱۳۴۷ نسبت به تهیه عکس علیه مرحوم حجت‌الاسلام فلسفی مبادرت می‌ورزد و سه سال بعد در بهمن ۱۳۵۰ پس از سخنرانی معروف ایشان در دفاع از امام خمینی (ره) و علیه دو سناتور مجلس سنا، عکس مذکور را به طور گسترده در سراسر کشور از طریق پست برای صنوف مختلف ارسال می‌کند که شرح آن به همراه اسناد و گزارش‌های ساواک به تفصیل در کتاب خاطرات و مبارزات حجت‌الاسلام فلسفی آمده است؛ اسناد و گزارش‌های ساواک که در این کتاب آورده شده، جعلی و مونتاژ بودن عکس را به وضوح اثبات می‌کند. این کتاب در سال ۱۳۷۶ یک سال قبل از فوت حجت‌الاسلام فلسفی از سوی مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شد.

۲- جای بسی تأسف است، خطیبی که در صف مقدم اقدامات روحانیت علیه رژیم شاه قرار داشت و امام خمینی (ره) او را «زبان گویای اسلام» نامید، برای دفاع از امام در مقابل ایادی رژیم شاه مورد این هجمه ناجوانمردانه ساواک در سال ۱۳۵۰ قرار گرفت و تا پیروزی انقلاب اسلامی ایران ممنوع المنبر شد، در برنامه «دید در شب» سوم دی ماه ۹۴ آن هم میهمان برنامه در برابر دیدگان نسلی که به اقتضای سن و سال دور از حوادث و مبارزات دشوار آن دوران علیه رژیم شاه و عواقب آن بوده است، اینگونه بر خلاف واقع و حقیقت، با مرحوم فلسفی برخورد کرده و ادعای خود را به صورتی موهوم و بی‌ربط توجیه می‌‌کند.
شعارهای انتخاباتی ازمجلس اول تامجلس نهم؛از «اطاعت ازرهبری،حمایت ازهاشمی» تا«ایران برای همه ایرانیان»

این در حالی است که در نخستین ادوار انتخابات پارلمانی کشور، چنین امری مرسوم نبود. چه آنکه در انتخابات مجالس اول و دوم، به جای شعار جملاتی از امام(ره) در باب انتخابات، روی پوسترهای تبلیغاتی معرفی نامزدهای احزاب و تشکل های سیاسی، منتشر می‌شد. جملاتی مثل «سعی کنید نمایندگانی مثل مرحوم مدرس را انتخاب کنید» که هم در لیست حزب جمهوری اسلامی در انتخابات مجلس اول، دیده می‎شد و هم در لیست جامعه روحانیت مبارز در همان دوره.

بعد از رحلت بنیانگذار انقلاب؛ علاوه بر جملاتی از ایشان، جملاتی از رهبری، همچون اینکه «مردم باید کاندیداهایی را برگزینند که به کانون های قدرت و ثروت متصل نباشند» در لیست‌های انتخاباتی نقش می‌بست.

نخستین بار در انتخابات مجلس سوم بود که شعارهای انتخاباتی روی لیست‌ها ظاهر شد. پس از انشعاب مجمع روحانیون مبارز تهران از جامعه روحانیت مبارز، لیست آنان که در آن سال‌ها «پیروان خط امام» نامیده می‎شدند با شعار «اسلام پابرهنگان» منتشر شد. انتخاب شعار «اسلام پابرهنگان» در واقع تعریضی بود به سلسله سخنرانی های امام خمینی(ره) قبل از انتخابات دوره سوم که مسئله اسلام آمریکایی و اسلام ناب محمدی را مطرح و شاخصه‌هایی اسلام ناب محمدی را «اسلام محرومین»، «اسلام پابرهنگان»، «اسلام مظلومین» و… عنوان کرده و شاخصه‌های اسلام آمریکایی را هم «اسلام مرفهین بی‌درد» و کسانی که از جبهه و جهاد فراری هستند، برشمردند. منشعبین از جامعه روحانیت با شعارهای عدالت خواهانه، مساوات جویانه و دفاع از محرومین و مستضعفان به عرصه آمده بودند. آنها حتی این جمله از امام (ره) را روی لیست خود منتشر کرده بودند که «تمیز بین کسانی که در تفکر خود خدمت به اسلام و محرومان را اصل قرار داده‌اند با دیگران کار مشکلی نیست». طیف مقابل هم خود را حامیان امام می‎دانست، اما از شعار مشخصی در لیست انتخاباتی خود بهره نبرده بود.

اطلاعت از رهبری، حمایت از هاشمی

رقابت‎های انتخاباتی در آستانه برگزاری انتخابات مجلس چهارم اما عرصه رقابت بر سر نوع حمایت از دولت بود. «خط امام(ره)، ولایت فقیه، قانون اساسی و حل مشکلات اقتصادی در جهت حمایت از محرومان و مستضعفان» شعار انتخاباتی مجمع روحانیون مبارز در این دور از انتخابات بود که به دولت هاشمی رفسنجانی انتقاداتی داشتند. اما پیرو سخنان رهبری، احزاب جناح راست در بیانیه های خود به دفاع و حمایت از دولت پرداخته و نهایتا نیز شعار «پیروی از خط امام، اطاعت از رهبری، حمایت از هاشمی» را برگزیدند. از جمله آنکه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در بیانیه ای آورده بود: انتخاب نمایندگان دلسوز و شایسته و حامی دولت خدمتگزار و احتزار از کسانی که خواسته یا ناخواسته نتوانستند از آرمان های انقلاب دفاع کنند، ترسیم کننده آینده ای مطمن و درخشان است. جمعیت موتلفه اسلامی نیز بر انتخاب نمایندگانی ولایت پذیر و در خط پیروی از امام و اطلاعت از رهبری و حمایت از هاشمی تاکید کرده بود. «پیروی از ولایت فقیه»، «اطاعت از رهبر معظم انقلاب» و «حمایت از دولت هاشمی رفسنجانی» محوری‌ترین شعار جناح راست در این دوره از انتخابات مجلس بود که هدف از آن نقد جریان مقابل و وارد آوردن این اتهام به طیف چپ بود که در هیچ یک از موارد یاد شده، نتوانسته‌اند کارنامه موفقی از خود ارائه دهند.

از «عزت اسلامی» کارگزاران تا «عدالت اجتماعی» جامعه روحانیت

انتقاد یا حمایت از دولت دوم هاشمی رفسنجانی بار دیگر مرزهای انتخاباتی در آستانه رقابت‎های مجلس پنجم را رقم زد. فقط این بار جنس حامیان و منتقدان به نسبت انتخابات پیشین تغییراتی کرده بود. حزب کارگزاران سازندگی که با شعار «عزت اسلامی، تداوم سازندگی، آبادانی ایران» اعلام موجودیت کرده بود؛ شعار «عزت اسلامی، تداوم سازندگی، آیادانی ایران» را در فهرست انتخاباتی خود منتشر کرده بود.

جامعه روحانیت مبارز بار دیگر با شعار «پیروی از خط امام- اطاعت از رهبری- حمایت از هاشمی» و «عدالت اجتماعی و توسعه، مشارکت مردمی و نظارت» فهرست ارائه داد. جمعیت دفاع از ارزش های انقلاب اسلامی به دبیر کلی آیت الله محمد محمدی ری شهری هم با شعار انتخاباتی «گذر از مرحله کنونی برای رسیدن به اهداف مطلوب نظام» فهرستی ۳۰ نفره ارائه داد که ۱۳ نفر از اعضای آن با فهرست جامعه روحانیت مشترک بود.

از این دور از رقابت‌های انتخاباتی، شاهد لیست‌های انتخاباتی‌ای التقاطی با حضور نامزدهایی از دیگر لیست ها و یا لیست‌های دیگری بودیم که کمتر از ۳۰ نفر را برای رقابت‌های پارلمانی پایتخت معرفی کرده بودند. از جمله لیستی با نام انجمن صنفی مهندسان مشاور و معمار و شهرساز با معرفی فهرست سه نفره عطاء الله آیت اللهی، حسن فتوره چی و حمید بهبهانی و با شعار «ما تعهد می دهیم» که تعهدشان را به توسعه، آبادانی، آینده نگری و … اعلام کرده بودند.

اصلاحات، ایران برای همه ایرانیان و آزادی

پس از پیروزی سیدمحمد خاتمی در دوم خرداد ۷۶، طبیعی بود که لیست های انتخاباتی مجلس ششم در سال ۷۸، معطوف به شعارهای دولت اصلاحات باشد. «تثبیت توسعه سیاسی و آزادی مطبوعات»، «اصلاح قانون مطبوعات»، « اصلاح قانون استفاده از تجهیزات ماهواره ای»، «اصلاح قانون انتخابات»  و «تأسیس تلویزیون خصوصی» از مهمترین برنامه های جبهه مشارکت برای حضور در این انتخابات بود که پوسترهای انتخاباتی اش را با شعار «ایران برای ایرانیان» و «معنویت، عدالت و آزادی» طراحی کرده بود.

بر اساس آنچه که در کتاب «بازیگران و بازیگردانان مجلس» آمده است؛ شعار کارگزاران سازندگی در این انتخابات «امنیت، عدالت و آزادی» بود و مجمع روحانیون مبارز با شعار «امنیت، آزادی، رفاه اقتصادی» و «۲۹ بهمن، دوم خردادی دیگر» به میدان آمده بود. مجمع اسلامی بانوان با شعار «احقاق حقوق زنان، آزادی اندیشه، عدالت اجتماعی»، حزب همبستگی با شعار «رای هر ایرانی، برنامه خاتمی» و «اصلاحات، آزادی، رفاه اجتماعی»، مجمع نمایندگان ادوار مجلس با شعار «مجلس مقتدر، نظام پاسخگو» و «آزادی، آبادی و آسایش» و ائتلاف گروه های خط امام (متشکل از سازمان مجاهدین، انجمن اسلامی معلمان و مهندسان و جامعه پزشکی و مدرسین دانشگاه ها و دفتر تحکیم و حدت و مجمع نمایندگان خط امام) با شعار «دوم خرداد، ۲۹ بهمن، تداوم خط امام» و حزب اسلامی کار با شعار «اندیشه حزبی، عدالت اسلامی و اصالت کار» در انتخابات حضور یافتند.

در میان احزاب جناح راست نیز جامعه روحانیت مبارز و ائتلاف خط امام و رهبری با شعار «مجلس ششم، تفاهم، حل مشکلات مردم»، حزب موتلفه اسلامی با شعار «تفاهم، تعاون و توسعه» و جمعیت ایثارگران با شعار «امنیت، عدالت، رونق اقتصادی» در رقابت های انتخاباتی حضور یافتند. چکاد آزاد اندیشان هم شعار «ای ایران ای مرز پرگهر» و «آزادی، اصلاحات، عدالت و توسعه» برگزید. اما حزب اعتدال و توسعه در تبلیغات خود در ابتکاری متفاوت از دیگر گروه ها، با استفاده از جمله «می خواهم زندگی کنم»، کلماتی چون شاد، سرافراز، مهربان، امیدوارو آرام را با کشیدن یک ابرو در میانه جمله کامل کرده و در زیر تبلیغات خود جملاتی از این دست را نوشته بود: آرام در سایه اعتدال سیاسی، امیدوار در سایه توسعه پایدار، شاد در سایه عدالت اجتماعی، سرافراز در سایه اقتدار ملی و مهربان در سایه وفاق ملی را منتشر کرده بود.

از «پیام آبادگران» تا تحریم انتخابات

مجلس ششم با حواشی‌ای چون تحصن نمایندگان به پایان رسید که منجر به تحریم انتخابات از سوی اصلاح طلبان شد. رقابت‌ها در این دور به جای آنکه میان احزاب باشد، میان ائتلاف‌ها بود. فهرست موفق این انتخابات، لیست «ائتلاف آبادگران ایران اسلامی» بود که با شعار « پیام آبادگران برای مردم کار است و خدمت صادقانه» ارائه شده بود. فهرست‌های دیگر با شعارهایی چون «تعهد، تخصص و تجربه» و جملاتی از امام و رهبری درباره انتخاب نماینده اصلح ارائه شده بودند.

رقابت «یاران خاتمی» با «اقتدار ملی»

اصلاح طلبان که با تشکیل «ائتلافی برای ایران» به قهر سیاسی خود در انتخابات مجلس هشتم پایان داده بودند، با شعار انتخاباتی «همراه شو عزیز» روی فهرست انتخاباتی خود و لگوی «یاران خاتمی» به میدان رقابت آمدند. البته در مرحله دوم انتخابات تهران این لگو حذف شد تا اصلاح طلبانی که خود را یاران خاتمی نمی دانستند هم از ستاد انتخابات اصلاح طلبان حمایت کنند. شعارهای دیگری همچون “کنترل گرانی و ایجاد رونق اقتصادی”، “مقابله با تحجر و دفاع از اندیشه های امام خمینی (ره)” و “ارتقاء منزلت ایران و کرامت ایرانیان در عرصه بین الملل” نیز در فهرست های آنان دیده می شد.

از سوی دیگر ائتلاف «رایحه خوش خدمت» که یاران محمود احمدی نژاد رئیس جمهور جدید بودند؛ با شعار ضرورت خالص سازی جریان اصولگرا، اعلام موجودیت کرده و اعضایش دیگر گروه های اصولگرا بویژه اصولگرایان سنتی را «محافظه کار» خواندند که احمدی نژاد رئیس جمهوری وقت، نیازی به آنها ندارد. این ائتلاف که در فضای سیاسی و رسانه ای کشور، منتصب به حامیان رئیس جمهوری به شمار می رفت، یکی از سه ضلع جبهه متحد اصولگرایان در انتخابات های بعدی از جمله انتخابات مجلس هشتم شد. جبهه متحد اصولگرایان هم با چهار شعار شامل “پروا مکن، بشتاب، همت چاره ساز است”، “مجلسی درد آشنا و کارآمد”، “اقتدار ملی، اعتدال و پیشرفت” و “مبارزه با تورم، ایجاد اشتغال و تامین رفاه” به رقابتهای انتخاباتی وارد شد.

ائتلاف فراگیر اصولگرایان به عنوان انشعابی از جرگه اصولگرایان نیز هم عرض جبهه متحد اصولگرایان دو شعار “مردم، مجلس، مدرس” و “مجلس هشتم، مجلس سرنوشت ملی” را به عنوان دو شعار اصلی خود برگزید.

«خدمت پایدار» و «احترام به حقوق ملت»

رقابت‌های انتخاباتی در مجلس نهم بار دیگر عرصه رقابت میان اصولگرایان با حضور کمرنگ اصلاح طلبان بود. لیست جبهه متحد اصولگرایان با شعار «معنویت و عقلانیت، عدالت و پیشرفت در سایه ولایت» ارائه شد. لیست جبهه پایداری که انعابی از اصولگرایان بود؛ شعاری نداشت و تنها این جمله در آن نقش بسته بود «خدایا ما را بر پاکی و خدمت به مردم پایدار بدار». لیست انتخاباتی «صدای ملت» که خود را منتقدان دولت معرفی می کرد و انشعاب دیگری از اصولگرایان بود هم شعار «احترام بع قانون، حقوق ملت و آزادی بیان» را برگزید.

برخی گروه های اصلاح طلب هم که نمایندگانی در مجلس هشتم داشته و حضور کمرنگ خود را پس از سال ۸۸ در صحنه سیاسی کشور حفظ کرده بودند، با این شعار که «نباید آرمان های انقلاب را فراموش کرد»، عرصه را ترک نکردند.  خانه کارگر و حزب مردم سالاری شناخته شده ترین گروه ها در این میان بودند که فهرست مشترک ۱۵ نفره ای در تهران ارائه دادند.

در این دوره هم لیست های متفرقه متعددی وجود داشتند. از جمله لیستی با عنوان هیات متوسلین به ۱۴ معصوم که با عکسی از هاشمی و احمدی نژاد و شعار «آشتی ملی، تداوم حیات ملی» با ترکیبی از نمایندگان جبهه پایداری و حامیان دولت ارائه شده بود. یا لیستی با عنوان ائتلاف کاندیداهای مستقل با سرلیستی مطهری و توکلی و شعار «همچون مدرس، در راه مجلس».

شعارهای دهم، چه خواهد بود؟

رقابت‌های انتخاباتی مجلس دهم هنوز به مرحله تنظیم لیست ها و تعیین شعارهای انتخاباتی نرسیده است. اما از آنجا که هموارهسایه انتخابات ریاست جمهوری بر انتخابات مجلس، سنگینی می کند، می توان پیش بینی کرد که در این دور از رقابت‌ها نیز برخی لیست ها با شعارهای نزدیک به دولت تدبیر و امید ارائه شوند و برخی در انتقاد از دولت و احتمالا با تکیه بر لزوم پیگیری وضعیت معیشتی مردم.


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

15 کشور قدرتمند نظامی جهان کدامند؟

تاریخ:جمعه 4 دی 1394-02:56 ب.ظ

15 کشور قدرتمند نظامی جهان کدامند؟

متن اعلامیه جهانی حقوق بشر

متن اعلامیه جهانی حقوق بشر

تانک مرکاوا :

بمب‌های ویرانگر هیروشیما و ناکازاکی را چه کسی ساخت ؟

هواپیمای ترابری C-130 (هرکولس) :

كلاشینكف AK-47 :

مسلسل تامپسون :

هلیکوپتر تهاجمی آپاچی Apache Helicopter:

بالگرد تهاجمی کبری :

مقایسه توان نظامی ترکیه و سوریه :

سامانه موشکی "پاتریوت" چیست و چگونه عمل‌ می‌کند؟

شناور IPS-18 اژدر افکن نیروی دریایی سپاه :

هلیکوپتر نظامی چند منظوره شینوک :

هلی كوپتر UH-72A Lakota :

موشک های کروز :

نیروهای واکنش سریع هوابرد ارتش ایران (نوهد) :

اسلحه ایرانی و ملی خیبر

موشک هدایت شونده ضدزره

عملکرد صدا خفه کن بر اسلحه :

جنگنده پیشرفته سوخوی 30 روسی :

دكتر صفر نعیمی با برنامه و تیم انتخاباتی قوی وارد رقابت انتخاباتی از حوزه انتخابیه آستارا شد+ گزارش تصویری

مصلحی: طلحه و زبیرها به میدان آمده‌اند/ استکبار می‌خواهد خاطره‌گویی‌های نادرست از امام ادامه داشته باشد

تصاویر/ جشن میلاد پیامبر(ص) در جهان
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

مشاهیر و چهر های ماندگارایران

تاریخ:چهارشنبه 2 دی 1394-08:18 ب.ظ

هوالمحبوب.. هوالجمیل...هوالصابر..
 مشاهیر، چهر‌های ماندگار  ایران
dardnews.ir
چهره‌های مشهور علمی  ایران 

 
شرف الملك حجت الحق شیخ ابوعلی، حسین عبدالله بن حسن بن علی بن سینا معروف به ابن سینا یا بوعلی سینا، بزرگترین دانشمند ایران و سرآمد حكماء و اطباء در ادوار اسلامی و مشهور در سراسر دنیاست كه سهمی عظیم در ترقی و تكامل علم در جهان داشته است. اروپاییان وی را Avicenna  می نامند.

علی اکبر دهخدا در حدود سال 1297 ه.ق. در تهران متولد شد. هنگامیکه یک سال بیش نداشت،

دكترسید محمود حسابی در سال ۱۲۸۱ (ه.ش), از پدر و مادری تفرشی در تهران زاده شدند

شمس الدین محمد بن ملك داد تبریزی از شگرف ترین ستاره های آسمان عرفان و ادب فارسی است . شمس به دو دلیل اهمیت دارد . نخست بدلیل اقوالی كه به او منتسب است و دركتاب مستطاب مقالات شمس گرد آمده و دیگر به سبب آنكه ،‌او بود كه توانست ازمدرس ، فقیه ،‌واعظ ،‌سجاده نشین با وقاقونیه یعنی مولوی ، عارفی شیفته و شاعر رطلب اللسان بسازد كه زیباترین منظومه عرفانی ایران را بیافریند.

امش محمد ، نام پدرش زکریا و کنیه اش ابوبکر است . تمامی مورخان از وی  به نام " محمد بن زکریای رازی " در کتاب های خود یاد کرده اند . " ابوریحان بیرونی " تاریخ تولد وی را در ماه شعبان سال 251 و تارخ وفات وی را در ماه شعبان سال 313 هجری قمری ذکر کرده است

دکتر علی شریعتی فیلسوف ایرانی
  شیخ بهاء الدین ، محمدبن حسین عاملی معروف به شیخ بهایی دانشمند بنام دوره صفویه است. اصل وی از جبل عامل شام بود. بهاء الدین محمد ده ساله بود که پدرش عزالدین حسین عاملی از بزرگان علمای شام بسوی ایران رهسپار گردید و چون به قزوین رسیدند و آن شهر را مرکز دانشمندان شیعه یافتند، در آن سکنی گزیدند و بهاءالدین به شاگردی پدر و دیگر دانشمندان آن عصر مشغول گردید.

صادق هدایت در سه شنبه 28 بهمن ماه 1281 در خانه پدری در تهران تولد یافت. پدرش هدایت قلی خان هدایت (اعتضادالملک)‌ فرزند جعفرقلی خان هدایت(نیرالملك) و مادرش خانم عذری- زیورالملك هدایت دختر حسین قلی خان مخبرالدوله دوم بود. پدر و مادر صادق از تبار رضا قلی خان هدایت یكی از معروفترین نویسندگان، شعرا و مورخان قرن سیزدهم ایران میباشد

كمال الدین ابو العطا محمودبن علی بن محمود مرشدی كرمانی ، عارف بزرگ وشاعر استاد ایران در قرن هشتم هجری قمری است . وی را نجلند شعرا ، خلاق المعانی ‌ ، ملك الفضلا و خواجوی كرمانی نیز می نامند . او یكی از كثیر الشعرترین شاعران زبان فارسی است و از جمله شاعرانی است كه درزمان حیاتش ، دیوان او جمع آوری شده است .

دکتر بهزاد بهزادی نویسنده مترجم و پژوهشگر زبان آذری

جلال آل احمد در سال 1302 در خانواده روحانی به دنیا آمد فیلسوف

  .  نیما یوشیج پدر شعر نو که چندین سال در دبیرستان تاریخی حکیم نظامی تدریس می کرده است.
  . سرهنگ جلیل بزرگمهر وی وکیل مدافع دکتر مصدق بود.

مشید بن مسعود بن محمود طبیب کاشانی ملقب به غیاث‌الدین که در غرب به الکاشی(al-kashi) مشهور است. ریاضی‌دانی برجسته و ستاره‌شناس و محاسبی ماهر و زبردست بود. آلات رصدی دقیقی اختراع کرد و از حدود ۸۰۸ (۱۴۰۶) تا پایان عمرش ۸۳۲ (۱۴۲۹) فعالیت علمی داشته است.

    .پروفسور مصطفی عسکریان مدرک دکتری سوربن (دانشگاه) فرانسه عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی
دكتر پرویز یگانی  (دانشمند  (  I T این دانشمند  جهان ارتباطات
كامیار عابدی ( ادیب - پژوهشگر)
ابوجعفر احمد بن على اندیجانى، اخترشناس دربار خوارزم‌شاه در رصدخانه‌ى گرگانج بود و مادرش، مهرانه، پیشینه‌ى مامایى داشت. چنان که خود گفته است، پدرش را در پى بدگویى حسودان از دربار راندند و به ناچار در یکى از روستاهاى پیرامون خوارزم ساکن شدند و چون براى مردم روستا بیگانه بودند، به بیرونى شهرت پیدا کردند.

شیخ شهاب الدین یحیی بن حبشی بن امیرك سهروردی ، بی شك یكی از بزرگان حكمت و فلسفه و عرفان ایران زمین است .و این حكیم فرزانه درمدت عمر كوتاه ولی پربار خویش ،آثار ارزنده و ماندگاری به جامعه بشری تقدیم كرده است

دكتر محمد رئوف درویش ( شیمیدان )

سید محمد حسین طباطبایی معروف به علامه طباطبایی (زادهٔ ۱۲۸۱ ه.ش.- درگذشتهٔ ۱۳۶۰ه.ش.) فقیه شیعه، مفسر قران و فلسفه‌دان ایرانی ‌است. [نیازمند منبع]
اهمیت وی به جهت احیای حکمت و فلسفه و تفسیر در حوزه‌های تشیع بعد از دوره صفویه بوده‌است. به ویژه اینکه وی به بازگویی و شرح حکمت صدرایی اکتفا نکرده، به تأسیس معرفت‌شناسی در این مکتب می‌پردازد.

دکتر علی عبدلی  نویسنده و محققان كشور

محمد معین پس از پایان تحصیلات مقدماتی برای ادامه تحصیل در دارالفنون به تهران آمد و به تحصیل در دانشکده ادبیات پرداخت و دانشنامه دکترای خود را در سال 1321 دریافت کرد. رساله خود را به زبان فرانسه نوشت. دکتر معین از چند دانشگاه خارجی درجه دکترای افتخاری داشت و عضو فرهنگستان ایران شد که ریاستش با ذکاءالملک فروغی بود

  كامیار عابدی متولد سال 1347 ماسال ، از ادیبان و سخن شناسان برجسته معاصرمی باشد .ایشان از سال های پایانی دهه 1360 ضمن اشتغال به كار معلمی و همكاری با مطبوعات ،به نقد و پژوهش ادبی روی آورده است . عمده توجه وی به شعر فارسی از اواخر دوره قاجار « دوره های بیداری و مشروطه » تا امروز است
 
دکتر قریب در سال 1288 در یک خانوادهی مذهبی در تهران متولد شد.
دكترهومن اشرف متولد سال 1364 هشتپر تالش است . در حال حاضر دانشجوی رشته مهندسی عمران می باشد   و مدیریت بنیاد ملی مقاوم سازی استان گیلان را نیز  برعهده دارد .
هومن اشرف تالش ( مخترع جوان)

خواجه نصیر الدین مشهور به محقق طوسی؛ حکیم و دانشمند بزرگ جهان در سال ۵۹۷ هجری در شهر طوس دیده به جهان گشود. این محقق گرانقدر جهان تشیع؛ در زمان هلاکوخان به وزارت رسید و در همان رصدخانه مراغه را با بیش از ۱۲ دستگاه و ابزار نجومی جدید؛ با ابتکار خود ساخت که از شاهکارهای مراکز علمی جهان در قرون وسطی بود. بعدها تیکوبراهه منجم هلندی با تقلید از او رصدخانه اوزانین برگ را برپا نمود.
 دكتر محمد رئوف درویش ( شیمیدان )متولد سال 1315 اسالم ، درای حدود 40 سال پیشینه ی درخشان علمی و پژوهشی ست  و اكنون استاد شیمی دانشگاه تهران می باشد .  چندین كتاب مشهور علمی و جهانی نوشته است
  
.  چنگیز شكوری / نویسنده و محقق و روز نامه نگار / خدمات به فرهنگ و تاریخ و زبان تالشان / كارمندفرمانداری رضوانشهر
  .  اسماعیل اسدی دارستانی نویسنده و محقق وروز نامه نگار و فعال حقوق بشر و محیط زیست وبلاگ نویس جهانی  و مستند ساز ودرجه دار بازنشسته ارتش وچهر ه سیاسی  و اولین وبلاگ نویس ایرانی
   .دکتر حسن پوربابایی دکترای جنگلداری از دانشگاه تربیت مدرس و رئیس دانشکده منابع طبیعی دانشگاه گیلان
   .بهروز نعمت الهی محقق و نویسندهٔ کتاب تاریخ جامع آستارا و حکام نمین، دو دیوان شعر فارسی و آذری از وی به جا مانده‌است.
   .حجت السلام دکتر رضا برنجکار عضو هیأت علمی دانشگاه تهران.
  .  مهندس یونس ابراهیمی پدر کیوی و مرکبات ایران. محقق و نویسنده کتاب و مقالات متعدد در امور کشاورزی در ایران.
  . عزیز ناطقی نویسنده، دبیر ریاضیات و نویسنده چندین کتاب راهنمای آموزش ریاضیات.
   .دکتر شیرین بزرگمهر فرزند سرهنگ جلیل بزرگمهر، نویسنده و دکترای سینما تئاتر. از اساتید دانشگاههای هنر ایران.

صدرا لدین شیرازی مشهور به ملاصدرا و صدرالمتالهین از دانشمندان معروف ایران در روزگار زمامداری صفویان بود . او فیلسوف بوده و دررشته فلسفه آثار و افکار مفیدی به یادگار گذاشته است . وی درزمینه فلسفه اسلامی به تفحص پرداخته و درحیطه حكمت متعالیه تخصص داشت . این دستگاه فلسفی حاصل تلفیق آراء و عقاید گوناگون فلسفی بوده است .
   .مرحوم  آرمان سیف اللهی آذر نمین خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران و ترجمه چند کتاب از روسی به فارسی و ی بهمراه اسماعیل اسدی دارستانی درخصوص حیات وحش و نجات واحیای تالاب آق و تالاب استیل نقش اصلی را داشتند / ااد فعال حقوق بشر و میحط زیست می گوید /  من در خصوص حقوق بشر و محیط زیست  فعالیت می کردم و تالاب استیل را قدیمی و آق را کم ارزش می دانستم  ولی استاد آرمان مطالعات علمی خود را دراختیار من گذشتند و قدمت تالاب آق وو اهمیت کشور یو بین المللی آق را بمن مدتها شرح و توضیح با هم برای احیای تالاب فعالیت می کردیم و بعداز مرگ ایشان من پی گیر شدم و با اطلاع رسانی و نامه نگار یو وبلاگ نویسی و فعالیت گسترده  موفق شدم آروزی آرمان که احیای تالاب آق بود را به ثمر برسان حالا آقایون رجال سیاسی و روسا بگویند ما این کاررا کردیم در صورتیکه استاآرمان سیف الهی تالاب را احیا کرد من هم بعنوان شاگرد وی در روز نامه نگاری و فعالیت محیط زیست ادامه دادم موفق به شناساندن تالاب آق و امسال هم احیا شد.. بیاد آرمان ..
  . اشرف حریری محقق و نویسنده کتاب تاریخ آموزش و پرورش آستارا در دو جلد.
  . اسداله عبدالهیان نویسنده کتاب زیارت کعبه، آمال مسلمین و تفسیر آیات قرآنی در مثنوی
.مهندس داوود عدالت : نویسنده و محقق باستان ایران  و محقق و معلم
دكتر كیوان اسد پور از نخبگان علمی كشور است روز نامه نگار  و نویسنده   و از ایثارگران هشت سال دفاع مقدس  كه از ظنر علمی و سیاسی در شكور مشهور است

سید محمد علی جمال زاده در سال 1309 هـ . ق. برابر با سال 1270 هـ . ش. در شهر اصفهان به دنیا آمد. پدر او سید جمال الدین واعظ همدانی معروف به (اصفهانی) از خاندان بزرگ صدر در لبنان و مادر او مریم فرزند میرزا حسن باقرخان از اعیان شهر اصفهان بود. شاعر و نویسنده فیلسوف ایرانی

.دکتر عسگر غنی / سردار بازنشسته موشکی وزارت دفاع از دانشمندان و نخبگان  موشکی و هسته ای  ایران
 
استاد علامه محمد تقی جعفری قدس سره به سال 1304 خورشیدی در شهر تبریز متولد شد
شهید معلم استاد  دانشگاه یوسف مرحبا نویسنده و استاد  دانشگاه سرهنگ جلیل بزرگمهر وی وکیل مدافع دکتر مصدق بود. پروفسور مصطفی عسکریان مدرک دکتری سوربن (دانشگاه) فرانسه عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی حجت السلام دکتر رضا برنجکار عضو هیأت علمی دانشگاه تهران. مهندس یونس ابراهیمی پدر کیوی و مرکبات ایران. محقق و نویسنده کتاب و مقالات متعدد در امور کشاورزی در ایران. عزیز ناطقی نویسنده، دبیر ریاضیات و نویسنده چندین کتاب راهنمای آموزش ریاضیات. جمشید ملکی محقق و نویسنده تاریخ آستارا. دکتر شیرین بزرگمهر فرزند سرهنگ جلیل بزرگمهر، نویسنده و دکترای سینما تئاتر. از اساتید دانشگاههای هنر ایران. آرمان سیف اللهی آذر نمین خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران و ترجمه چند کتاب از روسی به فارسی. اشرف حریری محقق و نویسنده کتاب تاریخ آموزش و پرورش آستارا در دو جلد. اسداله عبدالهیان نویسنده کتاب زیارت کعبه، آمال مسلمین و تفسیر آیات قرآنی در مثنوی شهرام آموزنده استاد عبدلی نویسنده و محقق تالشان
استاد علی عبدلی  زمینه فعالیت مردم شناسی و تاریخ شعر از چهر های ماندگار تالشان و ایران  متول

محمد بن محمد، از پاراب، فاراب ماوراء النهر، در کناره سیر دریا ( رود سیحون ) بود. در سال 259 ه متولد شد ، پدرش از سرداران سپاه سامانیان و از نژاد ایرانی بود. ترک دانستن او، چنانکه بعضی پنداشته اند خطاست . " ابن الندیم " که معاصر آن فیلسوف بود، اصلا به ترک بودن او اشاره یی ندارد ، بلکه در آثار قرن ششم هجری و بعد از آن به ترک بودن فارابی تصریح شده است.

ابو اسماعیل عبدالله پسر ابومنصور محمد انصاری هروی سال 385 شمسی به دنیا آمد

ابومعین ناصر بن خسرو بن حارث قبادیانی بلخی، مشهور به ناصرخسرو، در سال ۳۸۲ در روستای قبادیان مرو، که اکنون در تاجکستان است، به دنیا آمد

  چهره‌های مشهور سیاسی و مذهبی واجتماعی ایران

امام حمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی  ایران

امام  خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران ...

كورش كبیر ..نویسنده منشور حقوق بشر جهان و پادشاه عادل ایرانی
حسن صباح رهبر ایرانی مبارز علیه اعراب
نادرشاه :پادشاه معروف ایرانی
شاه عباس صفوی : موسس سلسله صفوی اولین حكومت  و بنیانگذار
12 امام و اتحادد شیعه

 آیه الله سیدحسن مدرس یكى از چهره هاى درخشان تاریخ تشیع بشمار مى رود كه زندگى و اخلاق و رفتار و نیز جهت گیرى هاى سیاسى و اجتماعى وىبراى مشتاقان حق و حقیقت نمونه خوبى است . او موقعیت خود را سراسر در راه اعتلاى اسلام نثار نمود و در جهت نشر حقایق اسلامى و دفاع از معارف تشیع مردانه استوار ماند.

کریم‌خان زَند (۱۱۹۳ – ۱۱۶۳ه‍.ق) (حکمرانی ۱۱۷۹ - ۱۱۹۳ ه‍.ق) که خود را وکیل الرعایا می‌خواند و نه پادشاه، یک ایلیاتی بانفوذ از طایفه زند بود که به فرمانروایی ایران رسید و بنیان‌گذار پادشاهی زندیان شد
 
بهمن محمد یاری  سه دوره نماینده تالش
شكری : نماینده تالشان و اقتصادان
احسن الله رادمهر : از رجال سیاسی و اقتصادی شناخته شده تالشانبیژن شعبانی چاله سرایی شورای شهر  و چهرهای فعال سیاسی شهرستان ماسال و شاندرمن
 نیرومند قاضی و از چهرهای سیاسی تالشان
 دكتر كیوان اسدپور فرماندار آستارا / معاون بنیاد شهید اسبق گیلان / مدیر كل اسبق هلال احمر / عضو انتخابی هفت نفر مجمع عمومی هلال احمر كشور / ایثارگر و رزمنده 8سال دفاع مقدس متولد لیسار 
مهندس سیروس شفقی /كارشناس ارشد جغرافیا/ یك دوره شورای شهر تالش / دو دوره شهر دار تالش / ریس كمیسیون 100 استانداری/ فرماندار بندر استارا  حاج بهمن محمدیاری سه دوره نماینده تالشان و از رزمندگان هشت سال دفاع مقدس
مهندس غلامعلی جعفرزاده جانباز هفتادددرصد و نماینده مجلس 
دكتر محمد باقر نوبخت از نخبگان سیاسی  و علمی كشور
دكتر علی لاریجانی ریس مجلس كشور از روسای تاثیر گذار در نظام و كشور

سید محمود علایی طالقانی، سیاست‌مدار از فعالین نهضت ملی شدن نفت و نهضت مقاومت ملی، از بنیانگذاران جبهه ملی دوم، از بنیانگذاران نهضت آزادی ایران، عضو مجلس خبرگان قانون اساسی و نخستین امام جمعه تهران پس از انقلاب ۵۷ بود.
محمود شكری  نماینده تالشان ( دكتر هوشنگ امیر احمدی ( پژوهشگر - سیاستمدار) حسن زاده  معاون دادگستری گیلان / ریس فدارسیون ملی ..
رادمهر حق جو معاون اداره كل اطلاعات گیلان /فعالان سیاسی استان

میرزا محمدتقی‌خان امیرکبیر فرزند کربلایی قربان بیگ فراهانی، در سال 1222 ه.ق در هزاوه فراهان از توابع اراک (سلطان آباد پیشین) متولد شد
.  شاپور مرحبا سه ۳ دوره نماینده شهرستان آستارا در مجلس شورای اسلامی (دوره چهارم – پنجم و هفتم). نویسنده چندین کتاب در مورد عملکرد و دستاوردهای پس از انقلاب برای رشد و شکوفایی آستارا
مهندس سیروس شفقی دو. دوره شورای شهر تالش و فرمانداری آستارا متولد تالش
  . اسماعیل اسدی دارستانی نویسنده و محقق و روزنامه نگار و فعال حقوق بشر و محیط زیست وبلاگ نویس جهانی و مستند سازو درجه دار بازنشسته ارتش وچهر ه سیاسی و عضو  ستاد انتخاباتی دکتر احمد ی نزاد ۱۳۸۸/ و مسئول تبلیغات ستاد روحانی درآستارا  و عضو شورای راهبردی  شهرستان /
  . دکتر صفر نعیمی جانباز و از چهرهای ماندگار هشت سال دفاع مقدس معروف به سردار سازندگی آستارا نماینده دوره نهم مجلس.متولد تالش 
   .فرهاد دلق پوش نماینده دوره هشتم آستارا و از چهرهای فرهنگی کشورو معاون وزیر صنعت و معدن وتجارت کشور 
   .اسماعیل آهنی سیاستمدار واز هنرمندان ایران، نماینده دوره دوم مجلس شورای اسلامی حوزه انتخابیه گیلان (آستارا)

سید ابـوالقاسـم کاشانى در سال 1300 هـ.ق در تهران دیده به جهان گشود.
   . ابراهیم نبوی فعال سیاسی، نویسنده و هجونویس
. مهندس میثم ضارب نیا  استاد  دانشگاه و نویسنده و فعال سیاسی

.دکتر بیژن خالقوردی پور : تاثیر گذار در انتخابات كشور و مدیران وزارت بازرگانی  ُ معلم و استاد دانشگاه هاو از نخبگان سیاسی و اقتصادی كشور
.حسن زحمتکش معلم بازنشسته یک دوره نماینده / از فعالان سیاسی و اصلاح طلب کشوری /
 حسین .نیرومند از چهرهای فعال علمی و سیاسی رضوانشهر
.مهندس نیماسیفی نزاد / خبرنگار و وبلاگ نویس / فعالان سیاسی ایران و از نخبگان سیاسی و سایبری و علمی كشور

میرزا ابوالقاسم قائم مقام فراهانی معروف به « سیّد الوزراء» در سال 1193هـ.ق در هزاوه فراهان از توابع اراک به دنیا آمد. پدرش میرزا عیسی« قائم مقام اول» فرزند «میرزا حسن» و مادرش دختر میرزا محمدحسین فراهانی بود.

دکتر محمد مصدق در سال ۱۲۶۱ هجری شمسی در تهران، در یک خانواده اشرافی بدنیا آمد
دكتر سید محمدخاتمی  دو دوره ریس جمهور ایران و رهبر اصلاحات ایران
آیت الله هاشمی رفسنجانی دو دو ره ریس جمهور و ریس مجلس  و ریس مجمع تشخصی مصلحت نظام
 دكتر محمود احمدی نزاد جنجالی ترین ریس جمهور
میر حسین موسوی  هشت سال نخست وزیر ...در انتخابات 1388 رقیب احمدی نزاد بود كه بعلت عملكرد ش باعث شد ایران بیشترین صدمات امنیتی
 را بخورد و در حصر خانگی است..
میرزا كوچك خان جنگلی ریس نهضت جنگل گیلان

.بهمن محمد یاری :از ایثارگران انقلاب و هشت سال دفاع مقدس سه دوره نماینده شهرستانهای تالش رضوانشهر و ماسال ..
.دكتر حسن زاده : معاون دادگستری گیلان و عضو ارشد فدارسیون ورزشی كشوری و از چهر های ملی و بین المللی میر حسن خان تالشان ریس ایالات تالشان ایران در زمان قاجار بدستور روسیه توسط شاه خاین قاجار به شهادت رسید
شهید محمد علی رجایی  اولین ریس جمهور شهید ایران

مولوی یار محمد امراء امام جمعه موقت مسجد جامع الخضرا سراوان

شهید باهنر  اولین نخست وزیر شهید ایران
دكتر حسن روحانی ریس جمهور صلح طلب ایران
دكتر ظریف وزیر امور خارجه صلح طلب ایران كه مذاكره هسته ای را پیش برد جلوی جنگ را گرفت
ایت الله مهدی كروبی  ریس مجلس اسبق  و از سران جریان سبز ایران كه بعلت عملكردش صدمات زیادی به نظام و كشور رزد
 در حصر خانگی است و از رهبران سیاسی و مذهبی  انقلابی و جریان جنبش سبز (فتنه 88 )است
آیت الله
مکارم شیرازی

مولوی اسحاق سپاهی مدیر حوزه علمیه دارالقرآن سراوان سیستان و بلوچستان

ماموستا عبدالرحمن خدایی نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری
میرزا شیرازی از تحریم كننده تنباكوه
آیت الله جنتی  ریس شورای نكهبان  و روحانیون پیشكوت انقلابی

آیت الله شیخ حسین وحید خراسانی، متولد ۱۳۰۰شمسی در نیشابور

آیت الله شیخ لطف‏الله صافى گلپایگانی، متولد 1296شمسی در گلپایگان
شیخ فضل االه نوری از رهبران مشروطه

آیت الله سید محمد حسینی شاهرودی، متولد 1303 شمسی در نجف

آیت‌الله شیخ محمدتقی بهجت، متولد ۱۲۹۴ شمسی در شهر فومن
آیت الله سید عبدالکریم موسوى اردبیلى، متولد 1304شمسی در اردبیل
آیت االه یزدی ریس خبرگان رهبری  و ریس قوه قضاییه اسبق
آیت الله شیخ عبدالله جوادی آملی، متولد ۱۳۱۲ شمسی در آمل
آیت الله شیخ محمد فاضل لنكرانى، متولد 1310 شمسى در قم


چهره‌های مشهور هنری و فرهنگی و اهل قلم  و شاعران ایران

باباطاهر عریان همدانی یکی از شاعران اواسط قرن 5 هجری قمری است که ولادت او اواخر قرن 4 می‌باشد

استاد سید محمد حسین بهجت تبریزی متخلص به شهریار فرزند حاج میر آقا خشكنابی كه خود از اهل ادب بود در تبریز چشم به جهان گشود. شهریار متقارن انقلاب مشروطیت بود و بین سالهای (1283-1285) در روستای خشكناب نزدیك بخش قره چمن متولّد گردید. كریم  الطبع و با ایمان بود وی در سال 1313 در قم بدرود حیات گفت

شمس الدین محمد حافظ ملقب به خواجه حافظ شیرازی و مشهور به لسان الغیب با وجود شهرت والای این شاعر در خصوص دوران زندگی حافظ بویژه زمان به دنیا آمدن او اطلاعات دقیقی در دست نیست ولی در حدود سال 726 ه.ق در شهر شیراز به دنیا آمد است.

بزرگترین و مشهورترین شاعر دوره سامانی، ابو عبدالله جعفر بن محمد رودکی، از اهالی رودک از قرای سمرقند بود. وی نخستین شاعر مهم زبان دری و در حقیقت پدر شعر دری محسوب می شود و کسانی که پیش از او بفارسی شعر گفته اند اشعارشان زیاد نبوده و از حیث روانی و استحکام نیز بپای اشعار رودکی نمیرسیده است.

سهراب سپهری  شاعر :در 15 مهر ماه 1307 در شهر کاشان به دنیا آمد. پدرش اسدالله سپهری کارمند اداره پست و تلگراف بود و هنگامی که سهراب نوجوان بود پدرش از دو پا فلج شد. با این حال به هنر و ادب علاقه ای وافر داشت. نقاشی می کرد، تار می ساخت و خط خوبی هم داشت.

رخشنده اعتصامی مشهور به پروین اعتصامی از شاعران بسیار نامی معاصر در روز 25 اسفند سال 1285 شمسی در تبریز تولد یافت و از ابتدا زیر نظر پدر دانشمند خود -که با انتشار کتاب (تربیت نسوان) اعتقاد و آگاهی خود را به لزوم تربیت دختران نشان داده بود- رشد کرد.

فریدالدین ابو حامد محمد بن ابوبكر ابراهیم بن اسحاق عطار نیشابوری، یكی از شعرا و عارفان نام آور ایران در اواخر قرن ششم و اویل قرن هفتم هجری قمری است.
غیاث الدین ابوالفتح عمر بن ابراهیم نیشابوری موسوم به خیام از بزرگترین و مشهورترین شعرای تاریخ ایران بعد از اسلام است كه معروفیت وی مرزها را در نوردیده و در سرتاسر گیتی به عنوان شاعری خردگرا شناخته شده است. حكیم عمر خیام اگرچه بیشتر به عنوان شاعری رباعی سرا شهره گشته است ولی وی در واقع فیلسوف و ریاضیدانی بزرگ بود كه در طول عمر دراز خویش كشفیات مهمی در ریاضیات و نجوم انجام داد.

فردوسی استاد بی همتای شعر و خرد پارسی و بزرگترین حماسه سرای جهان است.

نیما در سال 1276 هجری شمسی در دهکده ای به نام یوش ، واقع در مازنداران چشم به جهان گشود.. خواندن و نوشتن را نزد آخوند ده فرا گرفت ولی دلخوشی چندانی از آخوند ده نداشت چون او را شکنجه می داد و در کوچه باغها دنبال نیما می کرد .

حکیم الیاس بن یوسف بن زکی بن مؤید نظامی گنجوی،از استادان بزرگ سخن و از ارکان شعر فارسی است. تولد وی در شهر گنجه می باشد که سال 530 هجری قمری در حوالی آذربایجان بوده در آن عصر آذربایجان و حوالی آن مرکز حکومت سلاجقه های مختلف بود،
خواجه نظام‌الدین عبیدالله زاکانی معروف به عبید زاکانی شاعر و نویسندهٔ طنزپرداز فارسی‌زبان قرن هشتم هجری است
حسن کسایی، موسیقی شناس، ردیف دان، نوازنده نی و سه تار و از نامداران موسیقی سنتی ایرانی به خصوص مکتب اصفهان، در سوم مهر 1307

صائب تبریزی، شاعر اوایل قرن یادهم هجری است. وی را شاعر چشمه آئینه ها و باغ های پر گل می دانند. او كه آفریننده دردها و شادی ها بود، یك سراینده زیبا پسند و سوخته دل محسوب می گردد. در یك كلام می توان او را از اختران ادبیات ایران دانست. صائب در زمان صفویان زندگی می كرد، و با شاهان آن سلسله محشور و مأنوس بوده است. صائب تبریزی.

قیصر امین پور شاعر معاصر فرامرز مسرور ماسالی
  ذوالفقار احمد زاده ، پدر شعر تالشی‌
طوفان هل عطایی آهنگساز و خواننده مقیم لس آنجلس
شیخ سعدالدین محمود بن امین الدین عبدالکریم بن یحیی شبستری از عرفا و شعرای نامی قرن هفتم و هشتم هجری است. او در سال ۶۸۷ه. در ایام سلطنت کیخاتوخان در قصبه شبستر واقع در هشت فرسخی تبریز متولد شد و در عهد سلطان محمد خدابنده و ابوسعید بهادرخان در شهر تبریز مرجع علما و مضلا بود.
 سروش خلیلی هنرپیشه ایرانی تئاتر، سینما و تلویزیون نیما رهایی هنرپیشه تئاتر، سینما و تلویزیون استانی گیلان(شبکه باران)
شاعرقیصر امین ‏پور متولد دوم اردیبهشت ۱۳۳۸ دزفول است
منصور بنی مجیدی معلم بازنشسته و شاعر پر آوازه ملی تاکنون ۶ کتاب شعر ایشان چاپ شده‌است.
 اکبر اکسیر شاعر، طنز پرداز معروف ملی، معلم بازنشسته و تاکنون چندین کتاب ایشان چاپ شده‌است.
 فرهاد دلق پوش نماینده دوره هشتم آستارا و از چهرهای فرهنگی کشور  مجید مجیدی ( كارگردان )
  دكتر داوود ملك زاده نویسنده ومحقق و روز نامه نگار و از نخبگان ادبیات فارسی  و تاكنون هفت جلد كتاب شعر وی در شكور با تیراز بالا چاپ مجدد شدند
 و از شاعران معاصر و معروف فارسی زبان است.
میرزا محمّد خان غفّاری کاشانی ملقّب به کمال الملک یمی در سال 1326 در کاشان به دنیا آمد

مجید مجیدی متولد 25 فروردین ماه سال 1338در یك خانواده تالش « خاندان مجیدی های ویزنه» می باشد. فعالیت هنری خود را از بیست سالگی و با بازی در نمایش های صحنه ای آغاز كرد.25 مرداد 1330 خلخال (تالشان ) محل زندگی رضوانشهر  موسسه تالش شناسی را بنیانگذار می باشد  فعالیت های ایشان رادیو گیلان و نخستین پزوهشگر تالش شناسی معاصر و انتشارات متعدد پزوهشی در زمینه های تات و تالش شناسی ..نشریه تالش
سجاد رحمانی شاعر مجید مجیدی ( كارگردان ) رضوانشهر
 سید نهضت حسینی نژاد،

شیخ مصلح‌الدین مشرف بن عبدالله مشهور به سعدی شیرازی در حدود سال‌های 571 تا 606 هجری قمری به دنیا آمد و در حدود سال‌های 690 تا 695 درگذشته است. درباره نام و نام پدر شاعر و همچنین تاریخ تولد سعدی اختلاف بسیار است.
شاعر مرحوم صدر جلالی در سال 1315 دار فانی را وداع گفت و در گورستان میرمحله ی ماسال به خاك سپرده شد.(شاعر قدیم )

امش محمد و لقبش جلالدین است. از عنوان های او خداوندگار و مولانا در زمان حیاتش رواج داشته و مولوی در قرن های بعد در مورد او به کار رفته است. در ششم ربیع الاول سال ۶۰۴ هجری قمری در شهر بلخ متولد شد.
پدرش ، بهاالدین ولدبن ولد نیز محمد نام داشته و سلطان العلما خوانده می شده است. وی در بلخ می زیسته و بی مال و مکنتی هم نبوده است . در میان مردم بلخ به ولد مشهور بوده است. بها ولد مردی خوش سخن بوده و مجلس می گفته و مردم بلخ به وی ارادت بسیار داشته اند.

صادق قلی خان (صادق خان/ محمد صادق) مشهور به بیوك خان یا بیخان و متخلص به «صدقی»، فرزند علی قلی خان تالشدولابی پونلی شاعر تالش زبان دوره ی قاجار در سال 1286 هـ. وفات یافته و در ییلاق رِنـَه (رینه) از توابع رضوان شهر به خاك سپرده شده است. تاریخ وفاتش را به شعر بالای مقبره اش نگاشته اند.-شاعر

ایرج میرزا نامدار به جلال الملک، از نوادگان فتحعلی شاه، فرزند غلامحسین میرزا، شاعر دربار مظفرالدین میرزا در دوران ولیعهدی بود. در تبریز زاده شد. در دوران کودکی و نوجوانی، زیر نظر پدر و آموزگار سرخانه، زبان و ادبیات فارسی و مقدمات زبان عربی و فرانسه را آموخت . از سال های نوجوانی شعر می سرود . نخستین شعرهایش را در ستایش امیر نظام گروسی، پیشکار ولیعهد که خود اهل ادب بود ، سرود. ایرج به تشویق امیر نظام، زبان فرانسه را در مدرسه دارالفنون تبریز آموخت.
سارا سهرابی کیلانی شاعر محمد رضا میرزازاده شاعر

ابوالحسن صبا از موسیقی‌دانان و آهنگ‌سازان ایرانی است که صدای ویولن را به خدمت موسیقی ایرانی گرفت. وی یکی از شخصیت‌های برجسته در موسیقی و هنر ایران در نیمه‌ی اول قرن بیستم است. صبا با شاگردانی که پرورش داد و با روش‌هایی که در نواختن سازهای ایرانی نوشت، روی نسل‌های بعد از خود اثر شگرفی گذاشت. 
باقر ابراهیمی شاعر ،محمدرضا میرزاده،شاعر   سید اسماعیل میرحقیقی شاعر

محمدتقی بهار (۱۷ آذر ۱۲۶۵ تا ۱ اردیبهشت ۱۳۳۰)، ملقب به ملک‌الشعرا شاعر، روزنامه‌نگار، ادیب، تاریخ‌نویس، و سیاست‌مدار ایرانی بود.

 چنگیز شكوری / نویسنده و محقق و روز نامه نگار / خدمات به فرهنگ و تاریخ و زبان تالشان / كارمندفرمانداری رضوانشهر صادق شیرزاد شاعر

حسان العجم افضل الدین بدیل ابراهیم بن علی خاقانی حقایقی شروانی، از یک پدر مسلمان و یک مادر مسیحی که بعد مسلمان شد، در قریه در بندر از توابع شروان، یکی از بلاد اران در آذربایجان، به دنیا آمد.
سال تولد این شاعر بلند پایه ایرانی، به درستی معلوم نیست، ولی با تحقیقاتی که انجام گرفته است، سال 500 هجری قمری به نظر درست تر می آید. با این حال عده ای از محققین و مورخین معاصر، سال تولد او را 525 هجری قمری می دانند و آنها نیز دلایلی برای این فرضیه دارند.


چهره‌های مشهور ورزشی ایران

جهان پهلوان تختی

جهان پهلوان تختی در روز پنجم شهریور ماه سال  1309  خورشیدی در خانواده ای متوسط در محله خانی آباد تهران متولد شد. پدرش به سبب اعتقادات مذهبی و ارادت به امام هشتم، نام غلامرضا را برای وی برگزید. دو پسر و دو دختر دیگر از غلامرضا بزرگتر بودند.

 . پایان رافت فوتبالیست اسبق باشگاه پرسپولیس تهران و باشگاه فوتبال ملوان بندرانزلی


سعید معروف (والیبال)
حمید سوریان (کشتی فرنگی)
دختر کماندار ایرانی
نجمه آبتین
نجمه آبتین در سال 1361 در شیراز متولد شده است. نجمه کماندار ایرانی است که پیش از این موفق به کسب سهمیه المپیک پکن شده بود. او همچنین نخستین زن تیرانداز ریکرو ایران است که تاکنون به المپیک راه یافته است. نجمه در حال حاضر مربی تیم ملی ریکرو تیراندازی با کمان در ایران است. 

 . نیما مجیدی قهرمان جهان و کاپیتان تیم ملی کیک بوکسینگ جمهوری اسلامی ایران
سردار آزمون (فوتبال)
   .کاویان داداش زاده دارنده اولین مدال طلای شطرنج آسیا
محمد دانشور (دوچرخه سواری بین المللی )
    .پیمان آلفته قهرمان کاراته بین المللی

محسن شادی (قایقرانی بین المللی  )
 .کیهان فیهم زاده کشتی گیر ملی و داور و مربی کشتی کشوری فریدون برادران دارنده مدال طلای ۱۰۰ کیلومتر تایم تریل در بازی‌های آسیایی ۱۹۷۴ تهران كیهان فیهیم زاده قهرمان ملی و مربی كشتی لوندویل آستارا

اسماعیل عبادی (تیراندازی با کمان)
فرزان عاشورزاده (تکواندو)
مسعود اسماعیل پور (کشتی آزاد)
مرتضی پورعلی گنجی (فوتبال)
ساره جوانمردی به عنوان بهترین ورزشکار زن سال 2014 آسیا انتخاب شد.
چهره‌های مشهور نظامی و تاریخی و شهدای ایران
سوره بقره، آیه ۱۵۴:
«و لا تقولوا لمن یقتل فی سبیل‌الله اموت بل احیاء ولکن لا تشعرون»
«کسی را که در راه خدا کشته شد، مرده نپندارید، بلکه او زنده جاوید است، ولیکن شما این حقیقت را نخواهید یافت.»
    شهید سید محمدحسین بهشتی در دوم آبان 1307 هجری شمسی در اصفهان چشم به جهان گشود و اولین ریس قوه قضاییه  جمهوری سالامی ایران

سرلشكر شهید ، منصور ستاری در سال 1327 در روستای ولی آباد ورامین دیده به جهان گشود . پدرش ، مرحوم « حاج حسن » شاعری فاضل بود كه دیوانی از او به نام «ماتمكده عشاق » به یادگار مانده است .
یونس معروف به میرزا کوچک فرزند میرزا بزرگ بسال ۱۲۵۷ ه.ش. در شهرستان رشت محله استادسرا در یک خانواده متوسطی چشم به جهان گشود.

ستارخان پیش از مشروطیت تبریز 
باقر خان از مشروطه خواهان تبریز 
شهید محمد على رجایى ، در سال 1312 هجری قمری در شهرستان قزوین متولد شد،
جبار باغچه بان فرزند عسکر در سال 1264 خورشیدی در ایران متولد شد . اولین مدرسه معلولین ذهنی و نا توان ها وو لال ها درایران تاسیس نمود
جواد تندگویان وزیر نفت ایران كه بدست صدام در اسارتگاه شهید شد و در سپیده‌دم روز 26 خرداد سال 1329 هجری شمسی پا به عرصه هستی نهاد. قدومش مایه برکت و خیر برای خانواده بود و وجودش روشنی بخش جانشان.قبل از اینکه به مدرسه برود پدرش او را به مسجد برد و با قرآن آشنا کرد.سرلشگر شهید آزده  خلبان ایوب حسین نژادی
   شهید جانباز سردار حاج اسدالله اسدی دارستانی شاعر و موسس موسسه جایزه صلح سبز جهانی از سرداران هشت سال دفاع مقدس که اولین بسیجی اعزامی از آستارا برای هشت سال(اولین بسیجی اعزامی از آستارا به جبهه به همراه 4 نفردیگر در سال 1359)
مهندس کیهان هاشم نیا : مدیر کل بنیاد  شهید گیلان و/ معاون بنیاد شهید کشور / استاندار گیلان / جانباز ۷۰ درصد قطع نخایی/از زفرماندهان هشت سال دفاع مقدس

شهید حجت الاسلام دكتر محمد جواد باهنر، در سال 1312 در یك خانواده پیشه ور ساده در شهر كرمان به دنیا آمد و خواندن و نوشتن و قرائت قرآن را در مكتب آموخت و سپس به تحصیل علوم دینى در مدرسه معصومیه آن شهر پرداخت .
  شهید میر حسن خان تالشان / سالار ملی /حاکم معروف ایالات تالشان جنک پار تیزانی با متجاوزین روس  که تا باکو نیروهای  متجاوز روس را راند   بدستور دولت روسیه و با دسیسه فتعلی شاه خاین در تهران به شهادت رسید
 
شهیده سارا آستارایی(تالشان ) قهرمان ملی جنگ جهانی دوم/  بانویی آستارایی که در جریان تجاوز مزدوران روس و فداییان شهیده سارا آستارایی (تالشان ) بهمراه عده ای ازشیرزنان آستارایی  در بیرون راندن ارتش متجاوز روس و فداییان  در راه  فاع از ایران در  تا آخرین نفس با مزدروان روس جنگید و بالای دویست روس و فدایی مزودر را به هلاکت رساند.
سردار بازنشسته  مهندس علیرضا نعمتی  از سرداران و جانبازان هشت سال دفاع مقدس ، فرمانده سپاه آستارا ، استاد دانشگاه …
شهیددکتر مصطفی چمران در سال ۱۳۱۱ در تهران ، خیابان پانزده خرداد متولد شد

شهید کلاه چرمینه تالشان / سپه سالار دولت صفوی  ایران  /فرمانده لشکر شاه اسمعیل صفوی با دولت متجاوز  عثمانی که بشهادت رسید شهید
سید سعید سید تقویی سردار جانباز شهید هشت سال دفاع مقدس سردار جانباز بازنشسته سپاه 
سید عبدالعظیم سید تقویی
شهید سردار یوسف مرحیا از شهدای شاخص گیلان - نویسنده چند جلد كتاب - معلم - از مبارزین زمان طاغوت - ریس دادگاه انقلاب آستارا -
شهید ناصر وفادار - از شهدای سربازوظیفه هشت سال دفاع مقدس وسرباز شهید  شاخص هشت سال دفاع مقدس سرهنگ جانباز بازنشسته سپاه خلیل توشه از فرماندهان هشت سال دفاع مقدس
سرهنگ جانباز بازنشسته جلیل كریم نزاد از فرماندهان هشت سال دفاع مقدس سرهنگ
 هوشنگ وقردوست از افسران ارشد هشت سال دفاع مقدس  و نویسنده چجندین كتاب و استاد دانشگاه ارتش و ریس كانون ارتش آستارا
سرهنگ جانباز آزاده بازنشسته سپاه حمید مصادیق از جانبازان و ازاده های سرافزار  آستارا  وبردار شهید
سرهنك  جانباز سرخان نزاد از فرماندهان هشت سال دفاع مقدس
 شهید سپه سالار كلاه چرمینه تالشان
سرلشگر شهید آزاده خلبان ایوب حسین نژادی
* سردار شهید پرویز دوستی شهرستان ماسال
*سـردار  پاسدار شهید جعفر روستـا ...شهرستان تالش
*سردار شهید سیّدجعفر (منصور)‌منصوری
شهید خلبان سرلشكر عباس بابایی، بزرگ مردی كه در مكتب شهادت پرورش یافت ؛ مجاهدی كه زهد و تقوایش بسان دریایی خروشان بود 
* سردار جانباز هشت سال دفع مقدس   احمدر ضا منشوری شهرستان تالش

شهید آیت الله مطهری در 13 بهمن 1298 هجری شمسی در فریمان  واقع در 75 کیلومتری شهر مقدس مشهد در یک خانواده اصیل روحانی چشم به جهان می گشاید

سرلشکر شهید صیاد شیرازی در سال ۱۳۲۳ در شهرستان درگز در استان خراسان دیده به جهان گشود.

* سردار شهیدسیدعلی  نبوی سردار جانباز بازنشسته سپاه فرزاد اژدر پور آستارا

شهید سید مرتضی آوینی در شهریور سال 1326 در شهر ری متولد شد تحصیلات ابتدایی و متوسطه‌ی خود را در شهرهای زنجان، کرمان و تهران به پایان رساند
سرلشكر سردار محسن رضایی اولین فر مانده كل سپاه و عضو مجمع تشخصی مصلحت  كشور
سرلشكر صالحی فرماندهی كل ارتش ایران
سرلشكر یحیی صفوی فرمانده اسبق سپاه ایران
سرلشكر فیروز آبادی اولین ریس ستادكل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران
شهید سپهبد قرنی اولین ریس ستادمشترك ارتش جمهوری اسلامی
شهید خبرنگار صارمی كه با شهادت وی بدست طالبان روز خبرنگار این روز را نامیده شد.

شهید رئیس علی دلواری که در مقابل انگلیس ایستادگی کرد و مجاهدین مبارزه با استعمار در جنوب ایران است ..
شهید شیخ محمد خیابانی از مبازرین استعمار روس در تبریز

هوالقادردرد نیوز dardnews.ir از افراد ایران  تقاضا دار یم در صورت كه خود را مستحقق این لیست می دانند اسناد و مدارك را به دفتر درد نیوز ارسال تا بعداز بررسی در شورای نویسندگان و سردبیران درد نیوز به لیست اضافه گرددastarao@yahoo.com-------------------- هوالمحبوب.. هوالجمیل...هوالصابر..

  در حال بروز رسانی است 09119812795

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

18سرلشکر ایران + عکس

تاریخ:چهارشنبه 2 دی 1394-08:17 ب.ظ

لازم به توضیح است شهدا سرلشكر بعداز شهادت یا بازنشستگی  یك درجه به انها در نیروهای مسلح اهدا می شود..


سپهبد شهید محمدولی قرنی- اولین فرمانده و ریس ستاد مشترك  جمهوری اسلامی ایران


قرنی

امیر سر لشكر شهید ولی الله  فلاحی ..فرماندهی كل قوا بعداز عزل بین صدر و فرمانده نزاجا و ستادمشتر ك ارتش

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/fa/0/0f/Falahe1.jpg

امیر سرلشکر شهیدقاسم‌علی ظهیرنژاد اولین فرمانده نزاجا و ژاندامری جمهوری اسلامی و ریس ستاد مشترك اسبق و
ریاست گروه مشاوران نظامی فرماندهی کل نیروهای مسلح.براثر سكته مغزی  بر اثر صدمات جنگ فوت نمود.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/fa/7/74/Zahei_nejad.jpgامیرسپهبد شهید علی صیاد شیرازی: اولین جانشین ستاد کل نیروهای مسلح

56

امیر سرلشکر بسیجی سید حسن فیروزآبادی: اولین  رییس ستاد کل نیروهای مسلح

IMAGE634160053436875000

سرلشکر غلامعلی رشید: جانشین فعلی ستاد کل نیروهای مسلح

IMAGE634869319731424187

امیر سرلشکر حسین حسنی سعدی: فرمانده نیروی زمینی ارتش و در حال حاضر معاون هماهنگ کننده ستاد کل نیروهای مسلح

hasani-sadi

امیر سرلشکر عطا الله صالحی: فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران

386949_214سردارسرلشکر محمدعلی جعفری: فرمانده کل سپاه پاسداران

IMAGE634422807077968750


امیردریابان علی شمخانی: فرماندهی نیروی دریایی ارتش و سپاه و ۸ سال وزیر دفاع و دبیر شورای امنیت ملی كشور

k1420

سردارسرلشکر سید یحیی صفوی: مشاورعالی مقام معظم رهبری در نیروهای مسلح

c5abb44d-960e-4a01-968a-979e8c807d9a

سردارسرلشکر مصطفی ایزدی: فرمانده اسبق نیروی زمینی سپاه

13910402000132_PhotoL

سردارسرلشکر محمد باقری: مسئول اطلاعات و عملیات ستادکل نیروهای مسلح

bagheri

امیرسرلشکر محمد سلیمی: فرمانده سابق کل ارتش

68355_107

سرلشکر علی شهبازی: فرمانده اسبق ارتش و عضو گروه مشاوران نظامی فرمانده معظم کل قوا

????? ??????? ????

سردارسرلشکر محسن رضایی : بیش از ۱۰ سال فرمانده کل سپاه و دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام

232


سردارسرلشکر قاسم سلیمانی: فرماندهی نیروی قدس سپاه، و پیش از آن فرمانده لشکر ۴۱ ثار الله کرمان

این سرلشكر كه فرمانده برون مرزی سپاه است لرزه برجان كاخ سفید و سران خاور میانه آنداخته است

 بطوریكه شبها شاهان عرب از ترس با محافظ می خوابند...این سرلشكر افسانه ای برای جهانیان شده است.. وی را جنرال سیلمانی خوانند

136-12

 سپهبد (رتبه 20)بازنشسته سپاه دكتر صفر نعیمی :سردار و جانباز(رتبه 20) بازنشسته سپاه و نماینده كنونی مجلس

http://safarnaeimi.com/wp-content/uploads/2015/01/7415911-300x221.jpg

تهیه و تحقیق : درجه دار بازنشسته ارتش اسماعیل اسدی دارستانی dardnews.ir
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

باز هم جوجه های من

تاریخ:چهارشنبه 2 دی 1394-08:15 ب.ظ

شهدادگشت

در مسیر خونه باغ مزارع مختلفی هست و مزارع کاهو یکی از آنهاست..
یک روز که داشتیم می رفتیم خونه باغ ، دیدیم کشاورزان در حال برداشت کاهو ها هستن ...همسری رفت و برای خودمون و برای جوجه ها کاهو گرفت.

 شهدادگشت

شهدادگشت

و حالا این شکموها در حال دستبرد زدن به کاهوها هستن.

شهدادگشت

البته لفظ جوجه ها عادت شده چون همانطور که می بینید برای خودشون مرغ و خروس های خوشگلی شدن.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

۱۰ ویژگی اخلاقی یک نماینده اصلح

تاریخ:سه شنبه 1 دی 1394-08:44 ب.ظ

اخلاق یکی از پایه های اساسی زندگی خصوصی و اجتماعی هر فرد در جهان هستی است ،اخلاق پایه زندگی بشربا هر میزان اطلاعات ،آگاهی ،دانش و سواد است ، در ارزش های اخلاقی، مقام ، ثروت،لباس ،بزرگی و کوچکی افراد نقشی ندارد بلکه پاکی ،صداقت،راستی،ایمان، خوش خلقی ،و معرفت و….است که نقش حیاتی دارد ، بر این اساس بخشی از ویژگی های  اخلاق فردی واجتماعی نماینده مردم که بایدالگو و سرمشق دیگران باشد  به شرح زیر نگارش می شود .

۱-خود را بیش از آنچه هست جلوه  ندهد

انسان نیازی ندارد که از خود تعریف و تمجیدکند و به کارهایی که می کند ببالد ،خودستایی دلیل ضعف روحی انسان است ،کسی که دارای قوت روح باشد نیازی به تعریف از خود ندارد، ازقدیم گفته اند : عطر آن است که خود ببوید نه آنکه عطار بگوید

۲-هرگز ازانتقاد نترسد

از انتقاد هراسی به دل نداشته باشد، اگر بداند که انتقاد دیگران چه فایده بزرگی برای اودارد باآغوش باز می پذیرید، بزرگی ازبزرگان دین می گوید جامعه اسلامی زمانی به سعادت وخوشبختی می رسد که اعضاء آن به انتقاد سازنده اهمیت دهند. مولا علی (ع) می گوید اندرز را ازکسی که آنرا به شما هدیه می کند بشنوید و آن را با جان و دل بپذیرید .

۳-از مشورت کردن با دیگران غا فل نباشد

انسان هر چقدر به کمال رسیده باشد باز نیازمند به مشورت با دیگران است، بشرخواه نا خواه اشتباه می کند ،آنانی که مشورت می کنند نیروی فکری خود را زیاد می نمایند ، مشورت کردن آن قدر با اهمیت در اسلام تلقی شده که خداوند حتی به پیامبرش نیز دستور می دهد که بادیگران مشورت کند .امام علی می گوید :آنکه از آراء مختلف بی خبر باشد ،در چاره جوییها در ماند.

۴-دررفتار اجتماعی هرگز میان فقیر و غنی فرق نگذارد

قدرت و ثروت کوچکتر از آن است که بتواند در مقابل انسانیت عرض اندام کند،آنهایی که بین فقیر و غنی در رقتار روزمره زندگی فرق می گذارند، حقیقت انسانی را درک نکرده اند، بعضی از انسانها به این امر مهم واقف نیستند که پول ، مقام ،نژاد،طبقه،لباس،قوم،وتبار نشان برتری یکی نسبت به دیگری نیست.امام علی می گوید  نسبت به مردم فروتن و نرم خوباش ،با گشاده رویی با آنان برخورد کن وبرابری را حتی در نگاه و اشاره به آنان مراعات نما تا زورمندان درظلم توطمع نکنند وناتوانان از عدالتت نومید نشوند

۵-حقوق دیگران را محترم بشمارد

انسان ها باید بدانند که دیگران نیزحق حیات دارند وباید ازحقوق طبیعی شان بر خوردار باشند، و کسانی که این امر انسانی را از آنان می ستانند  ازانسانیت فاصله گرفته اند، انسانیت همیشه باوجدان،انصاف،و عدالت همراه بوده است، به قول سعدی تو کز محنت دیگران بیغمی    نشاید که نامت نهند آدمی    دراسلام نیزآزادی انسان تا جایی است که حقوق دیگران پایمال نشود رسول اکرم (ص) فرمود:آنچه که برای خود می خواهی برای دیگران نیز بخواه ،آنچه را که برای خود نمی خواهی برای دیگران نیز مخواه

۶-به هنگام قدرت خود را گم نکند

اگر بالاترین قدرت روی زمین را داشته باشیم دوچیز را نمی توانیم نادیده بگیریم.

۱-یک روز نقطه نا چیزی بیش نبودیم به کمک دیگران  قدرت ظاهری را بدست آوردیم

۲-دوران قدرتمندی دراین جهان بسیار محدود است خواه ناخواه پنجه های مرگ همه راخواهد گرفت، وقتی آغازوانجام کار آدمی چنین است چرا باید هنگام رسیدن به قدرت ناپایدار دنیای خود را گم کنیم،.مولا علی (ع)می گوید هنگام قدرت از دیگران در گذر و هنگام دولت مندی نیکی کن تا آقایی رابرای خود کامل گردانی .

۷-از گذشت زمان عبرت بگیرد

زمان به سرعت در حال گذر است خود را در هر شرایطی که هستید در نظر بگیرید ،کودکی بیش نبودید حروف الفبا را می آموختی وامروز به سن اکنون خود رسیده ای و چه زود زمان می گذرد ،خانه های مجلل،کاخهای با عظمت ،خودروهای میلیاردی ،ثروت های باد آورده، پست های اجرایی ،همه به دیگران منتقل خواهد شد، بزرگی های یک انسان کامل در یادآوری این موضوع مهم است که اصل خویش را فراموش نکند. از کجا آمده ام آمدنم بهرچه بود    به کجا می روم آخر ننمایی وطنم

۸-هرگز برای بزرگ نشان دادن خود دیگران را کوچک نکند

بدترین صفات یک انسان خود رابزرگ جلوه دادن ودیگران را کوچک شمردن است،کسیکه بادلیل وبرهان می خواهد ثابت کند که فلان شخص بایدسالها تلاش وکوشش کند تا به مقامی که من دارم برسد، یامدرکی که دارم بگیرد، یا ثروتی که دارم دست پیدا کند، درواقع می خواهد نشان دهد انسان بی خردی است. رسولاکرم (ص)فرمود :خوارترین مردم کسی است که مردم را خوار شمارد

۹-میانه روباشد

از افراط و تفریط در هرکاری و عملی پرهیز کند ،وتلاش کند خود را ازهر گونه افراط که باعث تفرقه و تشتت در ارکان اصلی کشور است خوداری نمایید واین نکته را مد نظر داشته باشد که بهترین راه برای رسیدن به کامیابی وسعادت درزندگی اجتماعی و حتی فردی اعتدال و میانه روی است ،اعتدال بزرگترین شرط موفقیت درزندگی انسان های معتدل است که همیشه به سوی کمال درحرکت هستند.قرآن می گوید : ما بدینسان شما را امتی میانه و وسط قرار دادیم.

۱۰-خدا را فراموش نکند

یادخدا انسان را دردنیا وآخرت سعادتمند می کند،آنهایی که بایاد خدا درجامعه بشری برای سعادت افراد تلاش می کنند ،هرگز ازکارهای که خلاف آن چه که خداوند به عنوان ودیعه درنهاد او گذاشته است پیروی نمی کند ،کارهای غیر اخلاقی مانند ربا،دروغ،دزدی،اختلاس،غیبت،حق الناس،بی عدالتی،فساد،چاپلوسی، را هرگز سرلوحه زندگی خود قرارنمی دهد . پس به یاد خدا باشیم و خدای خودرا بسیار یاد کنید(ال عمران آیه۴۱)

یادآوری می شود که خصوصیات دیگری نیز هست که یک نماینده اصلح باید ازخود دورکند ،مواردی چون ،عدم ثبات درگفتار و رفتار ،احساسی سخن گفتن ،منت نهادن به کسانی که برحسب درجه ومقام برای آنها کاری کرده ،انتقام گرفتن ازکسانی که با اوهمراه نیستند ،اینها تنها بخشی از داشته های اخلاقی نمایندگان منتخب ملت است که باید در آن چارچوب حرکت کنند وخود را امین مردم بدانند ، یک نماینده می تواند یک شهر را مانند یک کشوراز هرلحاظ بزرگ سازد ویا یک کشور را به اندازه یک شهرازهر لحاظ کوچک کند ،این بستگی دارد که منافع ملی را در کجا ببیند در جناح های سیاسی و حزبی یا در جهت منافع ملی واصلاح ساختارهای ،اقتصادی،سیاسی، اجتماعی ،فرهنگی ، علمی و… کشور ، نتیجه اینکه یک نماینده باید الگوی تمام عیار در رفتار وگفتار اجتماعی از هر منظر باشد ،مجلس را خانه ملت و خود را خادم ملت بداند.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

تذکر ۱۰۰ نماینده مجلس به رئیس‌جمهور درباره رکود عمیق و بی‌سابقه حاکم بر اقتصاد کشور

تاریخ:سه شنبه 1 دی 1394-05:03 ب.ظ

تذکرات کتبی نمایندگان و مسئولین اجرایی کشور در جلسه علنی امروز مجلس (1 دی 94) از سوی هیأت رئیسه قرائت شد که این تذکرات به شرح زیر است:

ابراهیم کارخانه‌ای نماینده مردم همدان به وزیر امور خارجه لزوم اخذ تأمین محکم از کشورهای 1+5 راجع به خارج کردن محفظه قلب راکتور آب سنگین اراک و به وزیر بهداشت برنامه‌ریزی لازم برای تأسیس بیمارستان‌های ویژه بانوان با اولویت مراکز استان‌ها به منظور ارتقای رعایت موازین شرعی و اخلاقی در سطح بیمارستان‌های کشور و به رئیس جمهور لزوم تسریع در تدوین همه آیین‌نامه‌های اجرایی قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران و اجرای هماهنگ این قانون در سطح همه دستگاه‌های اجرایی کشور و به وزیر آموزش و پرورش تسریع در پرداخت پاداش بازنشستگی کارکنان این وزارتخانه را متذکر شد.

بهرام بیرانوند نماینده مردم بروجرد به وزیر دفاع در مورد عدم پرداخت حقوق به جانبازان بسیجی، پاسدار و وظیفه تذکر داد.

سیدحسین نقوی حسینی نماینده مردم ورامین به وزیر راه و شهرسازی در مورد اظهاراتش مبنی بر انحلال سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان تذکر داد.

100نفر از نمایندگان که در میان اسامی آنها نمایندگان اقتصادی مجلس نیز مشاهده می‌شود در تذکری به رئیس جمهور و وزیر اقتصاد عنوان کردند: رکود عمیق و بی‌سابقه حاکم بر اقتصاد کشور منجر به تعطیلی اکثر بخش‌های اقتصادی شده و تنها راه حل آن اقدام عملی دولت برای اجرای عملی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است.

احمد سالک‌کاشانی نماینده مردم اصفهان به رئیس‌جمهور لزوم صدور دستور نسبت به احیا و اقدام مناسب در خصوص اصل 10 قانون اساسی را متذکر شد.

نادر قاضی‌پور، امیر خجسته، احمد امیرآبادی فراهانی نمایندگان ارومیه، همدان و قم به وزرای اقتصاد کشور لزوم جمع‌آوری دلالان و فروشندگان دلار و ارز از خیابان‌ها را متذکر شدند.

نادر قاضی‌پور،‌ امیر خجسته، محمد دهقان و احمد امیرآبادی فراهانی نمایندگان ارومیه، همدان، چناران و قم به وزرای راه و شهرسازی، دادگستری، جهاد کشاورزی و کشور لزوم حل فوری مشکل حاد شرکت پدیده شاندیز را متذکر شدند.

نعمت‌الله منوچهری نماینده مردم پاوه در تذکری به وزیر جهاد کشاورزی خواستار توضیح علت واگذاری 44 هکتار از مرغوب‌ترین زمین‌های منابع طبیعی محدوده شهر جوانرود به دو نفر از آقازاده‌ها به صورت دو ساله و چهار ساله و تضییع حقوق عمومی مردم در این ارتباط شد.

محمدحسین فرهنگی نماینده مردم تبریز به رئیس‌جمهور و وزرای آموزش و پرورش و تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضرورت پیش‌بینی پرداخت به موقع حقوق فرهنگیان و بازنشستگان و اجتناب از تأخیر در آن را متذکر شد.

زهره طبیب‌زاده نوری نماینده مردم تهران در تذکری به وزیر امور خارجه خواستار تعیین تکلیف معلمان اعزامی جمهوری اسلامی ایران به امارات که از آن کشور ممنوع الخروج شدند، شد.

محمد دهقان نماینده مردم چناران در تذکری به وزیر اقتصاد خواستار صدور دستور جلوگیری از فشارهای مالیاتی به کسبه جزء شد.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

رقابت مثبت و پرشور توام با رعایت اصول رقابت سیاسی

تاریخ:سه شنبه 1 دی 1394-05:03 ب.ظ

محسن توشه عضو انجمن ایرانی روابط بین الملل

Mohsen

انتخابات می تواند مایه اتحاد باشد ، می تواند تشجیع کننده ای به سرعت عمل و پیشرفت باشد ، با رقابت مثبت . هر گروهی سعی کنند برای خدمتگذاری به این ملت سهم متناسب با خودشان را که لایق خودشان می دانند ، به دست بیاورند ، هیچ اشکالی ندارد .

با عنایت به انتخابات پیش رو و با استعانت از درگاه خداوند منان جملاتی در این خصوص بیان میکنم . اول می خواهم   چه از طرف ، چه از طرف مجریان و مسئولان ، در کوتاه جملاتی کسانی را که وارد عرصه ی انتخابات می شوند پایبند باشند .آنچه در انتخابات لازم ، کسانی که نامزد می شوند به آداب و شروط یك حرکت عموم ى سالم و متعهد فضای انتخابات باید سالم باشد . همانگونه که ، رقابت سالم است .رقاب ت بدون تهمت زنی و بدگوئی به یکدیگر ، است رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیاناتشان تأکید دارند بر سر خدمت رقابت کنید . انتخابات می تواند مایه اتحاد باشد ، می تواند تشجیع کننده ای به سرعت عمل و پیشرفت باشد ، با رقابت مثبت . هر گروهی سعی کنند برای خدمتگذاری   هیچ اشکالی ندارد .این رقابت ، به دست بیاورند ، به این ملت سهم متناسب با خودشان را که لایق خودشان می دانند روح جوانی را بر جامعه ی ما حاکم می کند .و مورد دیگری ، ما را زنده دل می کند ، مثبت به جامعه نشاط می بخشد که بیشتر از همه باید مورد توجه قرار گیرد این است که از بد اخلاقیهای انتخابات باید بشدت پرهیز کرد بدگویی کردن ، اهانت کردن ، تهمت زدن برای عزیز کردن خود و یا نامزد مورد نظر خود ، دیگران را و رقبا را در چشم مردم خوار اما با رعایت موازین ، رقابت مثبت و پرشور ، کردن ، اینها راهها و روشهای صحیح و اسلامی نیست .رقابت باید باشد اخلاقی .

توصیه اینجانب به جریانها و گروهها و احزاب سیاسى طبق فرمایشات مقام معظم رهبری؛ قانون فصل الخطاب است. به قانون اساسی و خط امام پایبند باشید در مسئلهی انتخابات و غیر انتخابات، همه باید تسلیم رأی قانون باشند و در مقابل قانون تمکین کنند و آن کسانى که نظام، اسلام، قانون اساسى و امام را قبول دارند، باید به میدان رقابت بیایند و منتها رقابت سالم و نه رقابت لجوجانه و عنادآمیز.

در پایان جملاتم را با گزیده ای از فرمایشات حضرت علی ( ع ) به پایان می رسانم . از خدا پروا دار و طاعت اورا بر هر چیز مقدم شمار و هجوم شهوت را در نفس خویش بشکن و آنرا رام کن زیرا که نفس همواره به بدکرداری فرمان دهد مگر آنجا که خدا در پناه گیرد . بدان که مردم به کارهای تو همان گونه خواهند نگریست که تو در کارهای زمامداران پیش از خود نگری و در باره تو همان گونه خواهند گفت که تو در مورد آنان حکم رانده ای . و تنها استدلال مردم به شایستگی شایستگان همان چیزی است که خداوند بر زبان بندگانش جاری سازد . پس باید محبوب ترین اندوخته ها نزد تو ، کردار نیك و عمل صالح باشد . مالك نفس خود باش و هرگز از بخشش پشیمان مباش و رعایت انصاف کن و بدان خدا در کمین ستمکاران است و بدان اصل مردمند و مردم البته دارای عیب هایی هستند که زمامدار باید بیش از هرکس دیگر در پرده پوشی آن عیب ها بکوشد پس عیب جویی مکن کینه توزی و انتقام جویی مکن بلکه چشم پوشی و گذشت داشته باش پاکان و خوش سابقه را یاور و وزیر گیر به هزینه ها و رفاه زندگی مردم توجه کن و از سنت ها و آئین ها پاسداری نما و با فرزانگان همنشین باش . / پایان

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

"مثلث هاشمی" تکمیل شد

تاریخ:سه شنبه 1 دی 1394-05:02 ب.ظ

پیش از این اخباری مبنی بر احتمال همراهی رییس جمهور با هاشمی برای ثبت نام در انتخابات به گوش می رسید اما ظاهرا هر سه نفر ترجیح دادند تا در زمان های مختلف به وزارت کشور بروند. بر این اساس، سید حسن خمینی صبح جمعه، به همراه دو برادر خود به وزارت کشور رفت با تاکید بر حضور "مستقل"، تلاش کرد تا نام خانوادگی خود را بیش از پیش برجسته کند.حسن روحانی که سابقه نمایندگی سمنان در مجلس خبرگان را هم دارد بار دیگر از حوزه تهران نام نویسی کرد تا یک رقابت درونی و نامرئی میان او با هاشمی رفسنجانی و حسن خمینی شکل بگیرد.

اکنون با ثبت نام این افراد، مثلث موردنظر هاشمی رفسنجانی در انتخابات شکل گرفته و به نظر می رسد میزان آرای این سه، در انتخابات گویای بسیاری از مسائل جاری کشور باشد. هرچند هنوز پیش از رای مردم، منتظر نظر شورای نگهبان درباره تایید صلاحیت این سه بمانیم.

حسن خمینی برای اولین بار است که در چنین رقابتی پا گذاشته و شاید به همین دلیل مقدمه چینی های لازم برای گذر او از فیلتر شورای نگهبان از چندی پیش توسط هاشمی رفسنجانی آغاز شده است. در این مدت او که 43 سال دارد از سوی هاشمی، "آیت الله" و "علامه" خوانده شده است. این در حالی است که خود رفسنجانی هم در آخرین انتخاباتی که حاضر بود – انتخابات ریاست جمهوری 92 - از سوی شورای نگهبان ردصلاحیت شد.

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات